SJP
SŁOWNIK SJP

X

kloaczniej

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE:

~gosc # 2020-02-10

skoro jest kloacznie to czemu nie kloaczniej

pluralis4ever # 2020-02-10

Bo ów przysłówek jest na tyle rzadko stopniowany, że (mogę zaryzykować to stwierdzenie) nie zamieszczono jego odpowiedników w stopniu wyższym i najwyższym w żadnym słowniku.
Co oczywiście nie oznacza, że jest niepoprawny.

~gosc # 2020-02-10

No to teraz w tym samym temacie - poćwicz ze "śmierdząco".
Może być ... ciekawie.

~gosc # 2020-02-10

A najklaoczniej?

~gosc # 2020-02-12

gorąco - goręcej
śmierdząco - smierdzęcej? :D

marek176cm # 2020-02-13

Pierwszy ~gość zakłada, że do każdego przysłówka można dodać stopień wyższy, czyli tutaj -ej i mamy automatycznie akceptowalny przysłówek. Otóż nie! Na szczęście nasi dziadowie i pradziadowie używali zdrowego rozsądku przy tworzeniu stopni wyższych i najwyższych przysłówków! Już sam przysłówek 'kloacznie', utworzony od przymiotnika 'kloaczny'. budzi olbrzymie wątpliwoci co do jego sensu i zastosowania, a utworzenie stopnia wyższego w formia 'kloaczniej' zakrawa na kiepski żart. Są przysłówki, które można sensownie przedstawić i użyć w formia wyższej i najwyższej. Weżmy np. słowo 'wesoło' i stopniując, otrzymamy 'weselej' i najweselej'. Jest w tym wszystkim sens i natychmiastowe, poprawne użycie tych form. Zamiast 'wesoło' podstawmy 'kloacznie' i ... doszukajmy się sensu w czymś takim.

pluralis4ever # 2020-02-13

Wraca stary, dobry Marek...
Tworzenie stopni wyższych/najwyższych, tak jak i całe słowotwórstwo, jest procesem niezależnym od czyjegoś widzimisię. Jeśli są utworzone zgodnie z zasadami języka polskiego to są prawidłowe. Ponadto wystarczy użyć nieco wyobraźni, by utworzyć jakiekolwiek sensowne zdanie z ww. wyrazem - przykładowy dialog:
- Czuję się dziś kloacznie.
- A ja jeszcze kloaczniej...

~gosc # 2020-02-13

pokraka - pokracznie, pokraczniej i najpokraczniej

~gosc # 2020-03-25

Czuję się dziś najkloaczniej w życiu, bo nie mogę wyskoczyć do sklepu po flaszkę (kwarantanna).