SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

lecący

dopuszczalne w grach (i)

lecieć

1. fruwać
2. wzbijać się, unosić się
3. (o głosie, o dźwięku) rozlegać się
4. staczać się, spadać
5. pot. szybko biec, gonić, gnać
6. (na kogoś, na coś) pot. pożądać kogoś, czegoś
7. (o czasie) szybko mijać


KOMENTARZE

koalar # 2006-08-21

Proszę o nieusuwanie, ja staram się :( i stosuję się do nowych zasad!

maf # 2006-08-21

Koalar, nie rob sobie jaj prosze.
Jesli te nowe zasady wydaja Ci sie zle, zaproponuj cos lepszego.

Celem bylo to, zeby wyeliminowac niezrozumiale definicje typu "ajkujacy - taki, ktory ajkuje".
Przyznasz chyba, ze sa one malo uzyteczne, zwlaszcza jak wystepuja w oderwaniu od stron slownika, np. w grze literaki?

koalar # 2006-08-21

Okej, sorry, tamte były nieczytelne i to chciałem pokazać, że tych nowych zasad nie da się zastosować np. do czasowników, które mają wiele znaczeń. Tu mi się wydaje, że jest w miarę okej.
Forma znaczenia zaproponowane przez Greena jest bardzo dobra, ale co zrobić, jeśli jest więcej znaczeń? Chyba te punkty są jedynym rozwiązaniem. Choć ja w ogóle uważam, że takie rozpisywanie się w przypadku imiesłowu na -ący jest stratą czasu, bo to "taki, który ..." zwykle wystarcza.
Jeśli chodzi o to, że znaczenie "taki, który ajkuje" jest niezrozumiałe, bo nia ma w SA defy "ajkować", to po prostu trzeba ją wpisać, a osobom, które wpisują sobie hurtowo znaczenia tych imiesłowów, zwracać uwagę, by tego nie robiły bez wpisywania znaczeń dla czasowników (na szczęście te imiesłowy mic_k_ing potraktował ulgowo; tu jednak trzeba zauważyć, że wspólnie z Teveksem wpisali wszystkie znaczenia stopni wyższych i najwyższych od przymiotników i przysłówków, a same przymiotniki znaczeń nie mają...). Jeśli chodzi o to, że niektóre odmiany są mało znane (ajkuje), nie wiadomo, od jakiego czasownika pochodzą, to można wpisać w nawiasie, co to znaczy ajkuje (jak Green) albo, że imiesłów ten pochodzi od ajkować. Ale czy np. przy paczkujący trzeba to robić? Taki, który paczkuje, moim zdaniem, wystarcza, a przy dziwniejszych, niezrozumiałych imiesłowach można rzeczywiście pisać więcej, co w sumie jest zwykle robione.