SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Nowosielscy

niedopuszczalne w grach (i)

Nowosielski

nazwisko

-

nowosielscy

niedopuszczalne w grach (i)

nowosielski

przymiotnik od: Nowe Sioło (wieś w Polsce)


KOMENTARZE

~gosc # 2013-09-11

Nowosielscy h. Ślepowron, polska familia wywodząca się z XIV wiecznej znanej możnej rodziny h. Kierdej zamieszkującej od początku XV wieku m.in. Nowosielice obok m. Kamieniec Podolski.

Najstarszym przodkiem rodu był Zygmunt z Nowosielec h. Ślepowron, syn Grzegorza (znanego z rejestrów przełomu XIV i XV wieku jako Hryćko h. Kyerdey), wojewody podolskiego, senatora, posiadacza rozległych dóbr ziemskich. (panis bene merentium -chlebem dobrze zasłużonych).
Następne pokolenia rodziny osiedliły się w ziemi mielnickiej. Było to w okresie przed Unią polsko-litewską w Mielniku w 1501 roku.
Mikołaj dziedzic wielkich dóbr ziemskich założył linię jednej z najznamienitszych rodzin I Rzeczypospolitej. To pokolenie Nowosielskich w XVI wieku po rodzinie z Nowosielicy na Podolu, niekiedy posługiwało się zarówno herbem Ślepowron, jak i herbem Pierzchała. Rodzina Nowosielskich h. Ślepowron wydała licznych filantropów, polityków, posłów, senatorów i dygnitarzy. Następne pokolenia rodu Nowosielskich posiadały dobra ziemskie także w Wielkim Księstwie Litewskim, Inflantach, Rusi Czerwonej. Od XVIII wieku w posiadaniu rodziny znalazły się również liczne tereny ziemskie, miasta w ziemi łukowskiej na Podlasiu i na Mazowszu.

Etymologia nazwiska,
Przypuszczalnie pierwotne średniowieczne pochodzenie i wczesne ukształtowanie nazwiska Nowosielski jest związane miejscowością, którą zamieszkiwali przodkowie rodziny oraz piastowanymi funkcjami publicznymi. Pierwotne nazwy (łac. de Nowoschedlecz, de Nowoszelicze), czytaj inaczej Sedlicz novum, nadają w obecnym znaczeniu podobne brzmienie zwrotom; Siodło nowe, lub Nowa osada, jednocześnie tworząc wykształconą językowo formę nazwiska Nowosielski.

Pochodzenie geograficzne,
We wszystkich dokumentach i rejestrach opisana jest miejscowość Novosielica, położona w pobliżu Kamieńca Podolskiego i Chocimia w zachodniej Ukrainie. Obecnie jest uznana za jedną z najstarszych osad regionu podolskiego. Archeologiczne badania wykazały, że XV wieczne południowe tereny otaczające rzeki Dniestr oraz Zbrucz w średniowieczu były gęsto zaludnione, a po wielokrotnym niszczeniu podczas najazdów przez Tatarów, zakładano wkrótce nowe osady w tym regionie. Rzeki łączą się obok miasta Chocim nieopodal miasta Nowosielica.