SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

obskura

słowo występuje tylko jako część innych haseł
(jeśli są dopuszczalne, to jest dopuszczalne)

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

blimunda # 2005-09-19

Wyrażenie camera obscura funkcjonuje w spolszczonej formie graficznej kamera obskura, zanotowanej m.in. w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN pod red. Polańskiego czy Wielkim słowniku ortograficzno-fleksyjnym pod red. Podrackiego.
Biorąc pod uwagę, że w niniejszym słowniku spolszczone wyrażenia obce traktowane są jak polskie i są dopuszczalne w grze (np. ganc egal), dziwi fakt, dlaczego nie dopuszczono słowa "obskura", mimo że występuje w spolszczonym haśle kamera obskura. Czyżby zadecydowała o tym frekwencja występowania spolszczonego wariantu w tekstach? W Google, oczywiście na polskich stronach, zdecydowanie popularniejszy jest łaciński zapis frazy camera obscura – występuje na 19.200 stronach, podczas gdy na spolszczoną wersję natrafiamy tylko na 399 stronach. Natomiast w Korpusie Języka Polskiego PWN-u camera obscura występuje 9 razy, a kamera obskura ani razu. A może dostosowanie formy graficznej do polskiego systemu fonetycznego i regularna odmiana nie wystarczyły do uznania, że słowo jest spolszczone, czyli według interpretacju opów, polskie? W takim razie nadal pozostaje pytanie, na jakiej podstawie dopuszczalne jest słowo "egal"?

Serdecznie pozdrawiam
Blimunda

maruha_mc # 2005-09-19

Interpretacja opów? Dobre sobie. Oni nawet nie wiedzą, co mają w swoim przekłamanym ZDS napisane.

wwwkoalarcom # 2005-09-19

Przeoczyli może, Blimunda, nie nakreślaj teorii spiskowej jakiejś :P.

blimunda # 2005-09-19

No to mają okazję uzupełnić :)
Bli

jaskiniar # 2005-09-19

Miła Blimundo :)
Może Twoje zainteresowanie spowoduje rewizję/zmianę/ukonkretnienie/konsekwencję podejścia Opów do słów oznaczonych w słownikach (rozmaitych) jako "tylko w zwrocie". Swego czasu, zarówno tu jak i na Zagraju przetoczyła się dyskusja na ten temat - niestety jednoznaczne - konsekwentne rozwiązania nie zostały przedstawione, a w obu miejscach zastosowano metodę przeczekania problemu. :(

pozdrawiam
p.s.
podobny problem - także występujący w słownikach drukowanych - związany jest ze słowami obcymi, które mają polskie odpowiedniki lub spolszczenia. Od któego momentu (czasowego) należy stosować WYŁĄCZNIE spolszczenie lub odpowiednik, a jak długo można używać jednocześnie formy obcej i spolszczenia. I czy formie obcej, niespolszczonej można dokładać polską odmianę: np PORSCHE czy PORSZE czy PORSCHEAMI, PORSCHAMI czy PORSZAMI?
zresztą, jak Sama dobrze wiesz problemów jest multum...

blimunda # 2005-09-20

Jaskinar,

Biorąc pod uwagę, że piszę pracę o słownikach do gier słownych, w której sugeruję kilka zmian w ZDS, wszystko jest możliwe:). Pytanie tylko, czy zmiany w ZDS, zaproponowana przeze mnie, spodoba się Tobie :). Śmiem wątpić ;).

Serdecznie pozdrawiam
Blimunda

~gosc # 2005-09-20

Blimundo :)
Wszystko zależy jaka to będzie zmiana. Ta sugerowana.
Zresztą nie będę recenzentem tej pracy :), tak więc moje zdanie będzie mało istotne. Poza tym nie jestem spacjalistą ani od słowników ani od języka polskiego :))
Czy praca się ukaże drukiem? Czy konsultowałaś tę pracę u Wielkich OSPS?

Serdecznie pozdrawiam
Jaskiniar

jaskiniar # 2005-09-20

przepraszam - jak zwykle mnie wylogowało...

blimunda # 2005-09-20

Jaskiniarze
Nie wiem, czy się ukaże drukiem. Jeśli byłoby jakieś wydawnictwo tym zainteresowne, to dlaczego nie. :) Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, jaki los czeka prace dyplomowe - kurzą się w uczelnianych bibliotekach:). Nie wykluczam natomiast udostępnienia jej w Internecie. Co do konsultacji. Chciałabym, żeby moja praca była pełna, więc konsultuję się bądź mam zamiar skonsultować się zarówno z osobami, które tworzą oba słowniki, jak i z tymi, które przyczyniły się do powstania ZDS.

Serdecznie pozdrawiam
Blimunda

koalar # 2005-09-20

Blimundo, jakie masz dojście do wielkich OSPS? :DJ

~gosc # 2005-09-20

oh, już skasowane

lokator_rozporka # 2005-10-18

Islamscy uczeni wynalezli (ok 900 n.e.) metoda odwzorcowywania obrazow, zwana "camera obscura" ( z lac. "ciemna komorka") sluzyla arabskim atronomom to obserwacji rocznych torow, po jakich porusza sie slonce po niebie. Sklada sie ona z zamknietej skrzyni , obitej wewnatrz na czarno, w ktorej znajduje sie matowa szyba. w scianie przed szyba znajduje sie maly otwor . promienie swiatla wpadajace z zewnatrz odchylaja sie na krawedzi otworu w taki sposob ze na matowej szybkie powstaje pomniejszony i odwrocony obraz obiektu.