KOMENTARZE
Jest tyle innej staropolszczyzny, że ony jak nic pasuje i nie wiem czemu onego nie ma, może zbyt banalny przy tutejszych dziwolągach???
po pierwsze http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
pod drugie, formy o które Ci chodzi ("onego" itp.) znajdują się pod "on"
ony znaczy ten
ten....właśnie -ONY
Kiedy wkroczysz musisz krakać tak jak ony !
tak jak greenpoint mówi prawidłowa forma tego wyrazu to ON a nie ony
dobrze ale to jest staropolskie tak samo jak onyś Kochanowski sie kłania moi panstwo
totalny brak logiki w tworzeniu tego słownika ktoś przejawia
Jeśli wejdziesz pomiędzy wrony będziesz krakał tak jak ony
jesli wejdziesz między wrony musisz krakać jak i ony (lub tak i ony) ony to neologizm, nie znaczy to samo co on tylko co one. Wiele osob go używa i powinien mieć swoje miejsce w słowniku, ale widocznie autorzy słownika nie rozumieją staropolszczyzny, ani tego czym są neologizmy...
He, he. Zdecyduj się może, czy "ony" to neologizm czy element staropolszczyzny, bo sobie zaprzeczasz. Ten słownik raczej nie notuje przysłów, prędzej zwroty. W USJP Dubisza wyd. PWN jest tylko "Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one". W innych źródłach jest również wariant przedstawiony przez Ciebie, jak i jeszcze inne. Nie widzę powodu, dla którego formy nieużywane od kilkudziesięciu lat miały się znaleźć w słowniku.
ony nigdy nie istniało!
"Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać tak jak ONY"-...i po temacie
on sobie nie zaprzecza, mogło byc wówczas neologizmem a dla nas ówcześnie jest staropolszczyzną
Dzięki za pomysł na biznes, gościu. Graty znalezione pod śmietnikiem będę od teraz sprzedawał jako nowe (kiedyś wszak były nowe, podobnie jak każde słowo było kiedyś neologizmem).