SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

predefiniowany

dopuszczalne w grach (i)

predefiniować

wstępnie definiować


KOMENTARZE

noridna # 2011-02-03

taki co już był wcześniej zdefiniowany. słowo pochodzi z ang. predefined, co prawda można jeszcze tłumaczyć przeddefiniowany ale brzmi dziwnie.

~gosc # 2011-10-03

To znaczenie ma już słowo "zdefiniowany". Użycie "predefiniowany" jest po prostu błędem.

~gosc # 2011-11-17

"Predefiniowany" oznacza nie tylko "zdefiniowany". W zastosowaniach informatycznych "predefiniowany" może oznaczać np. "wbudowany".

~gosc # 2017-09-18

mimo wszystko "zdefiniowany" mówi nam, że coś zostało wcześniej określone, wbudowane w kod, sparametryzowane, więc przedrostek "pre-" nie jest konieczny w jęz. pol.

marek176cm # 2017-09-18

Zbytnie, wręcz niewolnicze, uzależnianie naszego języka i tłumaczeń na język polski powodują, że z angielskiego 'predefined' stworzył ktoś, przez lenistwo, słowo 'predefiniowany'. Irytuje to wielu, bo takie stwory niewiele mówią tym, którzy nie "siedzą" w języku angielskim.

Po polsku można powiedzieć: ZDEFINIOWANY > wstępnie/na samym początku (jakiegoś procesu)/fabrycznie/w momencie kupna (tego czegoś)/na stałe przez producenta/permanentnie itd.

papucpapuc # 2017-09-19

Człowiecze z centymetrami w przydomku , Twoje słowa napawają mnie trwogą ! !
Nie "siedzę" w angielszczyźnie , znam ją o tyle o ile , a mimo to przedrostek pre- nie jest mi nieznany , a w zasadzie , można powiedzieć , jest mi znajomy , ponieważ występuje on w języku polskim od niepamiętnych czasów.
Wobec tego śmiało można powiedzieć , że człowiek , który go nie zna , a na domiar złego uważa , że jest on tylko angielski , jest OSOBĄ NIEWYKSZTAŁCONĄ , a taka nie powinna się wypowiadać na tych łamach - przynajmiej - tonem wykładowcy. Bywa , że czytają komentarze dzieci i inne osoby mało wykształcone , które mogą uważać , że jak ktoś się tak stanowczo wypowiada - i to w imieniu innych - to jest to człowiek z dorobkiem naukowym , którego słowa należy brać za pewnik.

Sam temat słowa "predefiniowany" nie jest dla mnie zajmujący , może to słowo jest potrzebne , a może nie. Samo w sobie , mimo że jego bezpośrednie pochodzenie jest pewnie angielskie , to tzw. internacjonalizm , a jako taki powinien być zrozumiały dla wszystkich wykształconych ludzi na świecie. W dodatku jest chyba utworzony poprawnie , ponieważ jest zasada , która mówi , że wyrazy obce i te o obcych podstawach - a takimi są "definicja" i "definiowany" - można łączyć z wywodzącym się z łaciny przedrostkiem pre-.

Kształćmy się , to nie boli.

~gosc # 2020-09-08

@papucpapuc przed przecinkiem nie stawiamy spacji

~gosc # 2023-01-26

Pozdrawiam wszystkich programistów bardzo gorąco.