SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

przesechłszy

dopuszczalne w grach (i)

przeschnąć


KOMENTARZE

zanderiano # 2020-12-29

Oschnąć i przeschnąć to dwa czasownik dokonany zakończony na -schnąć które notuja imiesłów uprzedni zakończony na -sechłszy. Wielki słownik ortograficzny PWN notuje: przeschłszy.

https://sjp.pwn.pl/szukaj/przeschn%C4%85%C4%87.html

WSO PWN notuje konsekwetnie formy -schłszy (obok -schnąwszy):

zaschłszy
obeschłszy
podeschłszy
zeschłszy
rozeschłszy
przeschłszy
doschłszy
poschłszy
uschłszy
wyschłszy
przyschłszy
Formy oschłszy nie notuje.

Wielki Słownik Języka Polskiego notuje konsekwentnie -sechłszy (obok -schnąwszy)

zasechłszy
obsechłszy
podsechłszy
zsechłszy albo zesechłszy
rozsechłszy
przesechłszy
osechłszy
dosechłszy
posechłszy
usechłszy
wysechłszy
przysechłszy

Proponuję pragmatycznie notować pod wszystkimi czasownikami dokonanymi zkończonymi na -schnąć trzy formy imiesłowu uprzedniego -schnąwszy, -schłszy -sechłszy. Rozwiązanie takie jest w słowniku Microsoft Word. Alternatywnie jak juz sie trzymać WSO PWN to konsewketnie -schłszy, -schnąwszy.

~gosc # 2020-12-30

coś tam zasygnalizowałem 4 lata temu pod 'przyschnąć' :)

zanderiano # 2020-12-30

Dokładnie, zgadam się z twoim zasygnalizowaniem. Chociaż obie formy są czysto hipotetyczne, żadnej nie znalazłem w NKJP, to z punktu regularności tworzenia formy imiesłowu uprzedniego forma przysechłszy (czy przesechłszy) trzeba uznać za bardziej logiczną. Forma przyniósłszy sugeruje, że podstawą tworzenia imiesłowu uprzedniego jest nieaglutynacyjna forma 3 osoby lp r. męskiego czasu przeszłego, czyli przyniósł a nie forma aglutynacyjna przyniosł-, która łączy się -em,-eś (przyniosłem, przyniosłeś). Czasowniki przyschnąć ma właśnie dwie formy 3 osoby r.męskiego lp, czasu przeszłego nieaglutynacyjną przysechł oraz aglutynacyjną przyschł- (przyschłem, przyschłeś). Kolejną analogią z synchronicznego punktu jest forma przyszedłszy, która zawierają ruchome "e", tak samo jak forma przysechłszy. Gdyby analogicznie do formy przyschłszy utworzyć formę imiesłowu dla przyjść to brzmiałaby ona *przyszłszy. (* forma hipotetyczna). Na koniec z diachronicznego punktu widzenie forma przysechłszy jest bliższa zrekonstruowanej prasłowiańskiej formie żeńskiej *prisъchъši > *przysechszy (jer w sъch jest mocny, a w ъš słaby). Notabene -ł- w formach współczesnych jest kompletnie analogiczne, a normatywiści długo się miotali w tym temacie. Bóg raczyć wiedzieć czemu WSO PWN notuje wyłącznie -schłszy. Formy WSJP wydają się normatywnie lepiej motywowane. Nie do końca rozumiem reguły dopuszczalności w sjp.pl ale obecny stan w sjp.pl wydaje mi sie lekko chaotyczny. Wydaje się że problem jest powodowany brakiem flag dla imiesłowów współczesnych i uprzednich. Gdyby takowe flagi były, wątpię, że byłby w formach czasowników -schnąć bałagan. Tymczasem sjp.pl jest jakieś 26,5 tysiąca dopisanych ręcznie form, staram się właśnie sprawdzić ich poprawność.

~gosc # 2020-12-31

niekonsekwencji i bałaganu znajdzie się tu sporo... niestety od paru lat straciłem zainteresowanie i notatki. z takich na świeżo - widzę, że dodano bezpodstawnie formy "iwińsko", "nieiwińsko". mam nadzieję, że jest to początek zmiany ZDS, gdyż obecnie mamy ok. 2500 przymiotników nieposiadających tych form. przez takie coś się odechciewa grać... ;)