SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

rypło

dopuszczalne w grach (i)

rypnąć

1. potocznie: powiedzieć coś bez ogródek;
2. potocznie: uderzyć, walnąć;
3. rypnąć się - popsuć się; popełnić błąd; uderzyć się w coś


KOMENTARZE

filarioza # 2006-07-26

forma RYPŁO??? to zakrawa na kpinę! to przecież niepoprawna forma! naprawcie ten słownik! to jest gra w słowa! w poprawna polszczyzne. WSTYD

atnalojpe # 2008-01-04

jakoś tak ładniej i bardziej po polsku brzmi: rypnęło

~gosc # 2012-03-17

masakra, ktoś tu sobie robi jaja... w treningu literakowym to słowo odkryłem... Żenua.

~gosc # 2012-03-17

zapomniałem dodać, że miałem na myśli formę "rypło", jak przedmówcy

~gosc # 2012-06-06

może nazwijcie ten słownik : "słownik obciachu i wyrażeń żargonowych" ? bo z poprawną polszczyzną nie ma to nic wspólnego.

~gosc # 2012-06-07

Sam sobie przysparzasz obciachu.
Wpisz sobie w GoogleBooks "rypło pwn" i zobaczysz, że taka formę notuje kilka słowników. Kto powiedział, że w słownikach ma nie być żargonu? Następnym razem zastanów się, nim narobisz sobie obciachu podobnymi komentarzami ;)

~gosc # 2012-06-07

obciach to jest ze słownikami-bublami,które mają niestety negatywny wpływ na naszą mowę

~gosc # 2012-06-07

Ale jakimi bublami?! Słownik nie zawiera i nigdy nie zawierał wyłącznie słownictwa oficjalnego, książkowego. To oczywiste, że muszą one notować również słowa potoczne, żargonowe, a nawet niektóre regionalizmy.
Nigdy nie słyszałoś takiego powiedzenia "sprawa się rypła"? Nikt nie zmusza Cię do posługiwania się takimi sformułowaniami, ale negowanie ich istnienia to czysta głupota.

~gosc # 2012-06-08

jak jesteś taki taki inteligent,to rozwiń tą swoją czystą głupotę,bo ja tego nie słyszałom , a negować głupotę będę (nikoniecznie tą czystą)

~gosc # 2012-06-09

Doprawdy, coraz mniej sensu w twoich wypowiedziach. Widocznie niewiele czytasz. Sprawdź wystąpienia w Google Books.
Podaję za USJP PWN pod red. Dubisza:
rypnąć - rypać: dk - ndk; w zn. b, e tylko ndk  Va a. Vc, ~nę, ~niesz, ~nij, ~ął, ~nęła (rypła), ~nęli (rypli), ~nięty, ~ąwszy; rzecz. rypnięcie n I - IX, rypię, rypiesz, ryp, ~ał, ~any; rzecz. rypanie n I.

Zamiast przyznać się do błędu, dajesz kolejne dowody swojej ignorancji.

~gosc # 2012-06-09

Najpierw rypło,potem stenkło(też słowo żargonowe-wystarczy wpisać do jakiegoś słownika,a potem znajdzie się w sjp;,to nie znaczy,że wszyscy jak gęsi musimy się na to godzić).

~gosc # 2012-06-09

Stary, dobrze Ci radzę - zamilcz. Pogrążasz się podobnymi "argumentami". "Stenkło" to żaden żargon. Taka forma mogłaby znaleźć się ewentualnie w tekście stylizowanym na niedbałe słownictwo (Patrz: kwestie w wygłaszane w "Świat według Kiepskich", np "Mam pomysła!").
"Wystarczy wpisać do słownika" - pamiętaj kto wpisuje do słownika (mowa o słownikach drukowanych). To nie dyletanci Twojego pokroju, a eksperci, językoznawcy.
"to nie znaczy,że wszyscy jak gęsi musimy się na to godzić" - Na "to", czyli na co? Czy ktoś zmusza Cię do używania tej formy? Co w rzeczywistości zmienia czy słowo jest w słowniku, czy nie? Formy potoczne, gwary, żargon, są nieodłączną częścią języka, więc to oczywiste, że - gdy powszechne - muszą znaleźć się w słownikach języka polskiego (nie wspominając o słownikach gwarowych). Niemniej takich form należy używać świadomie i rozsądnie. To jasne, że form potocznych nie powinno stosować się w tekstach urzędowych, oficjalnych itp.

~gosc # 2012-06-09

Poprawka. W zdaniu: "To nie dyletanci Twojego pokroju, a eksperci, językoznawcy" nie wolno było mi użyć spójnika "a". Niech więc będzie tam "lecz".

czypo3 # 2012-06-18

Ty inteligent nie ściemniaj jak w filmie:"Tato,tato sprawa się rypła",miałeś rozwinąć znaczenie czystej głupoty,a ty zaprezentowałeś ciemną głupotę(komu niby w tym miejscu potrzebna odmiana słowa "rypła") -nie zrozumiałeś mojej ironni(to nie ignorancja) i poparcia dla gościa{cyt.:słownik obciachu i wyrażeń żargonowych},ba nawet nie zrozumiałeś aluzji do gęsi i "przerysowanego" słowa stęknęło. Nie jestem "słownikowym fachowcem",lecz uważam,że skrót SJP jest nadużyciem(dla przykładu : mógłby nosić nazwę KSJP-Kiepski Słownik Języka Polskiego - to na cześć "Świat według Kiepskich"). P.S.Jestem za istnieniem słowników,żargonowych,gwarowych itp.i szanuję ekspertów( nawet tych którym przyklejono znaczek TW).