SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

rzymki

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2016-10-24

tak mówiło się na sandałki

~gosc # 2016-10-24

Na Lubelszczyźnie nadal tak się mówi.

~gosc # 2019-08-08

Rzymki to regionalizm lubelski opisujący odkryte obuwie letnie noszone w Lublinie, w Polsce częściej stosowanym synonimem rzymków są sandały.

Źródłem tego słowa może być element składowy takiego obuwia "rzemień" czyli wyprawiona skóra zwierzeca, odpowiednio przymocowana do podeszwy.
Źródłosłowem może również być "Rzym" t.j. Wieczne Miasto, bądź Imperium Rzymskie, kojarzone z wysokimi temperaturami, piaskiem, togami oraz takim prostym rodzajem obuwia.


Słowo rzymki jest popularne w obwarzanku lubelskim, Łecznej, Lubartowie, Kraśniku, ale też w dalszych zakątkach województwa lubelskiego, jak Włodawa, Hrubieszów, Kazimierz Dolny czy Roztocze. Warto porównac to słowo, z równiez lokalnym słowem "ciapy". Lubelszczyzna stosuje mnogość synonimów względem różnego rodzaju obuwia.


Odmiana:

M. rzymek, rzymki
D. rzymka, rzymków
C. rzymkowi, rzymkom
B. rzymka, rzymki
N. z rzymkiem, z rzymkami
Ms. o rzymku, o rzymkach
W. rzymku, rzymki


Przykłady:

1. "Nad jeziorem Piaseczno są tak piaszczyste plaże, że zdjęłam rzymki i chodziłam na boso."
2. "Na straganie w Rogóżnie mówili o rzymkach od szewca z Kaniwoli, ale gdy spróbowałem przymierzyć, to okazały się za wąskie na moja stopę."
3. "Lecąc do Izraela nie zapomnij dobrego humoru i pary rzymków, jest tam tak goraco, że jedyny deszcz to woda z klimatyzatorów."