SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

sanos

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2012-09-25

Dziwne. Przecież są/były samochody Sanos

~gosc # 2012-09-25

Dokładnie to - marka macedońskich autobusów

~gosc # 2013-08-06

Za wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanos
Sanos – marka niegdyś jugosłowiańskich a obecnie macedońskich autobusów. Firma eksport swoich pojazdów rozpoczęła w latach 70. i 80. między innymi do Polski. Od 1973 roku Polska kupiła w ciągu 10 lat w Jugosławii około 3500 sztuk autobusów marki Sanos. Pojazdy te miały ugruntowaną, dobrą opinię w naszym kraju; zadbane modele potrafiły osiągnąć przebieg ok. miliona kilometrów bez naprawy głównej. Nazwa Sanos wiąże się z zastosowaniem w tych autobusach samonośnego nadwozia (maced. самоносечка каросерија; transliteracja = samonoseczka karoserija). W roku 1967 ówczesna Sanocka Fabryka Autobusów podjęła współpracę z jugosłowiańskim producentem, w wyniku czego w Polsce, w Sanoku stworzono 15 prototypowych egzemplarzy modelu Sanos A9[1]. W przeszłości we współpracy z czechosłowacką firmą Škoda, Sanos produkował też trolejbusy typu 115Tr (solowy) oraz 200Tr (przegubowy). Autobusy Sanos powstawały w Jugosławii w kooperacji 3 dużych wytwórni: Fabrika Automobila Priboj (FAP) produkująca tylne mosty, układ przeniesienia napędu i układ hamulcowy, fabryka Famos w Sarajewie – silniki i skrzynie biegów, natomiast fabryka w Skopje, wytwarzała nadwozia i wykonywała ostateczny montaż. Trzy z wymienionych fabryk wraz z czwartą, mieszczącą się w Zagrzebiu, produkowały jednocześnie autobusy o konstrukcji ramowej, nazywane Dubrava, zgrupowane były w zrzeszeniu FAP Famos Beograd. Autobusy Sanos budowane były z silnikami umieszczonymi z tyłu, natomiast autobusy Dubrava, zależnie od typu, miały silniki umieszczone z przodu lub z tyłu. Zarówno Sanosy, jak i Dubravy miały podobną konstrukcję środkowej partii nadwozia, natomiast różnica w wyglądzie zewnętrznym obu marek autobusów dotyczyła przedniej strony nadwozia. Na masce autobusów widniał napis Sanos, a nad napisem umieszczono charakterystyczne logo w kształcie poziomo ułożonej igły kompasu firmy FAP, w 80 latach XX wieku zmieniono wypełnienie tarczki na FFB. Pod nazwą FAP były i są nadal produkowane samochody ciężarowe. Produkcję ciężarówek rozpoczęto w 50 latach po zakupieniu licencji od szwajcarskiej firmy Saurer. Wytwarzane są również samochody ciężarowe FAP z kabinami wykonywanymi na licencji Mercedesa.

~gosc # 2013-09-14

Zapytowywuję się, kiedy ten wyraz zostanie dodany do słownika?

~gosc # 2014-09-26

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego nie tej marki samochodu?
Przecież kuźwa jest taki samochód:

http://www.gpa.mazowsze.pl/thumbnails.php?album=211
Galeria Płockich Autobusów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanos

i wiele innych przykładów dostępnych w necie

~gosc # 2014-09-26

"Nie tej", ponieważ widocznie nie ma jej w żadnym słowniku, z którego tu się spisuje wyrazy. Czy wyjaśniłom?

~gosc # 2014-09-26

Nie "wyjaśniłoś". Chyba żadnych marek samochodów nie ma w słowniku. Jeśli wpiszesz w przeglądarce sanos możesz zobaczyć ile jest wyników. Brak tego słowa, to jak zamykanie oczu na rzeczywistość ;-)

~gosc # 2014-10-01

Co znaczy "Chyba żadnych marek samochodów nie ma w słowniku"?
Jak można pisać takie brednie?

~gosc # 2014-10-26

sanos to marka samochodu. Dziwne , że nie ma go jako dopuszczalne

~gosc # 2014-10-31

Dopuszczalny jest np. Neoplan. Dlaczego nie ma Sanosa?

~gosc # 2014-10-31

Nie, bidaku; żaden Neoplan nie jest "dopuszczalny".

~gosc # 2014-11-01

Przykro mi, skarbie, ale mylenie nazw produktów z nazwami producentów nie umywa się do wyczynów tutejszego dyżurnego imbecyla (nawet gdy towarzyszy temu doszukiwanie się analfabetyzmu gdziekolwiek poza własnym lustrem).

~gosc # 2014-11-01

Niemniej zapraszamy ponownie za rok.

~gosc # 2014-11-01

Jesteś bardziej tępy niż przypuszczałem . Pewnie twoja edukacja zakończyła się lub trwa na poziomie wiejskiej szkoły podstawowej ;-) . Dla nawet średnio inteligentnych osób (ciebie to na pewno nie dotyczy) jest rzeczą oczywistą, że nazwa producenta jest tożsama z marką samochodu, patrz Jelcz, Star, Fiat
Mercsedes i wiele innych. Poucz się, poczytaj, zdaj do gimnazjum , może wtedy pojmiesz ten oczywisty fakt. Na twoim miejscu nie zabierałbym głosu o rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia ;-) . Moja rada: nie ośmieszaj się swoimi głupimi komentarzami. To, co już napisałeś jest już wystarczające i świadczące o twoim IQ.( Sprawdź w Wikipedii, co oznacza ten skrót)

~gosc # 2014-11-01

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sanos
Sanos – marka niegdyś jugosłowiańskich a obecnie macedońskich autobusów. Jakbyś buraku nie zrozumiał napiszę dużymi: M A R K A.
Doszło ?

~gosc # 2014-11-01

pomijając już, że producentem jelczy były głównie Jelczańskie Zakłady Samochodowe (a nie żaden Jelcz), producentem starów - Fabryka Samochodów Ciężarowych itp., itd.
zagadką więc pozostaje, co miała na 'myśli' osoba pieprząca o jakiejś tożsamości nazwy producenta i marki samochodu.

przekorny # 2014-11-01

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/marki-samochodow;715.html
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/samochod-Opel-Corsa;3493.html
http://www.kul.pl/nazwy-marek-samochodow-pisownia,art_35935.html

"M A R K A"
Brr, na widok tego słowa (i to w dodatku pisanego wielkimi literami) ogarnia mnie przerażenie. ;)
Jeszcze jedno - dopuszczalny jest wyraz 'neoplan', a nie - z oczywistych względów - 'Neoplan'. =)

~gosc # 2014-11-01

"IQ" zaś jest skrótowcem (w dodatku - o zgrozo! - angielskim), a nie skrótem.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

47544754 od końca