dopuszczalne w grach (i)
dający oczekiwane wyniki, wywołujacy pozytywny skutek
KOMENTARZE
"X od urodzenia zmaga się z przeciwnościami losu. Zespół Angelmana skutecznie utrudnia jej życie".
"Skutecznie" stosujemy w pozytywnych informacjach, nie negatywnych, chyba że żartobliwie albo w przenośni.
Bombardowania Warszawy, Rotterdamu czy Coventry okazały się skuteczne. Żart czy przenośnia?
To neutralny język wojskowych – jeśli Niemcy zbombardowali Warszawę, to uznali to za skuteczne. Ale nawet nasi wojskowi również mogliby tak napisać, bowiem oni w suchy sposób komentują wydarzenia. Czy góra lodowa skutecznie rozprawiła się z Titanikiem /zatopiła Titanica? Ponadto w definicji użyto tego określenia, więc akurat tu się zgadzam. Raczej żaden rodzic nie powinien pisać, że jego dziecko choruje na XYZ, co skutecznie utrudnia mu życie.
W efekcie II w.św. zginęły miliony ludzi. W efekcie pożaru spłonęła cała fabryka.
Moim zdaniem wszystko zależy od tego, co jest podmiotem / na co stawiamy główny nacisk. Zdanie, które przytoczyłeś, Mirnalu, informuje (ostrzega) nas, że Zespół Angelmana to poważna choroba (słowo skutecznie to podkreśla), nie widzę w owym zdaniu niczego niestosownego, podobnych znajdziesz sporo. Gdyby zdanie np. wyglądałoby tak - "Zosia skutecznie złamała nogę", to już by mi "zgrzytało" (tu masz takie, które też pewnie cię oburzy - http://sjp.pwn.pl/korpus/zrodlo/skutecznie;1137,1;21479.html). Popularne są również zdania, w których występuje "skuteczna kontuzja" (np. "kontuzja skutecznie wyeliminowała go z dalszej gry"). "Kontuzja" jest tu "głównym bohaterem", a owym kibicujemy, zatem to pozytyw, że główny bohater jest skuteczny, ergo wszystko się zgadza. =)
Poważniej - słowo skuteczny wcale nie musi mieć jednoznacznie pozytywnego wydźwięku, może kiedyś jedynie taki miało, ale nie obecnie (z "efektem" jest nieco inaczej, choć też to się powoli zmienia, exemplum - "efekt starzenia").