SJP
SŁOWNIK SJP

X

sprawiedliwość

dopuszczalne w grach (i)

sprawiedliwość

1. uczciwe postępowanie, obiektywne odnoszenie się do rzeczywistości, bezstronność w ocenianiu innych, zgodność z przyjętymi w danej społeczność zasadami etycznymi; uczciwość, prawość, obiektywizm;
2. w prawie: organa włądzy sądowniczej; sądownictwo, sąd


KOMENTARZE:

~gosc # 2012-10-06

co?

~gosc # 2013-07-25

hmn... czyli z jednej strony obiektywizm i bezstronność a z drugiej uwarunkowanie społeczne...

~gosc # 2014-08-03

Sprawiedliwość nie może wynikać z przyjętych w danej społeczność zasad etycznych, bo nie może być tak , że jak
Kali ukradnie krowę to jest sprawiedliwie , a jak odwrotnie to już nie jest. Proszę nie wprowadzać do określenia
pojęcia zamieszania umysłowego. Drugie określenie sprawiedliwości niepotrzebne np. sąd , sądownictwo, bo jeżeli sędzia wydaje wyrok według własnego uznania , bo tak mu pozwala prawo , to nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością , co innego gdyby miał obowiązek sądzić według zasad sprawiedliwości.

~gosc # 2014-08-03

Dodam jeszcze , że sąd wydaje wyrok w granicach istniejącego prawa , a prawo często bywa niesprawiedliwe , np.
to służące zastraszaniu obywateli , albo karanie nie za wyrządzenie szkody , ale za prawdopodobieństwo większe
lub mniejsze jej wyrządzenia.

mirnal # 2014-08-03

Istotnie, bywa, że sami sędziowie oraz media, które nas informują, uważają, że w ramach istniejącego prawa dane wydarzenie musi być osądzone stosunkowo surowo, choć niemal wszyscy przyznają, że w tym konkretnym przypadku taki wyrok jest bezsensowny i demoralizujący. W takim przypadku prawo powinno być niezwłocznie zmienione, aby uwzględnić dany przypadek. Brak zmiany potwierdza jedynie bezsens danego systemu prawnego.

~gosc # 2015-01-21

tym razem po angielsku - To co na miejscu ”produkcji wędlin” firmy B&L Sausages ( Mixenden, West Yorkshire ) zobaczyli inspektorzy z Environmental Health przeszło ich wszelkie przewidywania ! 27 000 porcji kiełbasy przygotowanej do lokalnych sklepów , restauracji , hoteli !! Owe produkty zostały zbadane na DNA - psy , koty , szczury , śmieci , kury ,aresztowano dwie osoby Briana Wainwrighta lat 45 o raz jego 38 letnią żonę Lorraine z Halifax, West Yorkshire.

W maszynach do mielenie mięsa , szatkowali całe zwięrzetą z kośćmi , skórą , wnętrznościami !! Sprawa trafiła do Bradford Crown Court , wyrok to 8 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata , 300 godzin prac społecznych oraz 750 funtów grzywny.Większość tego mięsa była przygniła , trzymana w kubłach na śmieci . Sędzia Colin Burn jednak wykazał się dużą dozą wyrozumiałości co do wyroku , 14 zarzutów , nielegalny ubój , zagrożenie dla życia ludzi !! Wyrok w zawieszeniu !