SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

staliwu

dopuszczalne w grach (i)

staliwo

stal gorszego gatunku


KOMENTARZE

hamik_mc # 2005-10-21

Wiedziałem, że ten słownik jest porąbany, ale że do tego stopnia??? Proszę mi pokazać słownik, wydany przez renomowane wydawnictwo naukowe, który podaje formę "staliwu"!!! Toż to czysta, jak wy to nazywacie, "forma potencjalna"!!! W korpusie języka polskiego PWN - 0 (zero) wystąpień, w Googlach - 0 (zero) wystąpień (a tam to nie takich kwiatków można by się spodziewać). I co wy na to, samozwańczy poprawiacze polszczyzny, hę???

~gosc # 2005-10-21

Szanowny hamiku ten słownik nie jest porąbany, on jest stopniowany ilością form potencjalnych, które są wyjątkowo piękne i wspaniale służą wszystkim, pozwalając w nich wypowiedzieć wszelkie uniesienia poetyckim językiem wzorem naszych wielkich pisarzy i poetów.
Formy potencjalne są nieodległą przyszłością i biorąc pod uwagę ich elastyczność, zapewnią każdemu przyzwoitą znajomość języka polskiego. Znikną dyslektycy i inni tacy.
Przyglądaj się więc temu STALIWU i miej muszenie nieodparte do wnikliwego poznawania form potencjalnych.

koalar # 2005-10-21

Pamiętam jak raz w swojej szaleńczej walce niejaki Ruchomór_odwijaty chciał pokazać, że Scrabble niszczą język polski, bo ktoś wyłożył na planszę siódemkę TAJSKIM lub podobną. Przeciwnik nie sprawdził, bo uznał, że to normalne słowo (np. tajski boks). Tymczasem wówczas jeszcze słowniki wchodzące do kanonu OSPS-u nie notowały przymiotnika tajski, więc TAJSKIM zleciałoby, gdyby rywal sprawdził. Stąd też grzybek wywnioskował, że podczas gry w Scrabble układane są wyrazy nieistniejące w języku polskim. Ale psychole mają to do siebie, że mają psychę zrytą, nie poradzi się :DJ.

hamik_mc # 2005-10-21

Nawet nie przypuszczałem, że jakiś idiota tak szybko złapie się na tę prowokację. Ale na grzybka zawsze można liczyć; tę krótką wymianę "poglądów" trzeba zostawić dla potomności :)))

jaskiniar # 2005-10-21

Miły Misiu...:)
Tylko gwoli prawdy historycznej. Nie wiem jak to było ze słowem TAJSKIM, zapis tej partii, jeśli było to na jakiś zawodach powinien być do odnalezenia.
Podobne dyskusje nie dotyczyły tylko słów nieistniejących w języku polskim - chodziło o nieistniejącą/nieprawidłową odmianę. Konkretnie chodziło o słowo STARTERU, ułożonego w czasie VI Mistrzostw Podlasia, a które to słowo w znacznej mierze przyczyniło się do uzyskania UZNANEGO przez PFS rekordu 911 punktów zdobytych przez gracza w pojedynczej partii. Cały szkopuł w tym, że nawet na "oficjalnej" stronie PFS, na której zapis tej parti jest dostępny wyraźnie zaznaczone zostało, że słowo to nie jest akceptowane przez OSPS. Ponieważ odmiana słowa STARTER według choćby WSO PWN 2003 (str. 764), bez względu na znaczenie winna brzmieć STARTERA można było przyjąć, że PFS zatwierdziła rekord w oparciu o NIEISTNIEJĄCE=NIEPOPRAWNE słowo, tylko dlatego że go nie sprawdzono u sędziego. Muchomor_Jadowity akurat w tym przypadku nie miał wielkiego udziału...
pozdrawiam serdecznie

~gosc # 2006-06-03

Powołując się na wypowiedź gościa pod słowem "zmyślałoś", poparty wypowiedzią profesora Bańki, proszę o usunięcie słowa STALIWU ze słownika, gdyż jest to forma nieużywana, więc potencjalna.

~gosc # 2016-08-31

A co komentatorzy na użycie słowa "staliwo" w kontekście "odpowiada to staliwu w rozumieniu niniejszego wynalazku"?
Ja nie widzę innej możliwości.
Pozdrawiam