dopuszczalne w grach (i)
1. hultaj, łobuz;
2. szumowiny, hołota, motłoch
-
dopuszczalne w grach (i)
(r. męski) pogardliwie: człowiek postępujący niezgodnie z przyjętymi normami moralnymi; łajdak, łotr, szuja, drań
KOMENTARZE
TEN swołocz czy TA swołocz? Moim zdaniem trzeba rozdzielić znaczenie pojedyncze (r.m.) od zbiorowego (r.ż.).
Zgadzam się z ~gościem, jeżeli wśród zanotowanych tu odmian brakuje takich, które ewidentnie wskazują na istnienie tego słowa w znaczeniu męskoosobowym (swołocza, swołoczem, swołoczowi, swołoczu, swołoczów), należałoby raczej usunąć to znaczenie z definicji, ewentualnie dodać drugą wersję z ww. odmianami.
brak odzewu oznacza cichą akceptację, zmieniam definicję.
może należałoby dodawać symbol rodzaju gram. albo pisać np. "ta"?
A przy okazji - rzeczowniki zak. na -cz jako męskoosob. i niemęskoosb. mają końcówkę -cze, tu 'ci swołocze' oraz 'te swołocze'. Np. matacze i łapacze - zarówno ci, jak te.
Swołocz raczej nie odmieniamy (tylko -y i -ą), chyba że chcemy przydać jej estymy. Oczywiście ta swołocz. Dopuszcza się inaczej gdy słownik pisze kobieta. Wtedy błędnie napisze ten swołocz.
estymy? swołoczy?!
tak, niektórzy dodaja estymy "S" piszącej na elewacjach nazywając to graffiti
Inni estymują "S" internetowa, nazywając ich internautami.
Niedługo wprowadzę hasło SWOŁOCZ INTERNETOWA.
pierwsza definicja do zmiany - swołocz w rodzaju żeńskim jest określeniem zbiorowym, a nie pojedynczej osoby (w przeciwieństwie do "męskiego" swołocza)
Nie.
W Egipcie odkryto mumię. Wszyscy egiptolodzy świata spotkali się, nie mogą ustalić co to za faraon. Zaprosili sowieckich specjalistów. Przyjeżdża trzech egiptologów w cywilu. "Zostawcie nas - mówią - z nim sam na sam." Na czwarty dzień egiptolodzy oświadczają: "Ramzes Dwudziesty Piąty." Wszyscy zdumieni: "W jaki sposób się dowiedzieliście?" "Sam się przyznał, swołocz."
Swołocz, to wyraz pochodzący z języka rosyjskiego. Pierwotnie oznaczał czynności poborcy podatkowego w Rosji. Byli to ludzie bezwzględni, okrutni w swojej robocie, szczególnie w czasie opriczniny. Potrafili zwlec (swołocz') ze stołu ostatnią szmatę jako należną panu daninę. Z czasem to słowo się wyemancypowało i weszło do obiegu jako określenie kogoś bezwzględnego, szumowiny.
rodzaj żyński
Ta swołocz. Tylko i wyłącznie rodzaj żeński. W liczbie pojedynczej to archaizm ("a ta swołocz Rżecki jak nie świśnie...").