SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

szłeś

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

saddamhussajn # 2009-04-17

z tego co mówił Pan miodek w telewizji to forma szłeś i szedłeś jest już poprawna... osobiscie wolę tą drugą;) ale chodzi o zasady;)

santadio # 2010-10-27

Tez to slyszalam

~gosc # 2010-11-24

Dr Insano: Mimo pojawiających się od czasu do czasu plotek (rozpowszechnianych głównie przez internautów) o tym, że Rada Języka Polskiego (a. – w innym wariancie – prof. Jan Miodek) uznała za dopuszczalne formy szłem, szłeś, językoznawcy pozostają niewzruszeni. Odmiana tego czasownika w czasie przeszłym nie poddaje się uzusowi, a za utrzymaniem od dawna ustalonej fleksji (a dokładniej: form 1 i 2 os. lpoj r.m. czasu przeszłego – szedłem, szedłeś) przemawiają następujące argumenty:
• uwarunkowanie rozwojem historycznym – forma szedł kontynuuje dawną postać (tzn. w wygłosie jer słaby zanikł, a jer w środkowej sylabie przeszedł w pełną samogłoskę e, stąd postać szedł oraz zbudowane na niej formy 1 i 2 os. lpoj r.m.);
• utrzymanie jednego tematu w obrębie odmiany w r.m. lpoj – jeśliby przyjąć, że poprawne są formy szłem i szłeś, byłby kłopot z postacią 3 os. lpoj r.m.: powinna ona brzmieć szł?
Zatem poprawna odmiana tego czasownika w czasie przeszłym: ja szedłem/ szłam, ty szedłeś/ szłaś, on szedł, ona szła, ono szło, my szliśmy/ szłyśmy, wy szliście/ szłyście, oni szli, one szły.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

62416241 od końca