SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Tychy

niedopuszczalne w grach (i)

Tychy

miasto w Polsce

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2004-10-18

brak - jako miasto

predator_93 # 2007-01-05

heh

damniczanka # 2011-01-27

to dlaczego "tyska" jako przymiotnik od TYCHY jest dopuszczalny????

mastermiind # 2011-01-27

Jest dopuszczalny.

~gosc # 2016-03-25

Zgodnie z analogią do nazw: Włochy, Czechy - "Tychy" powinny się odmieniać w dopełniaczu jako "Tych":

Jadę do Czech;
Jadę do Włoch;
Jadę do Tych (*zamiast propagowanej regionalnej formy 'Tychów').

"Starsze słowniki podawały tylko dopełniacz Tych – wbrew lokalnej, śląskiej tradycji, której właściwa jest forma Tychów.
Obecnie niektóre słowniki, np. Słownik nazw własnych Jana Grzeni, podają obie formy i to jest chyba najlepsze rozwiązanie."
Mirosław Bańko

Osobiście nie zgadzam się z opinią Mirosława Bańko, gdyż w oficjalnej polszczyźnie nie powinno się dopuszczać wyrazów i form regionalnych na równi z formami standardowymi.
Według mię, WARTO w słownikach uwzglęniać wyrazy potoczne, regionalne, czy na przykład slangowe; jednakże powinna przy nich stać stosowna adnotacja o ich "oboczności".
Podsumowując, stwierdzam iż jednyną poprawną formą w dopełniaczu jest "Tych", lecz LOKALNIE używa się także formy "Tychów".

~ili~

fanmirnala # 2016-03-25

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/do-Tych-czy-Tychow;2872.html
Równie zasadne byłoby stwierdzenie, że jedyną poprawną formą w dopełniaczu jest "Tychów", ponieważ lokalne formy, jeżeli są utworzone prawidłowo, powinny mieć pierwszeństwo nad tymi stworzonymi przez "mądre głowy".

marek176cm # 2016-03-25

Być może preferuje się formę 'Jadę do Tychów', aby uniknąć konsternacji, która może wyniknąć po czyimś stwierdzeniu: 'Jadę do Tych". Ktoś spoza tego regionu może spytać: "Jakich tych? O kogo chodzi?'.