SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

umią

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

blazerio # 2007-08-28

He he a politycy notorycznie używają tego słowa, ,,rozumią'' także. :)
W ogóle Polacy lubią skracać niektóre słowa, a inne niepotrzebnie przedłużać np. ''najszybciejszy'', ''najciężejszy'' itp. Taką już mamy gramatykę, że sami z nią nie dajemy sobie rady. Już o ortografii nie wspominając. :)

~gosc # 2007-10-24

tak albo: umią, zamiast umieją!!! :)

~gosc # 2012-02-28

umią jest formą niepoprawną!
pozdrawiam R.

~gosc # 2013-02-17

umią to forma skrócona która moim zdaniem powinna być "dopuszczona".
Tak samo jak używa się formy, która kilkadziesiąt lat temu była niedopuszczalna: forma "umiem". Mówiono i pisano wówczas "umię", a jeszcze starszą formą było "umieję". Ludzie! Nie możecie zastopować rozwoju języka...zrozumcie to!

~gosc # 2013-02-17

Jedni umieją i rozumieją, inni umią i rozumią. Ja umię i rozumieję.

~gosc # 2013-02-18

No, przynajmniej ty masz swoje zdanie, bo większość z ludzi podpiera się jakimiś profesorami, którzy urośli w piórka i traktują Język Polski jak swoją własność. Mówią, że to jest "poprawne", to jest "niepoprawne" i ludzie jak takie bydło, słuchają... :D

~gosc # 2013-02-18

Problem w tym, że w zatrważającej części nie słuchają (i bynajmniej nie dlatego, że mają jakieś "własne zdanie"). Za własne zdanie trudno też uznać to, co napisał tu gość z 17 lutego (niezależnie od tego, czy wygłaszane przez niego stwierdzenia są zgodne z prawdą).

Jeżeli zaś chodzi o jakieś kategoryczne dicta typu "POPRAWNIE" lub "NIEPOPRAWNIE" (nierzadko ze spacją w środku wyrazu i/lub z dużymi literami w tak skomplikowanych wyrazach jak "język polski"), to są one raczej domeną jakichś ociężałych na umyśle krzykaczy udzielających się w tutejszych komentarzach, a nie żadnych profesorów.
Znani mi profesorowie wyjaśniają co najwyżej, że jakaś forma nie jest uzasadniona historycznie i/lub że oni osobiście się z nią nie zetknęli i/lub że nie jest obecna w korpusach/słownikach/guglach.

~gosc # 2013-06-17

Historycznie Poprawna Odmiana czasownika umieć:
ja umiejem (później: umieję)
ty umiejesz
on/ona/ono/to umieje
my umiejemy
wy umiejecie
oni/one umieją

Jeżeli kolokwializując nasz język, skracacie wyrazy, to należałoby do końca wykonać swą pracę.

Dla porównania czasownik: śmieć (ważyć się) w III osobie l. mnogiej odmienia się już na dwa sposoby: etymologicznie poprawnie = śmieją, oraz zreformowanie kolokwialnie = śmią.

~gosc # 2015-11-26

"ja umiejem (później: umieję)
ty umiejesz
on/ona/ono/to umieje"
Żarty robisz czy jesteś głupi? "Umiejem"? Nawet takiego słowa nie ma. Jak już, to powinno być "Ja umiem", "Ty umiesz", "On umie". Jak nie znasz się, to się nie wypowiadaj, proste...

~gosc # 2015-11-27

Nie jest to moim zdaniem dopuszczalne słowo, sama jestem nauczycielką języka polskiego i wiem że takie słowo poprostu nie istnieje więc ci którzy są Polakami znają język polski wiedzą że słowo umią nie istnieje ten kto się upiera że istnieje to chyba nie uważa na języku polskim. Naprawdę nigdy nie szukam z kimś zwady

~gosc # 2016-02-09

Ci co mówili "umią" źle na tym wyszli :D

~gosc # 2016-02-17

Dla mnie forma umią,rozumią jest poprawna i posługuję się nią od dziecka i nie zamierzam tego zmieniać.Dodam,że w rejonie w którym mieszkam jest ogólnie stosowana i nie jest to obszar poza RP :-)

~gosc # 2016-03-28

Oczywiście poprawna forma to: umieją i rozumieją. Wystarczy zajrzeć do słownika i sprawdzić, że coś takiego jak "umią" i "rozumią", nie istnieje. Ludzie różnie mówią, ale to nie znaczy, że to jest poprawnie.

~gosc # 2016-03-29

Słownik nie wyznacznikiem poprawności.
Wszystko zależne jest od ludzi, jak mówią, gdyż to dzięki nim powstaje język ;b

Ciekawe zjawisko występuje w Języku Czeskim. Nie ma jednego języka czeskiego, dzieli się on na odmiany: literacką (spisovnou češtinu) [w tym: odmiana oficjalna; urzędowa; literacka] oraz kolokwialną (obecnou češtinu) [w tym: odmiana kolokwialna powszechna; slangowa; regionalna].
Wszystkie z tych odmian są uwzględniane w słownikach, a przy danym haśle, stosuje się adnotację, do której odmiany języka czeskiego, dany wyraz lub zwrot należy.

Jeżeli chodzi o mnie, jestem 'deskryptywistą' (!wyrazu nie uwzglęniono w słowniku), potępiam preskryptywizm w każdej postaci. Na codzień zajmuję się lingwistyką; prowadzę swoje badania opierając się nie tylko o naturalne języki. Moje wnioski, jakie wyciągam są proste: języki ludzkie są językami naturalnymi, a one ulegają ciągłym przemianom, dlatego też: nie da się mówić o "poprawności", gdyż potrafi się ona zmieniać z roku na rok.

Zagłębiając się w literaturę języka staropolskiego, potwierdzam, iż dawniej stosowano rozwinięte odmiany: "rozumieję", "rozumiejesz" itd. ewolucja Języka Polskiego spowodowała skrócenie tychże form do "rozumiem", "rozumiesz" itd., lecz najwyraźniej pominięto zamianę: "rozumieją" na "rozumią"... - Śmiem twierdzić, iż cały nowopolski tenże wzór koniugacyjny jest niepoprawny w stosunku do staropolszczyzny, tak więc nie ma się co upierać, przy zastosowaniu w pełni, całkowitego uproszczenia, w formach: "umią" i "rozumią".

Jestem zdania, że każdy wyraz, używany w Języku Polskim (nie ma różnicy: czy to slang, dialekt, czy żargon), powinien zostać uwzględniony w słowniku, wraz ze stosowną, OBIEKTYWNĄ adnotacją o przynależności do danej odmiany języka.

~ili~

~gosc # 2016-05-08

"Język żyje" owszem, ale jeżeli ktoś go umyślnie kaleczy.. To może uznajmy, że "kazuje" też może być. "Tutej, dzisiej" jest tak ordynarne w brzmieniu, że "nie chcem, ale muszem" się przy tym chowa, a niestety słyszałam u wykładowców na uczelni brrrrrr. Kto cuce mówić pięknie, nie powie "umią".

~gosc # 2016-05-08

Niestety, sam wpadam w takie pułapki (czasami). Myślę, że to wina nauczycieli... gdyby w szkołach ustalono 50-100 trudnych a popularnych słów i by je omawiano przez szkołę podstawową i nieco wyższe, to nie mielibyśmy takich wpadek.

~gosc # 2016-05-08

Umyślne kaleczenia języka to właśnie brak "kazuje".

~gosc # 2016-10-29

Pani nauczycielka j.polskiego -piszemy "po prostu " osobno. Jest wyraz umieją a nie umia !

~gosc # 2017-08-24

Oni wtedy "rozumieją" jak całkiem zgłupieją. A drzewa szumią, czy szumieją?.
Bezmózgowcy co z Wami?.

~gosc # 2017-10-24

to są takie zawiłości, że ktoś napisze w końcu-potrafieją zamiast potrafią...podobnie z rękami-nogami,ktoś mnie zaraz poprawi-RĘKOMA!-,,ach tak,rękoma i nogoma ! ,, zaśmiał się pewien profesorek...i coś w stylu-tato ! szpok-nie mówi się szpok tylko szpak !...idą dalej-tato ! wagan -nie mówi się wagan tylko wagon ! ...to...k...co w końcu ?!

~gosc # 2017-10-24

A skoro tak się rozpędziliście to może mały koment do "wią'?
Umią i wią... bardzo ładne...