SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Ur

niedopuszczalne w grach (i)

Ur

starożytne państwo-miasto

-

UR

niedopuszczalne w grach (i)

UR

skrót od:
1. Uniwersytet Rolniczy;
2. Uniwersytet Robotniczy;
3. Uniwersytet Rzeszowski

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

lukaszo21 # 2005-01-18

miasto starozytne w babilonii w zaleznosci od pisowni pisze sie Ur lub Uhr

koalar # 2005-01-18

Więc czemu piszesz z małej litery? I po co w ogóle to piszesz?

queen50 # 2006-04-11

nie stosujemy tu nazw własnych podobno

bafflo89 # 2006-08-10

pewnie chcial sie wiedza pochwalic.. ale to wie kazdy :P

biczass # 2006-09-13

do boju mars

~gosc # 2008-11-19

ur to przedwojenny, polski karabin, czy to nie powinno się znaleźć w słowniku?

mirnal # 2012-08-30

"ur" to również - "Karabin przeciwpancerny Ur był w stanie przebić pancerz każdego czołgu. Skonstruowali go polscy inżynierowie przed II wojną światową i długo utrzymywali w tajemnicy. O wyjątkowości karabinu świadczy jego budowa, ale też okoliczności powstania i użytkowania. W latach trzydziestych ubiegłego wieku większość armii na świecie pracowała nad podobnym uzbrojeniem. Ale to polskim inżynierom udało się zbudować przeciwpancerny karabin nie tylko najszybciej, ale również o najmniejszym kalibrze – 7,92 mm. Dzięki temu siła odrzutu nie była duża. Do sierpnia 1939 roku do polskich jednostek wojskowych trafiło ponad 3 tysiące karabinów Ur. Wprowadzenie go do uzbrojenia objęte było tajemnicą. Pojawiały się informacje, że karabin miał być rzekomo produkowany na eksport do Urugwaju. Stąd wzięła się jego potoczna nazwa". - Onet

mirnal # 2020-01-23

„Słownik poprawnej polszczyzny” PWN (z 1997 r.) podaje, że miasto „Ur” jest rodzaju męskiego i można je odmieniać lub nie. Tymczasem często słyszę w radiu (i nie tylko) „to Ur”. Czy jest to dopuszczalne? Czy mówi się „Ur chaldejski”, czy „Ur chaldejskie”?

Odpowiedź M. Malinowskiego -
Ur chaldejski. Nazwa starożytnego miasta w Mezopotamii otrzymała w polszczyźnie rodzaj męski. Można natomiast mówić i pisać: Przybyłem do Ur albo do Uru; Słynne wykopaliska w Ur albo w Urze. Częściej Ur jest jednak nieodmienne. Pamiętam, że jedna z audiencji generalnych Ojca Świętego na początku 2000 r., Roku Wielkiego Jubileuszu, poświęcona była duchowemu pielgrzymowaniu Jana Pawła II do Ur chaldejskiego. Używano wtedy wyłącznie określenia rodzaju męskiego Ur chaldejski.