SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wymarzać

dopuszczalne w grach (i)

wymarzać

1. [czytaj: wymar-zać] ginąć od mrozu; wymierać z zimna; zamarzać;
2. [czytaj: wymar-zać] pozostając długo na mrozie, bardzo marznąć; przemarzać;
3. [czytaj: wymarzać] wymarzać się - powstawać, ukazywać się w marzeniach

-

wymarzać

dopuszczalne w grach (i)

wymarzać

1. morząc głodem przez dłuższy czas osłabiać, wycieńczać;
2. dawniej: wyniszczać


KOMENTARZE

wybrykznatury # 2009-11-25

Jeżeli praktyczna Zgółka, swoim zwyczajem, skopiowała hasło z Dorosza, to brak tu, dla odmiany, osobnego hasła z flagą E.

wybrykznatury # 2009-11-25

Bardzo dobrze, trzy z plusem;) Zastrzeżenia budzi tylko 'Występowanie', bo (pomijając już, że Dubisz chyba nie może być niedopuszczalny) w moim (elektronicznym) dubiszu nie ma takiego "wymarzać", które usprawiedliwiałoby tę flagę E**

Interesowałoby nas 'wymarzyć sobie coś' i 'wymorzyć głodem', tyle że w aspektach niedokonanych. Oba istnieją w doroszu, wspomnianym już przeze mnie z powodu braku dostępu do Zgółki.

**Teraz widzę, że notuje się tutaj formę "przyśniony", pochodzącą rzekomo od "przyśnić się" (bo samo "przyśnić" chyba nie istnieje).
Niewykluczone jednak, że to ja błądzę, więc idę sobie pośnić (mimo że to też niedopuszczalne)

meg # 2009-11-25

występowanie zweryfikuję do wieczora po dotarciu w pobliże słowników, w tej chwili założyłam tylko, że w którymś "Uniwersalnym" jest hasło o tym znaczeniu skoro podają je na stronie sjp.pwn.pl w zakładce 'słownik języka polskiego'

wybrykznatury # 2009-11-28

Nadal nie czuję się przekonany, że formy typu 'wymarzana' i 'przyśniona' mogą być odmianami czasowników typu 'wymarzać się' i 'przyśnić się'.
Niemniej dzięki Ci za zainteresowanie.

wybryknatury # 2010-05-26

Gdybyś, Teveksie, miał w rękach Zgółkę, polecam Twojej uwadze drugi akapit mojego drugiego komentarza. Obawiam się bowiem, że Meg nie sprzeda tanio skóry (znaczy się: autorstwa definicji)

tevex # 2010-05-31

powinno już być dobrze ;)

wybryknatury # 2010-06-14

"[...]Przy okazji warto przypomnieć przykład efektownej homografii: 'zamarzać' (czyt. [zamar-zać], forma niedokonana od 'zamarznąć') i 'zamarzać' (czyt. [zama-rz-ać], forma niedokonana od 'zamorzyć').
Mirosław Bańko, PWN, 14.06.2010"


Taa... Gdyby chłopina wiedział, ile mię zdrowia kosztowały takie efektowne homografie..;)