SJP
SŁOWNIK SJP

X

ziębie

dopuszczalne w grach (i)

zięba

ptak z rodziny łuszczaków; jer

Ziębie

niedopuszczalne w grach (i)

Zięba

nazwisko polskie

ziębie

niedopuszczalne w grach (i)

ziębi

zięba


KOMENTARZE:

~gosc # 2009-01-10

A przymiotnik od zięby? No to jak będzie zdecydujcie się: Ziębowe skrzydła czy ziębie skrzydła, bo jakoś to musi być, nieprawdaż?
KREATYWNOŚCI więcej kochani a nie tylko patrzyć jak się tu niegrzecznie odnieść do niektórych komentatorów

~gosc # 2009-01-10

PS. i to nic, że może słowniki nie podają, dodajcie będziecie pierwsi, no bo przecież jakoś to musi być. Nie możemy pozwolić aby zięba miała wronie lub kukułcze skrzydła. A propos obie wersje jako przymiotnik są poprawne, więc prosze dopisac ZIĘBIE w znaczeniu przymiotnikowym i ZIĘBOWE jak wyżej. I zgoda traktujcie słowniki jako podstawową wykładnię, owszem ale nie aż tak sztywno, bo gdy w słownikach brakuje (nie wiem, czy przez niedopatrzenie, czy przez pomyłkę redakcyjno korekcyjną) jakiegoś oczywistego słowa, to nie bójcie się go dopisać, nikt normalnie myślący Was za to nie powiesi.

ppianista # 2009-01-10

Ja bym nie zaryzykował stwierdzenia, że brak tych przymiotników w słownikach drukowanych, to efekt niedopatrzenia lub, jak to nazwałeś, pomyłki redakcyjno-korekcyjnej...

Słownik bowiem nie jest skarbnicą wszystkich słów używanych, częściej lub rzadziej, w polszczyźnie... Czym jest można dowiedzieć się podczas lektury wstępu do każdego z nich... :-)