SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

żeś

niedopuszczalne w grach (i)

żeś

potocznie:
1. spójnik "że" połączony z końcówką czasownikową "-ś" (np. "Cieszę się, żeś zrozumiał ZDS.");
2. partykuła "że" połączona z końcówką czasownikową "-ś" (np. "W końcu żeś zrozumiał ZDS!")


KOMENTARZE

get_ip # 2003-01-18

jest!!!!
Przykładowe zdanie:

Dzięki ci żeś mi kopa zasadziła!!!!!
:)

mashroom # 2003-01-18

potoczne...

~gosc # 2003-02-09

potoczne? czy na pewno ludzi sobie sami jakos wymyslili to slowo? mi sie zdaje, ze takie slowo jednak istnieje... no ale tylko zdaje, nie mowie na 100%. co na to "meg"??:]

mashroom # 2003-02-10

nie wystepuje w slowniku tak jak żem boś itd...to glupota...wymyslone przez ludzi to pierwsze zdanie powinno brzmiec : Dzieki ci za to, ze mi kopa zasadzilas a nie tak jak to jest napisane wyzej. poczytaj slowniki dopiero pozniej zglaszaj jakis wyraz...jak spelni wymagania DOPUSZCZALNOSCI SLOW to zostanie dodany.

~gosc # 2003-02-10

akurat nie masz racji, zgodnie z zasadmi jezyka polskiego końcówki -(e)m, -(e)ś mogą być dodawane do każdego wyrazu (wiec 'ŻEŚ' to nie glupota ani wymysly), ale w zasadach dopuszczalnosci slow do gry mamy punkt:

"sufiksy: -em, -eś, -eśmy, -eście, -m, -ś, -śmy, -ście są dozwolone w pisowni łącznej:
-z odpowiednimi formami czasownika (np.: mikotałem, kąpałyście),
-z zamieszczonymi w dopuszczalnych źródłach spójnikami i partykułami zakończonymi na -by (np.: żebym, czyżbyście, niechbyśmy, jakobyście),
-łącznie z wyrazem byle (np.: byleśmy);
Niedozwolone jest natomiast stosowanie tych przyrostków z innymi częściami mowy (np.: pięknaś, komuśmy, dawnoście, zęzęś)"

i zgodnie z tym punktem ŻEŚ jest niedozwolone w grze

mashroom # 2003-02-10

jest glupota bo nie wystepuje w slowniku...ale masz racje w reszcie...

~gosc # 2003-02-10

mashroom, nie wydaje Ci się, ze glupotą jest stwierdzenie,ze wszystko co nie wystepuje w slowniku jest glupotą?:)

mashroom # 2003-02-10

glupota jest dopraszanie sie o wcisniecie wyrazu do slownika literakowskiego takiego ktory nie wystepuje w slownikach.

~gosc # 2003-02-10

ale nie to powiedziales w poprzednim komentarzu, przeczytaj sobie dokladnie

mashroom # 2003-02-10

wiem co powiedzialem ze glupota jest ten wyraz...ale wiesz mi ze jak sie tlumaczy nascie razy ludziom w tym slowniku czemu tak a nie inaczej czasami juz mowie od niechcenia...

_kula_na_nodze_ # 2003-03-11

dlaczego nie ma tego .

mashroom # 2003-03-11

mashroom kiedys napisal:
"jak ja nie lubie jak ludzie nie czytaja komentarzy wczesniejszych"

zuczek_11 # 2003-06-09

żeś ?
nie ma to głupole

wladek_s_81 # 2003-07-05

ŻEŚ nie występuje w słowniku bo "potoczne"? A słowa typu "ehe", "hę" czy "bu" to mniej potoczne? (wszystkie w słowniku są).

"Żeś" to bynajmniej nie slang ani wyraz potoczny, ale forma skrótowa jakich w polszczyźnie pełno - przykładowo "zeń" "oń" "toć" "doń". "Żeś" to połączenie "że" i końcówki 2 osoby czasu przeszłego czasownika.

Zresztą w "normalnym" scrabble wyrocznią jest tu słownik języka polskiego, w którym "żeś" występuje.

wladek_s_81 # 2003-07-05

"jak ci dziękować ŻEŚ mi dał tak wiele" - Leopold Staff

"Wielbimy Cię Panie i błogosławimy Tobie
Żeś przez krzyż Twój święty świat odkupić raczył" - Droga Krzyżowa

"Com uczynił, żeś nagle pobladła? Com zaszeptał, żeś wszystko odgadła? " - Bolesław Leśmian

"Córko moja, czyż sądzisz, żeś dosyć napisała o moim miłosierdziu?" - Św. Faustyna

"Powiadają mi tu, żeś Wć dlatego powróciła do Francji, żeś była dała słowo i przysięgła rodzicowi swemu powrócić do niego." - Król Jan III Sobieski (Listy do Marysieńki)

"Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał." - Nowy Testament

"WERNYHORA
Ja wiem, żeś jest Asan zuch --
Od Krakowskiego gościńca
czy tętentu nie posłyszą,
czy już jadę z Archaniołem - ?"
- S. Wyspiański, "Wesele"

"A najprzód, żeś ocalał zdrowo;
Wieluż za mniej los srogi ukarał surowo,
A bardziej sprawiedliwość, której wiek zepsuty
Nie zna teraz, a przeto szczęśliwe filuty."

-I. Krasicki

"Czy pamiętasz datę dat
Gdy dostałeś od nas
elementarz pełen dobrych rad
Śpiewająco żeś ją wkuł"

Perfect - Druga Czytanka dla Janka

"Powiedz mi, panié Kmicic - rzekł - czyś ty pewien, żeś przy zdrowych zmysłach i że ci się rozum nie pomieszał?" - Henryk Sienkiewicz



POTOCZNE? NIEPOLSKIE? GŁUPOTA?

jahoda # 2003-07-05

piękne przykłady wladek, jestem za żeś powinno być!!!

mashroom # 2003-07-05

Nie wiem gdzie tu piękno w tych przykładach. Człowieku podajesz przykłady na podstawie Krasickiego, Jana III Sobieskiego czy z Nowego Testamentu. Otóż, jeśli jeszcze o tym nie wiesz, powiem Ci, iż język polski EWOLUUJE. Są to archaizmy, których nie notują słowniki. A Twój argument, że w "normalnych" scrabblach żeś jest, jest również bujdą.

Kto czyta ZetDeEs, ten wie jak to z tymi wyrazami jest :-)

wladek_s_81 # 2003-07-05

Te przykłady nie mają być piękne tylko udowodnić że słowo "żeś" to faktycznie istniejący wyraz i to nie od wczoraj.

A poza tym palnąłeś bzdurę mashroom - "żeś" to nie archaizm, archaizmy to słowa które wyszły z użycia, a "żeś" używa się do dzisiaj i to bardzo często.

POZA TYM, JEŻELI ARCHAIZMÓW NIE POWINNO TU BYĆ, TO DLACZEGO SĄ SŁOWA TYPU "AZALI", "WŻDY", "LI" itp?

mashroom # 2003-07-05

przeczytaj sobie ZDS najpierw...nie czaisz sęku mojej wypowiedzi? nie doczytałeś dokładnie i ripostą już odpierasz. ŻEŚ nie jest aktualnie notowane przez słowniki...wżdy, azali, ós itp możliwe że za parę lat też z nich wylecą...jak juz napisałem język polski EWOLUUJE...ale tego widzę, że też nie zrozumiałeś...i nie mów że palnąłem głupotę bo w Twojej wypowiedzi głupot się roi od groma...

wladek_s_81 # 2003-07-05

wyobraź sobie, tępogłowie, że zrozumiałem wszystko. Mam jednak narastające przekonanie że Ty zacząłeś używać słownika zamiast własnego mózgu.

A powiedzenie że "żeś" to archaizm to zwykła bzdura.

zedd_22 # 2003-07-05

Wybacz że mnie poniosło - ale powiedz mi: czy jeżeli zostanie wydany słownik w którym przydarzy się literówka - błąd - to to błędne hasło też uznasz bo jest w słowniku a korektorzy je przeoczyli?

mashroom # 2003-07-05

To nie jest przeoczenie, odróżniam literówki od wyrazów poprawnych (poniekąd jeszcze...) Jeszcze raz proszę, przeczytaj DOKŁADNIE Zasady Dopuszczalności Słów (słynne już ZetDeeS) tam jest napisane o sufiksach, prefiksach (sorry Elipsoida - przedrostkach i przyrostkach ;-))) Ale w tym wypadku chodzi i sufiks Ś, który nie można dodać niestety do każdej części mowy - razem z ŻE nie można tego utworzyć.

pati28 # 2003-07-11

w takim razie dlaczego tyś jest????????

mashroom # 2003-07-12

bo ZDS'u nie czytasz :o)

nitula # 2003-07-17

mashroom, "kaź" nie jest według ciebie archaiczne, "ęsi", którego rzadne znane mi dziecko nie używa nie jest dziwne ani głupie, a "żeś" jest? Chyba trochę przesadziłeś. Archaiczna to jest Bogarodzica, a nie Leśmian czy Staff. To raptem ubiegły wiek. A swoją drogą cikawa jestem ile razy w życiu gaciłeś oborę przed zimą.

mashroom # 2003-07-17

nigdy.

nitula # 2003-07-18

To może gać to też głupota (o zgrozo!) przez ludzi wymyślona? I tak w ogóle, to których słów ludzie nie wymyślili? Będę używać tylko tych.

mashroom # 2003-07-18

Gać? Czy ja napisałem, że to głupota? Gacić jest to normalny czasownik, niebudzący we mnie jakichś wątpliwości...

nitula # 2003-07-18

Nie słoneczko, ty twierdzisz, że słowo, którego ludzie dość często używają jest głupie, bo je sobie wymyślili, a gacić nie budzi twoich wątpliwości. A ono też pewnie przez ludzi zostało wymyślone. No i przyznam ci się, że długo już żyję, ale pierwszy raz spotkałam się z nim tutaj.

Nie chodzi mi o to, by włączyć żeś do słownika, bo w sumie go nie cierpię, ale twoje komentarze są czasem takie bezsensowne. Oto cytat z twojej wypowiedzi: "nie wystepuje w slowniku tak jak żem boś itd...to glupota...wymyslone przez ludzi ". Mashroom, WSZYSTKIE słowa wymyślili ludzie. Pogódź się z tym. Żeś niestety też. I jak to ci już tu wytknięto, nawet wielcy ludzie literatury je stosowali. Nawet jeśli nadal uważasz, że Leśmian używał archaicznego języka (choć to nawet staropolszczyzna nie jest).

turkinz # 2003-09-27

"Pocuż żeś ta kawalery przyśli"
by Mazowsze

~gosc # 2003-10-05

Dodam swoje trzy grosze do dyskusji. Pamiętam jak kilka lat temu czytałem taką gazetkę dla młodzieży. Nie pamiętam tytułu, taka w dużym formacie. I tam był artykuł prof. Miodka na ten temat. I było tam czarno na białym napisane, że konstrukcje "Ty byłeś" i "Ty żeś był" są obydwie tak samo poprawne! Po czym było zaznaczone, że ta duga raczej wychodzi z użycia. Niby nic odkrywczego, nie powiedziałem, ale pozostaje taka kwestia. Są dopuszczalne "ęsi", "agf" których to słów nikt na dobrą sprawę na codzień nie używa. Natomiast "żeś" czy "żem" w użyciu są i to nierzadko. Zatem skoro słowo to jest w słowniku i, co nawet ważniejsze, w powszechnym użytku dlaczego nie jest dopuszczone. Zresztą dość powiedzieć, że po wisaniu do wyszukiwarki (www.szukacz.pl) "żeś" wyskakuje równiutko 20 611 stron. Po wpisaniu sławnego już "ęsi" - 19 z czego jedna to słownik kurnikowy, kilka z slowniki.pwn.pl oraz jako ksywy i nazwiska. Nie ma ani jednej na której słowo to byłoby użyte w znaczeniu "odgłosy dziecka...itd.". To chyba mówi samo za siebie. Pozdrawiam wszystkich.

~gosc # 2003-10-05

I sorki za ten wspaniały ;) styl poprzedniego komentarza, ale tak to jest jak się pisze na kacu-gigancie.

jogurt_owocowy

jakec # 2003-10-05

autor: ~gosc data: 2003-10-05 20:01:28 napisał:
"I było tam czarno na białym napisane, że konstrukcje "Ty byłeś" i "Ty żeś był" są obydwie tak samo poprawne!". Ależ oczywiście, że są to formy poprawne. Ale nie można w grze pozwolić na używanie takich wyrazów, ponieważ "Ś", czy "M" łatwiej byłoby pozbyć się niż np. A. Bo tak jak poprawne jest "Ty żeś był", to również poprawne jest "Choinkęś ubrał?", czy "Ścianęś oszpecił"....
I dlatego te wyrazy, utworzone poprzez dodanie sufixu "ś" do "nieczasownika" nie są dozwolone...

jogurtowocowy # 2003-10-05

To co mówisz ma sens i to nawet bardzo duży. Nie wiem jak to wygląda w kwestii ściśle językoznawczej, ale możemy jedno zdanie powiedzieć na trzy sposoby : "Ubrałeś choinkę", "Ubrał żeś choinkę" albo "Choinkęś ubrał". Wyraz "żeś" w tym drugim nie jest, tak mi się przynajmniej wydaje, utworzony "od czegoś" ale jest "samodzielny". To go odróżnia od cząstki -ś w "choinkęś". Takie wyrazy oczywiście dopuszczalne być nie mogą, natomiast "żeś" jest osobnym, jakby nie patrzeć, słowem.

~gosc # 2003-10-06

choinka i ściana to akurat rzeczownik...

~gosc # 2003-10-06

I co z tego że rzeczownik?

biustonosz # 2003-10-06

"Ubrałeś choinkę", "Ubrał żeś choinkę" a nie "Choinkęś ubrał".

mashroom # 2003-10-06

Jakec mówił o tym, że nie dopuszcza "żesia" kurnikowy (a także scrabblowski w scrabblach) ZDS.

dziękuję za uwagę ;)
mash
miłego dnia =p

~gosc # 2003-10-06

Biustonosz: "Choinkęś ubrał?" jest również wyrażeniem poprawnym... I to "ś" to można wciskać wszędzie prawie. Na szczęście ZDS nie pozwala na to i chwała mu za to :)

zedd_22 # 2003-10-18

no i żeś jest - tylko dlaczego niedopuszczalny?

ant23 # 2004-01-02

Nie mam zarzutów ogólnie do słownika ale jeżeli są takie wyrażenia jak zań doń to czego na tej samej podstawie nie są akceptownae słowa żeś czyś

~gosc # 2004-01-03

no i tu na mądre pytanie nikt nie chce odpowiedzieć. A przecież tyle osób "zajmuje" się słownikiem. Od czego jesteście cfalki, scaevusy i inni? Maf usuń ich bo i tak nic nie robią. A jak im sie nie spodoba ten komentarz, albo nie będą znali odpowiedzi to zamiast odpowiedziec - po prostu go usuną. To proste rozwiązanie, ale czy warto?

~gosc # 2004-01-03

Tym bardziej, że: czy zawarte w słowniku: TAK

na jakiej podstawie jest niedopuszczone do gry?
Samowolka...

cfalek # 2004-01-03

jestesmy tu po to by na prawie kazde pytanie jako odpowiedz wklejac fragment ZDS...

~gosc # 2004-01-03

jakoś nie wkleiłeś...
a poza tym chyba chciałeś powiedzieć "prawie na żadne pytanie nie odpowiadać"

cfalek i tak Cie lubie :)

~gosc # 2004-01-05

;] Fajnie się czytało Wasze komentarze, choć trochę długo! Cóż mogę rzec? Powiem tylko tyle - szkoda, że 'żeś' nie jest dopuszczalne :( Często go używam w życiu codziennym, gdyż bardzo lubię stosować słowa, o znaczenie których się mnie pytają (akurat 'żeś' każdy zna, ale inny, np. aliści, azaliż itp.). Pozdrawiam!

mirelkaaa # 2004-05-31

Ale przecież ŻE jest spójnikiem ,a w punkcie regulaminu stoi,że ze spójnikami wystepuje :((((

amen_hotep # 2004-07-15

nawt Kochanowsky pisze "żeś":
"Wielkie śmi pustki uczyniała w mojem domku, żeś droga Orszulko nagle przemieniła się w pająku."

~gosc # 2004-07-15

poezja swoim rządzi się prawami... i to często precedensami :D

iwado # 2004-08-10

żeś to archaizm. nie używa się na co dzień takich słów bo to wstyd.
czy słyszeliście, żeby jakiś dziennikarz używał żeś. tak mówi tylko moja babcia. hahahaha

panthera_leo # 2004-08-10

może żeś to nie ale słyszało się np. pana Lisa mówiacego coś o liście pryszczy na dupie :D

owieczka_beata # 2005-01-27

dlaczego niby jest oń, a nie ma żeś - jak dla mnie to sa wyrazy o bardzo zbliżonej uzywalności w języku...

~gosc # 2005-02-17

bo końcówka -ś, twórcy slownika miś, grzyb i meg i cała ekipa nie kierują się mózgami, tylko ZDS

demonag1929 # 2005-07-14

bo ten slownik to taki do dypy jest. gdzie jest BREN??? skoro jest STEN

betka07 # 2005-09-08

nie ma żeś, bo tak mówia prości ludzie. stało się to tak nagminne, że słychć "żeś" z ust polityków, ludzi na stanowisku, a także o zgrozo dziennikaży.

tressilian # 2005-09-08

nie ma żeś, bo jakby dodadno, to trzeba byłoby dodać jeszcze 2,5mln nowych słów zakończonych na ś :)
np. zakończonyś, głupiś, piesś itd ;)

zdaniem # 2005-09-29

Żeś to połączenie "że" i "jesteś" np. "myślę, żeś głupi" - "myślę, że jesteś głupi". Mówienie "po co żeś tam poszedł?", albo "ty żeś to zrobił" jest niepoprawne bo jeśli w tych zdaniech rozłoży się "żeś" to wyjdzie "po co że jesteś tam poszedł", "ty że jesteś to zrobiłeś" czyli bzdura. Ludzie coraz częściej popełniają takie błędy. W każdym razie żeś to normalne słowo i powinno byc dopuszczalne. Tak jak np. boś. Dopuszczonych jest mnóstwo bardziej kontrowersyjnych wyrazów.

~gosc # 2005-09-29

a może: "ty żeś to zrobił" = "ty to zrobiłeś"? - z tym, że wtedy powinno być: "tyżeś to zrobił"
"po co żeś tam poszedł" = "pocoś tam poszedł" = "po co tam poszedłeś" - może to nie błędy a powiedzenia gwarowe lub "przestarzałe".
przykład: "Tyżeś Panie to sprawił"
podobnie jak "Twojąż to wolą zostało uczynione"....

~gosc # 2005-09-29

ZDS WIELKI JEST I BASTA
A my, Wyznawcy ZDS-u nie jesteśmy władni nic więcej uczynić.
Nie ma słowa w słownikach z kanonu - nie ma w ZDS - nie dopuszczone do gry. I basta!
Jak na Zagraju zmienią ZDS i OSPS to i My zmienimy!
Cały czas i tak mamy wyrzuty sumienia, że OŚMIELILIŚMY się do ZDS opracowanego przez PFS dodać inne niż PWN słowniki.
Ale - chyba nam to wybaczono...

mugiel # 2005-10-21

A iii to nie jest glupota wymyslona przez ludzi ... wez czlowieku okresl sie...

pavlj # 2005-12-11

Naprawdę nie rozumiem całej tej wrzawy. Wygląda na to że Mości Mashroom się okopal na pozycji "nie ma" i teraz nie wie jak się wycofać. Otóż, Szanowny Panie Mashroom, słowo żeś jest przykładem pięknej polszczyzny. Nie fair jest pomijanie go - ciekwe czy np. aleś (aleś urósł) też "nie ma"? Dajmy pokój - On tu rządzi i jak będzie chciał to będzie nawet żądził... i co mu kto zrobi?

koalar # 2005-12-12

Zasady pisowni łącznej sufiksów -em, -eś, -eśmy, -eście, -m, -ś, -śmy, -ście dozwolonych do użycia w grze są ściśle określone w zasadach dopuszczalności słów.
Trudno zaliczać słowo "żeś" do pięknej polszczyzny, gdyż używane jest potocznie, przez niektórych jest uznawane wręcz za niepoprawne (http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=%BFe%B6&kat=18).
Swoją drogą ciekawe jest pisanie, że pomijanie słów należących do pięknej polszczyzny jest nie "fair" :).
A od operatorów Słownika Alternatywnego proszę się odczepić :).

sane # 2006-01-08

...
I to by było na tyle na ten temat. :|

sane # 2006-01-08

Aha, i jeszcze jedno, zmieńmy słownik ALTERNATYWNY, na słownik JĘZYKA POLSKIEGO. W Alternatywnym równie dobrze może być ĄĘŁA (wyraz dźwiękonaśladowczy, który to dźwięk właśnie wydałem).

~gosc # 2006-03-30

uuu...no takiej walki to ja jeszcze nie widziałam na żadnej stronie...będę tu częściej zaglądać, by zobaczyć jak się będzie rozwijać...całkiem nieźle wam idzie. tym bardziej, że podoba mi się to z punktu filologa polskiego...
oiks

pewnegodnia # 2006-04-02

super komentarze.....jechac po tych mózgach co uwazają tylko słownik ,a ich główną i zarazem jedyną obroną jest to ze tego nie ma............. jeżeli "język polski EWOLUUJE" tak jak to mashroom pisze to powinno się wyrzucić wszystkie dziwactwa a nie tylko wybiurczo podchodzić do sprawy .....za rok sie okaże że nowe znowienie słownika będzie prezentowac całkowicie nową formę a komentarze mózgów sie nie zmienią....bo nie ma tego w słowniku..nie ma to jak elastycznosć umysłu..

battaa # 2006-04-15

słówko powinno być choćby dlatego ze tyle osób je wpisało do tego słownika i sie wypowiada na ten temat.............

7mietka7 # 2006-05-22

powinnno być, bo to jest podstawowe słówko, tak jak powinno być "owy"

jacoler # 2006-06-08

"owy"???? a nie czasem "ów"?:P

johnnnyb # 2006-06-29

hmm, zastanawia mnie system tego słownika. twierdzicie, że "żeś" jest kolokwialne - a czy "żygać", "kimać" nie jest przypadkiem podobnego pokroju?

proszę o wyjaśnienie....

adoracjapantofla # 2006-06-30

Niestety, johnnny, "żygać" nie występuje w tym słowniku ani w żadnym innym, ponieważ po polsku piszemy "rzygać". Jeżeli zaś mowa o "żeś" to przyznam, że uważam je za kontrowersyjne słowo. Ja, filolożka, nie używam go na co dzień, ale myślę, że funkcjonuje ono, gdzieś na obrzeżach języka.

Uszanowanie dla twórców słownika! Podjęliście sie trudnej rzeczy, a tu jeszcze wszyscy zaględają Wam przez ramię i krytykują...

koalarmc # 2006-06-30

Czastki -em, -eś, -eśmy, -eście, -m, -ś, -śmy, -ście sa dopuszczalne w grze tylko z niektorymi czesciami mowy, wszystkiego mozna sie dowiedziec w dziale Dopuszczalnosc slow:
http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
Jest tak przede wszystkim dlatego, aby litery em i eś nie byly jak blanki, aby nie mozna ich bylo przyklejac do wszystkich slow, stad niedopuszczlne sa slowa takie jak żeś, gdym, boś, myśmy, aleście itd.

johnnnyb # 2006-07-04

adoracja masz racje - :)

~gosc # 2006-07-04

Mashroom napsiał kilka lat wstecz (2003-01-18) w drugim komentarzu pod tym hasłem "potoczne...". Ciekawe co by powiedział na hasła 'przypał' lub 'ziomek'?

:D

putinkawodka # 2006-08-22

> mashroom # 2003-07-05

przeczytaj sobie ZDS najpierw...nie czaisz sęku mojej wypowiedzi? nie doczytałeś dokładnie i ripostą już odpierasz. ŻEŚ nie jest aktualnie notowane przez słowniki...wżdy, azali, ós itp możliwe że za parę lat też z nich wylecą...jak juz napisałem język polski EWOLUUJE...ale tego widzę, że też nie zrozumiałeś...i nie mów że palnąłem głupotę bo w Twojej wypowiedzi głupot się roi od groma...

JAAASNE.. a oń, poń etc to super wspolczesne formy

patylda # 2006-08-28

dlaczego w takim razie jest "tyś" ??

greenpoint # 2006-08-28

proszę sobie sprawdzić pod "tyś", a nie pytać tutaj

de_tonacja # 2006-09-15

Dobrze... Rozumiem, że operatorzy kurnikowego słownika nie są władni zmieniać pewnych zasad, ale sądzę, że uzasadnienie występowania, bądź niewystępowania określonych wyrazów powinno być rzetelne i konsekentne, lub nie powinno go być w ogóle. Raz przeczytałam, że żeś nie jest dopuszczalne w grze, bo jest to wyraz potoczny, w chwilę potem, że jest archaiczny, a następnie, że jest wymyślony przez ludzi (to ostatnie uzasadnienie zlekceważmy, bo wszysko, co jest na świecie - poza naturą - jest wymyślone przez ludzi). Uzaadnienie, że wyraz jest zbyt potoczny, by można by go dopuścić w grze, nieszczególnie mnie przekonuje w sytuacji, gdy dopuszczone są wyrazy w rodzaju: ściema, czy faciowie. Jeżeli chodzi o archaiczność - rękę dam uciąć, że wszyscy, którzy tu zabrali głos użyli kiedyś, albo usłyszeli słowo żeś, natomiast nie usłyszeli, a nawet (co nie jest dziwne) nie rozumieją słowa wżdy. To zrozumiałe, że kryteria archaiczności nie Wy, operatorzy, ustanawiacie, ale powoływanie się na nie jest trochę nierozsądne.
Słownik jest, jaki jest, bo jakiś być musi - w każdej grze muszą być jakieś zasady - i nie wyrażam się oń źle, ale lubię przejrzystość. ;)

koalarmc # 2006-09-15

Tu są zasady:
http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
Punkt: 5. Zasady pisowni łącznej.
Podpunkt: sufiksy: -em, -eś, -eśmy, -eście, -m, -ś, -śmy, -ście

ppianista # 2006-09-15

Zajefajna definicja! Gratuluję pomysłu...

~gosc # 2006-09-15

Nie do końca zrozumiałeś mnie, koloar.:) Nie kwestionuję zasad. W każdej dziedzinie życia, w której bierze udział jakaś grupa ludzi, muszą być zasady. Przyznasz chyba, że każda z zasad ma przynajmniej jedną wspólną cechę - żadna nie jest akceptowana przez absolutnie WSZYSTKICH ludzi. Ale nawet nie to miałam na myśli. Pisałam o konsekwencji wypowiedzi, a ściślej mówiąc - o jej braku. Nie namarszczaj się (słowo występuje w słowniku), rozprostuj czoło ;).

de_tonacja # 2006-09-15

de_tonacja

koalarmc # 2006-09-15

"operatorzy słownika alternatywnego nie ponoszą odpowiedzialności za treść słowników języka polskiego, jak również za dywagacje użytkowników serwisu."
Pod tym słowem tylko raz wypowiedział się operator (cfalek), próby wytłumaczenia Mashrooma można uznać za niekonsekwentnte, moje takie nie są, słowo nie spełnia zasad dopuszczalności słów i tyle.

de_tonacja # 2006-09-15

Więcej luzu, koloar. Dyskusje są twórcze, rewolucje niszczące. Nie mówię, że Ty. Ty sie akurat napatoczyłeś. ;)

de_tonacja # 2006-09-15

I nie jest konieczne przekonywanie, że nie ponoszą, bo to oczywiste.:)

koalarmc # 2006-09-15

Niestety, nie mogę nabrać więcej luzu, przynajmniej w tej dyskusji, bo chciałbym zachować konsekwencję wypowiedzi. Na przyszłość może określ na jakim poziomie luzactwa oczekujesz wpisów, spróbuję się dostosować albo nic nie pisać, zwłaszcza że męczy mnie zapoznawanie się z listą najczęściej zadawanych pytań przed dodaniem każdego komentarza, znam już te odpowiedzi na pamięć.

de_tonacja # 2006-09-16

Nie znam Twojej listy pytań. Ja w swojej pracy też wciąż odpowiadam na podobne pytania. I nikt mnie nie pyta, czy padły one wcześniej.:) Też znam odpowiedzi na pamięć, a pomimo to wciąż odpowiadam.:) Takie życie, koloar, takie życie... :)

de_tonacja # 2006-09-16

Ale i tak nie jesteś tak pokrętny, jak maszróm.:P

ungabungaata # 2006-10-17

kurde czemu nie ma takich podstawowych slow. jakies smieszne dwu literowki sa a tego nie ma!! Paranoja!!!

niedostepnyyy # 2006-12-04

to czemu nie ma poszłem przyszłem

petcovic # 2006-12-10

Pomimo ogromu komentarzy, pozwolę sobie zabrać głos, bo sprawa w rzeczywistości jest BARDZO PROSTA.
Słowo "żeś" oczywiście nie występuje w słowniku JAKO ODDZIELNE HASŁO (podobnie jak nie znajdziemy w słowniku np. hasła "zrobiłeś", tylko trzeba szukać formy podstawowej, a więc "zrobić", formę "zrobiłeś" znajdziemy w odmianie).
Tak samo jest ze słowem "żeś". Nie znajdziemy go pod hasłem "żeś", lecz pod hasłem "że". Dla przykładu podam definicję ze słownika PWN (który, jak mniemam, nikomu nie wyda się niewiarygodnym źródłem).
Między innymi, czytamy jak następuje:
ŻE «partykuła, do której przyłącza się końcówka drugiej osoby liczby pojedynczej i mnogiej lub pierwszej osoby liczby mnogiej czasownika użytego w zdaniu w formie czasu przeszłego, np. Brata żeś odwiedził?»

Tutaj jednak chciałabym skomentować coś od siebie. Wygląda na to, że uznanie formy "żeś" za poprawne (a zgodnie z definicją podaną powyżej, również pozostałych form, czyli: żem, żeśmy i żeście)posiada podwójne uzasadnienie:
Definicja PWN mówi o PARTYKULE, co przyznam, było dla mnie czymś nowym, gdy po raz pierwszy to przeczytałam. Natomiast znałam inny przypadek zastosowania tej formy, o czym zresztą pisało już parę osób przede mną: "żeś" jako SPÓJNIK połączony z końcówką czasownika. Domyślam się, że ten właśnie przypadek komentował profesor Miodek w przytaczanym gdzieś powyżej artykule: że "żeś" jest tylko wtedy poprawne, jeśli posiada ono uzasadnienie w zdaniu. Podam przykład:
Powiedziałeś mi, że to zrobiłeś. = Powiedziałeś mi, żeś to zrobił. (-ś, jako końcówkę ruchomą odklejamy od "zrobił" i doklejamy do "że". I nie jest to ani potoczne, ani archaiczne, jest po prostu jednym z dowodów na bogactwo języka).
ALE!
Ty to zrobiłeś. (ale już nie: ty żeś to zrobił, ponieważ w zdaniu wyjściowym nie ma "że", do którego końcówka -ś mogłaby się dołączyć.

Na marginesie, CZY KTÓRYKOLWIEK SŁOWNIK podaje jako oddzielne hasła formy "byście", lub "bym"? Raczej są one zawsze pod hasłem "BY", co jest jak najbardziej logiczne. Reasumując, mówienie, że tego hasła "NIE PODAJĄ SŁOWNIKI" w tym przypadku wydaje się nieco infantylne, gdyż, jak wcześniej zaznaczyłam i o czym wszyscy wiedzą, słowniki podają słowa w ich FORMIE PODSTAWOWEJ. Zgodnie z zasadą "nie podawania w słowniku" do gry nie powinny być dopuszczalne żadne formy fleksyjne, a przecież idea literaków jest z goła oddmienna, ma między innymi rozwijać możliwości grających, uczyć odmiany, trudnych słów, itp itd.
Ufff...
Zgodnie z powyższym, mam nadzieję, że udokumentowanie istnienia formy "żeś" w słowniku (a co za tym idzie również, żem, żeśmy, żeście) zakończy ten spór i sprawi, że osoby zarządzające słownikiem będą mogły z czystym sumieniem dopuścić te formy do gry.
Pozdrawiam :)

koalar # 2006-12-11

A z jakiego słownika PWN-u jest ten cytat?

greenpoint # 2006-12-11

Petcovic, sprawa jest dość skomplikowana. Jeśli zerkniesz do ZDS http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml, do punktu 5., to ostatnie zdanie uśwadomi Ci, że i tak "żeś" nie jest hasłem ani podhasłem w żadnym słowniku. Choć taka sama sytuacja jest na przykład ze słowem "tuś". A znów "tyżeś" jest hasłem i jest dopuszczalne.
Ogólnie, zapisy w ZDS o sufiksach wymagają zmiany - pewne propozycje padły, ale idzie to strasznie opornie i nie jestem Ci wstanie powiedzieć, jak będzie wyglądał ostateczny zapis.

Na kwestię aglutynacji przy "żeś" (opis "że" z cząstką nieaglutynacyjną podaje bodajże "Uniwersalny słownik języka polskiego" PWN) zwrócił mi uwagę Mariusz Skrobosz latem tego roku. Jednak dopóki nie zostanie poprawiony ZDS, sprawa zostaje nierozstrzygniętą.

petcovic # 2006-12-12

ok

skolbel # 2006-12-29

nie kumam jakieś kompletnie wymyślone wyrazy są a nie ma czegoś co jest powszechnie używane i w języku i w literaturze. Żenada kompletna.

itakdopiachu # 2007-01-22

Na ten temat wypowiedział się prof. Miodek w Dzienniku Zachodnim z dnia 19.01.2007. Polecam przeczytać i zastanowić się.

e_t_k_a # 2007-01-22

No cóż, niech już tego słowa nie będzie, skoro jest niezgodne z ZDS... ale martwią mnie ludzie, którzy twierdzą, że to archaizm jest :/ język polski jest bogatym językiem i ja czasami używam "żeś"...

fanka_fun_clubu # 2007-01-22

Powinni dodać to słowo. Chyba każdy Polak, a przynajmniej normalny Polak powinien znać to słowo.

kartoffell # 2007-02-07

żeś nie ma w słownikach? Nawet jeśli nie ma, nie oznacza to, że słowo nie istnieje!!!. Ludzie, przecież słowniki i językoznawcy tylko REJESTRUJĄ ZMIANY JĘZYKOWE, A NIE TWORZĄ JE!!!

itakdopiachu # 2007-02-11

Skończy się tak, jak już nieraz było, sprawdzę i okaże się, że jest. (z bi tak było, żeby daleko nie szukać). Aleć to przecież tylko zabawa.

ppianista # 2007-02-11

...po to wprowadzono coś takiego, jak 'ostatnie zmiany', abyś mógł ustrzec się przed tego typu nowinkami...

abcd92 # 2007-02-17

bylam na 100 pewna ze takie slowo jest w slowniku a przeciwnik sprawdza...a tu kicha nie ma :/

saphira1330 # 2007-02-22

To chyba oczywiste że takie słowo istnieje....

kamilacamila # 2007-02-27

Ale ęsi to jest a w zyciu nie slyszalam jak dziecko mowi ęsi jak chce siku, a swoja drogą jest toś wiec boś i żeś tez powinno byc

ladyven # 2007-03-29

żeś za 50 pkt? to tylko 3 niepozorne literki :)

prezzio # 2007-04-06

mashroom i jego fani - sprawdzcie sobie czy istniejescie w slownikach i przestancie sie wymadrzac, bo nie macie racji.. natomiast dopuszczalnosc slow do gry jest mocno watpliwa, ale coz..

33procentgratis # 2007-04-21

żeś powinno oczywiście być. To wyraz jak najbardziej prawidłowy.

dziadekbrowarny # 2007-04-27

jest słowo żeś i tu nie ma polemiki, że nie ma w słowniku znaczy tylko że jego twórca się zagapił albo jest glupi.
ten muszrom tak mnie wnerwia broniąc dla zasady słownika że !!!!!

_ania_16_ # 2007-05-08

Dzięki ci żeś mi kopa zasadziła!!!!! hahaha

ale żescie świry ze o tym tak gadacie ta jojjjjjjjjj

smerfetkapio1 # 2007-05-18

powinno być macie w tym słowniku tyle potocznych wyrazów że nie zbawi was dodanie żeś

ansa37 # 2007-05-22

używane przez wielkich pisarzy w literaturze,dziwi mnie to że nie akceptowane w literakach

twbeata # 2007-06-10

powinno być !! mówi się np. "ale żeś się zgrzał" :) byłam pewna że to jest! przegrałam przez ten głupi wyraz!! :/ dlaczego tego nie dodacie?!?!!? tutaj aś się roi od komentarzy typu: jest takie słowo itp. !!!!!!!!!! więc na co czekacie? będą was doić?!?!?! haha zagalopowałam się troszkę:P przepraszam ;D :P

masumi27 # 2007-06-22

hej
tak sobie wlasnie siedze i czytam na temat tego żeś....jesli juz mowa o poprawności i polskości to czemu pieczarka nie nazywa sie po polsku pieczarka tylko mashroom?
ciekawe...
czasem aż litość bierze na słowa tutaj zawarte czy ćiel jest poprawne a żeś nie?
zwisa mi czy to bedzie czy nie w słowniku ale troche sie juz tutaj bawie i czasem gały mam jak 5 zlotych od tych dziwactw...czemu nie zrobić kurnikowego slownika popularnych słów i zwrotów poprostu?
pozdrawiam

~gosc # 2007-08-10

mashroom ma rację!
Trzeba się opierać na słownikach i poprawnej pisowni!

egonol # 2007-08-16

taki dziwoląg jak "gid" jest dopuszczalny w grach a "żeś" nie dopuszczalne - po prostu ręce opadają

monique17 # 2007-08-16

dodajacie to !! tak samo jak baź !! sa takie slowa tak mowie ja !! :D:D:D

aidaho # 2007-08-28

to slowo musi byc dopuszczalne.

martusia5c # 2007-08-28

wedlug mnie to powinno być dopuszczalne np. ale ŻEŚ się dzisiaj wystroiła...

~gosc # 2007-10-20

żeś - że'ś - że jesteś (po prostu skrót)
boś - bo'ś - bo jesteś (też skrót)
to jest dopuszczalne!!!!

~gosc # 2007-10-21

ej!przypadkowo trafilem na ta stronke,fajnie sie czyta bo tez zawsze mowie "zes",moja panna mi mowie ze wiochman jestem bo takich slow uzywam,niewazne,wiecie ze wy juz 4 lata o tym "zes" gadacie? nie szkoda wam czasu?

solussolo # 2007-11-27

Jeśli to słowo jest anachronizmem, używanym potocznie przez "niedouków", to jak wytłumaczyć istnienie w tym słowniku słów z gwary wielkopolskiej albo jeszcze innej? a słowo "ęsi" jest przez nas, a także pisarzy, poetów, nauczycieli na pewno używane ;) Mam dla Was propozycję- dodajcie słowa gwarowe np. ze "Słownika gwary chełmżyńskiej i chełmińskiej"! Bardzo dużo ludzi- zwłaszcza na północy Polski- posługuje się nim! Słownik jest drukiem oficjalnym:)) Pozdrawiam
serdecznie "językoznawców", "polonistów" et cetera, tworzących "Słownik alternatywny"

tysiaa96 # 2007-12-23

powinno być, po staropolsku :P:P

r0galik89 # 2007-12-30

Jacy ludzie potrafią być głupi. Gdyby było "żeś" to trzeba by dopuścić takie wyrazy jak np. głupiś, mądryś, brzydkiś, inteligentnyś... Wtedy dopiero byłaby kłótnia 0_o

burza1994 # 2008-01-21

ja tez myslę, że powinno byc w słowniku np.
- w kościele (w czasie drogi krzyżowej)jak ksiądz mówi "żeś przez święty krzyż swój świat odkupic raczył"

88az # 2008-01-21

także uważam, że to słowo powinno być..
to wyraz potoczny, tak? ale w tym słowniku znajduje się wiele wyrazów potocznych...

~gosc # 2008-02-21

A ja myślę, jeśli śmiem w ogóle się wypowiadać w owej sprawie, iż ŻEŚ powinno zaistnieć w słowniku, zanim jeszcze zaistniały tak absurdalne słowa jak III, ĘSI, lub EO. Ja rozumiem, to onomatopeje, ale te przekraczają pewne granice (a przynajmniej tutejsze tych wyrazów-definicje =P)

~gosc # 2008-03-02

"Żeś przez krzyż i mękę Swoją, świat odkupic raczył"

~gosc # 2008-03-12

To jest słowo które mówią ludzie źle wychowani....dodając "żem" robimy dluższe zdanie np: ,,Ja kupiłem mleko"
,,Ja żem kupił mleko"
Nawet w "Microstof Word" Jeśli napiszemy "żem" to podkresli na czerwon. Jeśli jakiś cwaniak myśli że "żem" jest dla człowieka poprawnym słowem to niech mi poda odmiane tego "czasownika ;/"

~gosc # 2008-03-12

1. "żem", "żeś" to nie "czasowniki" jak to ujęłoś tylko spójniki połączone z czasownikiem:)
2. Jest wiele słów które pisząc w Wordzie podkreśli Ci na czerwono np. duha, hora, ległom
3. Nie wiem czy Mickiewicz i Słowacki byli wieśniakami ale m.in. Oni pisali te "wieśniackie" słowa.

~gosc # 2008-03-19

żeś i tak jest bardziej po polsku niz RHO ktore w ogole nie jest po polsku, a jest uznawane w słowniku, żeś powinno być :) tak jak boś, gdyż itd... jakos OŃ jest uznawane.

lusynka # 2008-08-01

( żeś ) słowo staropolskie,, np, gdzie żeś poszedł? często używane w relacjach między starszymi mieszkańcami wiosek,może to tylko gwara,, ale słowo używane także w filmach,,i co Wy na to ? sory jeśli żle to objaśniłam,, myślę że maleńkie to słowo ale ładne i nie powinno byc wytrącone z naszej pisowni,,hmm

mpstorm1 # 2008-08-18

To słowo powinno być.


np

Chodz żeś tu w końcu.

~gosc # 2008-09-06

ŻEŚ po tylu latach rozmowy chyba wartałoby już słówko dodać do słownika. Albo zlikwidować dziwactwa jak III. No, chyba że Najważniejszym którzy słownik kurnikowy na pamięć umieją, spadną przez to rankingi.


dodaj komentarz:
(nie jesteś zalogowany; zaloguj się albo komentarz będzie miał podpis ~gosc)

Uwaga: jeśli nie znasz jakiegoś słowa, to nie znaczy, że jest głupie.

A właśnie że zdarzają się!

kszzsk # 2008-10-07

fajnie... "żeś" niedopuszczalne??!! .. a "goodbye" i "help" jest dopuszczalne!! to coś tu się komuś pomieszało w główce najwraźniej

~gosc # 2008-11-13

OK..Przeczytałem prawie wszystko..i proszę:

Dodajcie to 'ŻEŚ'. To rzeczywiście okrutne, że nie ma tego wyrazu patrząc na inne dopuszczone do gry(np. nieszczęsne 'ęsi'-mam dwoje dzieci i NIGDY nie używały tego wyrażenia.. może nie były zbyt inteligentne? Ja zresztą też nigdy tego nie słyszałem. Może czyjeś dziecko tak mówiło, a że miał władzę sprawcza nad słownikiem dodał to słowo. Ale mój kolega mówił "kożub jest na mleku" oraz "keczuk pomidorowy" a nie pokusił bym się o dodanie tych wyrazów:))
Przez brak "żeś" poległem w jednej z partii a moja opadła szczęka leży na ziemi do dzisiaj.

antos12 # 2008-11-27

nie ma jest przecież

~gosc # 2009-01-25

problem w tym, że w tym dziwnym słowniku znajduje się wiele słów, które de facto nie istnieją, a są zapisane w słowniku.

~gosc # 2009-02-13

ktoś mi wyjaśni, dlaczego słowo to nie jest dopuszczalne w grach?

Kolejny dowód, że nikt tych komentarzy nie czyta.
Pojawia się pytanie: po co istnieje funkcja dodawania komentarzy, skoro i tak one nie skutkują?

wendkarzyk # 2009-02-13

http://www.sjp.pl/slownik/faq.phtml

jayde # 2009-02-16

co za tegie umysly pisza, ze nie mozna tego slowa uzywac, bo ludzie je wymyslili ?????
a to slowa, ktorych uzywamy zwierzeta moze wymyslily, czy roboty ?
bez sensu, co za .

cranetts # 2009-03-09

Wszystko się zgadza, tylko zastanawia mnie brak odmiany "żem". W czym jest ona gorsza od "bom", "tom", "tum", "czym" tudzież "alem"?

bonus85 # 2009-03-24

przeczytalam wiekszosc tych mądrych i pseudomadrych wypowiedzi i widze tu jakas paranoje... ludzie od kiedy to jakis ZDS jest wyznacznikiem poprawnosci jezyka polskiego! "zes" jest normalnie uzywane w jezyku polskim,nie wazne ze od wiekow,a ktos piszacy o nim "archaizm" chyba nie zna znaczenia tego slowa.. ok mozna koncowke (prefiks:) "-eś" dodac do kazdego slowa, nie dziwie sie, ze jest tam jakas zasada mowiaca o zakazie ich uzywania w grach tego typu, ale to slowo powinno byc w tym wszechwladnym ZDS. zreszta widze,ze moj doskonale przygotowany przedmowca,podal juz przekonujace argumenty. poza tym ilosc komentarzy pod tym slowem powinna dac do myslenia...

~gosc # 2009-03-25

gdybys zapoznał sie dobrze z zasadą dopuszczalności słów w grze nie byłoby tych wątpliwosci:)

cranetts # 2009-05-02

Ponawiam pytanie o formę "żem": dlaczego jej nie ma, skoro są "bom", "com", "tum", itd?

~gosc # 2009-05-20

w słowniku jest mnóstwo wyrażeń nie tylko potocznych ale i typowo slangowych. na tej amej zasadzie co "żeś" jest "weń" "zeń" etc, a te są. Ktoś ma problem z konsewkencją i nie umie się przyznać do błędu.

~gosc # 2009-06-24

jaka głupota że tego nie ma!!!!!!!!!!!

~gosc # 2009-07-04

Zrozumiały jest dla mnie argument oponentów słowa "żeś" - jego niepoprawność formalna.Słowo to jednak jest od dawna obecne w języku polskim i to nie tylko na ulicy ale też w literaturze. "Żeś" ma prawo do uzyskania statusu w y j ą t k u i jako taki powinien byc dopuszczony do gry. ŻEŚ DO SŁOWNIKA!!!

kasiavaldes # 2009-07-07

śmieszne to jest, że jest w słowniku "eo" jako odgłos naśladujący dźwięk karetki, a nie ma tego słowa, które faktycznie funkcjonuje w języku. Dopuśćmy "żeś" albo nie dopuszczajmy "nań" "oń" "weń" itp. Albo jedno albo drugie. Kto w ogóle układa ten słownik?

nicole2008 # 2009-07-10

chyba ten cały mashroom, który tak zaciekle bronił tego słowa :P

Sprawa bardzo sporna widzę, ja sama też już nie wiem, ale mój przedmówca ma rację. Coś tu jest nie tak z tym słownikiem, i nie można tego tak pomijać. Też się nie zgadzam z co niektórymi wyrazami, bo np ''gu'' - raz jest w słowniku raz go nie ma a jak dla mei jest to wyraz kompletnie beznadziejny. Ponieważ jest to onomatopeja a nie wyraz normalnej (nawet potocznej) polszczyzny.

cranetts # 2009-09-06

Ponawiam po raz kolejny:
Dlaczego nie uwzględniono odmiany "żem"?

Dodam, że oprócz tej jednej kwestii, nie mam nic więcej do powiedzenia na temat tego słowa ani tym bardziej jego dopuszczalności w grach.

pluralis4ever # 2009-09-09

No do jasnej ciasnej, co z tą formą "żem"?!
Śmiałobym stwierdzić, iż jest ona równie poprawna jak "żeście", "żeśmy" i "żeś".

sophieandmax # 2009-09-09

"żem" wg mnie powinno być, ja z zasady nie sprawdzam nikomu, nie jego wina,że ma bogatszy zasób słownictwa niż twórcy słownika...

p4e # 2009-09-15

Dlaczego, drodzy admini, ignorujecie moje uwagi dotyczące braku formy "żem"?
Owszem, swego czasu się wygłupiłem z tą nieszczęsną liczbą mnogą nazw geograficznych - no, ale to było dawno. :)

Powtarzam więc: brak formy "żem" w odmianie słowa "żeś" wygląda na niedopatrzenie ze strony twórców słownika - bo cóż jest niepoprawnego w zdaniu np. "Cieszę się, żem zrozumiał ZDS."? Dlaczego formy "żeście", "żeśmy" są, a "żem" już nie - w czym jest ona gorsza? Wreszcie - czemu w analogicznych połączeniach są uwzględnione "boś" - "bom", "toś" - "tom", "aleś" - "alem"?
Heh, nie chcę mi się już zgadywać Waszych intencji, toteż liczę na rychłą odpowiedź w tej sprawie.

pluralis4ever # 2009-09-17

Halo! Haaaalo! Odpowie mi ktoś w sprawie tego "żem"?

kebtos # 2009-10-17

Jedyne co mnie dziwi że jednak ten wyraz powinien być w słowniku. Mimo wszystko. Jeżeli nie ma dość popularnego słowa "żeś" to dlaczego jest np "iii" czy "oh"?

~gosc # 2009-11-06

Dawać to słowo!

~gosc # 2009-11-06

Lubię grać w literaki, ale ta gra uczy NAS nie poprawnej polszczyzny (A wiadomo, że złe nawyki szybko wchłaniamy!). Według mnie nie dopuszczalne jest też to, że poprawne słownictwo jest odrzucane!!!!!

vitaski # 2009-11-06

gosciu, apropos poprawnej polszczyzny pamiętaj,że NIE z przymiotnikami piszemy razem tak więc"niedopuszczalne i niepoprawne" a nie j/w

adamhulk17 # 2010-01-02

Ten SŁOWNIK JEST DO D!! TO JEST DEFINICJA SŁOWA TOŚ
toś

dopuszczalne w grach
forma podstawowa:
potocznie:
1. partykuła "to" połączona z końcówką czasownikową "-ś" (np. "Toś się popisał znajomością ZDS!", "Toś ty taki mądry?");

SPÓJRZCIE NA DRUGĄ DEFINICJĘ SŁOWA ŻEŚ COŚ WAM PRZYPOMINA :)

terohak # 2010-01-23

skoro występuje w uniwersalnym słowniku języka polskiego to czemu jest niedopuszczalne???

terohak # 2010-01-25

przepraszam za wszystko autorów słownika, wyjaśnienia przy "toś"

terohak # 2010-02-05

wycofuję przeprosiny

~gosc # 2010-03-19

Jezu miłości Twej,
Ukryty w Hostii tej, wielbimy cud;
Żeś się pokarmem stał, żeś nam Swe Serce dał,
Żeś skarby łaski zlał, na wierny lud.

Dla biednych stworzeń Twych,
Co ostrzem grzechów swych, zraniły Cię,
Włócznią, co w boku tkwi, otwierasz serca drzwi,
By w Twojej Boskiej Krwi, obmyły się.

I w Boskim Sercu tam,
Schronienie dajesz nam, o, Jezu mój!
Aby nas żądłem swym, wróg nasz nie dotknął w Nim,
By się przed piekła złem, lud ukrył Twój.

Źródło: Śpiewnik Stulecia Orchard Lake

http://liturgicalcenter.org/index.php?a=liturg&sub=hymns&id=134

ipati002 # 2010-04-10

zgłaszam sprzeciw temu słowu (że go nie ma)
-powinno być
-np.
-Dziękuję Ci żeś jest przy mnie :)

~gosc # 2010-04-10

Nie ma? Bez sensu!

dominia1988 # 2010-06-29

Słowo potoczne? Owszem, ale co z tego? Wulgaryzm (przepraszam)"pizda" równie potoczne, a do tego nieładne:/
Poza tym "żeś" nie jest archaizmem, bo nadal (i to często) jest w użyciu!! Ktoś chyba nie do końca, albo nie dokładnie zna definicję pojęcia "archaizm"...
Pozdrawiam wszystkich Graczy;)

~gosc # 2010-08-13

Hmm, to "se", które także jest potoczne, jest w porządku, a "żeś" już nie? Jejku...
Gdzie konsekwencja?

~gosc # 2010-08-17

Jak jakieś inne dziwactwa są dopuszczalne to jest ok, ale że tego nie ma, to jest żałosne. ::)

~gosc # 2010-08-30

mashroom - twierdzisz, że skoro "żeś" było kiedyś w słownikach a teraz - jak twierdzisz - nie jest, to skoro ludzie sobie go używają to
a) popełniają błąd, b) wymyślają własne słowa, c) używają niepoprawnych archaizmów? Uważam jednak, że używasz złych słowników. Niektóre słowa dawne które dzisiaj brzmią nienaturalnie przetrwały i mają się dobrze na wsiach i w małych miastach (co byś nie miał wątpliwości - sam jestem z Łodzi). Możliwość przeniesienia końcówki "ś" z czasownika do partykuły jest wspaniałą i unikalną cechą języka polskiego. Jeżeli z jakiegoś powodu brzmi to dla Ciebie źle, to... Przykro mi, nie używaj tej konstrukcji. Ale to, że jakiś wyraz przestał być używany na codzień czy w języku oficjalnym, to nie znaczy, że bezpowrotnie przestał istnieć. Mówisz o ewolucji języka. Ale przyznaj - czy język musi ewoluować monotonicznie, w jedną stronę? Czy język polski musi się upodabniać do innych języków, z angielskim na czele? Czy nie byłoby wspaniale, gdyby Polacy na powrót zafascynowali się dawną literaturą i wróciły do codziennego użytku wyrazy takie, jak "azali", "żeś", "drzewiej"...?

~gosc # 2010-09-05

Popieram powyższy komentarz,zatracamy nasz piękny język,ano wedle przysłowia:cudze chwalicie......pozdrawiam

giecrilj71 # 2010-09-11

Ja też proszę o dodanie "żem", na przykład:
"To był mój komentarz, tylko ~żem~ się nie zgłosił."
I to "żem" mi durny aspell podkreśla.

~gosc # 2010-10-04

lol to juz 7 lat jak sie klocicie o to slowo... to tylko gra, nie cale wasze zycie...

~gosc # 2011-03-05

no, jasne, można odpuścić kruszenie kopii o "żeś", ale dlaczego to powszechnie znane i używane słówko ma być niedozwolone, podczas gdy dozwolone jest np. "cokać" - twór znany zapewne bardzo nielicznej części społeczeństwa, potoczny i być może slangowy? Dodam, że Słowniku Języka Polskiego PWN "żeś" jest, a
"cokać" nie ma ani w polskiego, ani w ortograficznym...

BTW, język to nie jest tylko zbiór reguł, to też użycie, więc jeśli używamy tego słowa, to powinno być w słowniku.

muszlin # 2011-03-05

Dlaczego "żeś" jest niedopuszczalne w grach? Cytuję tevexa, jednego z redaktorów:
"Prawidłowość, a więc dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:
* forma podstawowa wyrazu lub jej forma fleksyjna znajduje się jako hasło, podhasło lub część ich definicji, z pominięciem przykładów zastosowania w zdaniu (...)"
Wyraz "żeś" w tym słowniku jest użyty... w przykładzie zastosowania w zdaniu ;)"

"Cokać" notuje Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny pod red. H. Zgółkowej. Językiem rządzą pewne reguły, które decydują jak mamy go używać.
"jeśli używamy tego słowa, to powinno być w słowniku" - czyli wprowadziłbyś "włanczać, "wziąść", "poszłem", "zamkłem"? Bzdury wypisujesz.

~gosc # 2011-04-04

Według niektórych żeś = że jesteś. To prawda, ale nie zawsze.

Obawiam się, żeś wcześniej to wiedział - to zdanie poprawne, a przecież nie chodzi o zdanie: Obawiam się że jesteś wcześniej to wiedział. Mowa o: Obawiam się, że wcześniej to wiedział*eś*.

M. Bańko przekonuje, aby nie zawsze bać się używać końcówki, wstawiając ją do prepozycyjnej partykuły że-, bo dzięki temu można utrzymać w ojczystym języku możliwość "ruchomości" końcówek czasownikowych. Sam wręcz mówi, że przecież o to językoznawcom chodzi, a mimo to duża ich część jest przeciwna temu. Według niego np. lepszym zdaniem byłoby "Choinkę żeś ubrał" od "Choinkęś ubrał". W wersji pisemnej lepiej napisać po prostu: "Choinkę ubrałeś" lub "Ubrałeś choinkę".

Natomiast w ogóle nie powinniśmy mieć obaw w używaniu "żeś", "żeśmy" itd. spójnikowych wyrazów. Można urozmaicić język i zamiast napisać "Ubolewam, że wcześnie wróciłeś", można napisać "Ubolewam, żeś wcześnie wrócił".

Myślę, że strach przed niepoprawnym stosowaniem takich wyrazów przez ludzi utrudnia podjęcie decyzji o ich dopuszczalności w grach.

~gosc # 2011-04-08

Masz taki programik do wklejania komentarzy co 3 dni?

aldrick111 # 2011-04-24

gościu, brak ci odwagi, żeby podpisać się pod komentarzem? Swoją drogą uważam, że sądząc po liczbie komentarzy, można stwierdzić, iż jednak to słowo jest znane szerszemu społeczeństwu i powinno być wprowadzone do słownika.

~gosc # 2011-05-31

Wojna trwająca PONAD 8 LAT, będziemy walczyć o swoje! xd Za dwa lata obchodzimy dekadę, pamiętajcie! xd
A co do słowa... Powinno być wprowadzone... Wprowadzający słowa do słowniku popełnili błąd, a teraz się do tego nie przyznają (no bo jak?! Oni?! Przecież oni nigdy nie popełniają błędów!) Proszę kogoś mającego władzę na tym słowniku o wyjaśnienie... Zróbcie ankietę wśród mieszkańców które słowo jest częściej używane, żeś czy "ęsi" (lub inne słowotwórstwa)... 99,9% wskaże zapewne "żeś"... Pozdrawiam

~gosc # 2011-05-31

Tu panuje jakieś "liberum veto"... Jedna osoba się nie zgadza i nie, słowo nie może zostać wprowadzone

~gosc # 2011-06-09

Na maturze z Polskiego jakoś "żeś" mi zaliczono, a było to 12 lat temu..

~gosc # 2011-07-08

święta racja.
Bardzo rzadko admini zostawiają komentarze. Zawsze coś im się nie podoba. Np. ostatnio zaproponowałem znaczenie hasła jakiegoś tam, to zamiast dodać to znaczenie usuwają komentarz....
Może by po tylu usuniętych komentarzach usunąć adminów? Wtedy poprawne słowa jak "żeś" zostaną dodane, inne, których brak, również. I każdy będzie mógł się wypowiedzieć.
Kto chętny na administratora??? Każdy lepszy od tych obecnych
:P

tevex # 2011-07-08

"Np. ostatnio zaproponowałem znaczenie hasła jakiegoś tam, to zamiast dodać to znaczenie usuwają komentarz...."
Czyżby hasła 'wypierdzielić' - "wylozyc sie na chodniku"...
Posty na poziomie są zostawiane. ;)

~gosc # 2011-07-09

heh co za mulasty koleś...
co ja mam do kogoś, kto proponuje znaczenie do wulgaryzmów?? Wiele osób posługuje się jako gosc... ja akurat nie mam z tym nic wspólnego. Jak ktos jest prostakiem i takie hasła proponuje, niech se robi. Ja nie mam z tym kims nic wspólnego.

Tevex, czy dla ciebie każdy ~gosc to ta sama osoba?????

~gosc # 2011-07-09

I spójrz jeszcze na daty. Ten ktosiu, kto sobie pisze propozycje znaczeń do "wypierdzielic" wstawia je 7 lipca.
Ja skarzę się na administratorów 8/9lipca.
Jakbym był TĄ SAMĄ OSOBĄ, napisałbym to 7 lipca, a nie 1-2 dni później.

Tevex to przeżytek, potrzebujemy nowych administratorów

tevex # 2011-07-09

"ja akurat nie mam z tym nic wspólnego."
~gościu, takie oszustwa tutaj nie przejdą. Zamiast robić z siebie głupka, naucz się zmieniać CID. ;)

~gosc # 2011-07-09

jesteś psychol tevex.
dla ciebie każdy ~gosc to ta sama osoba. A tak, przykro mi, nie jest. Nie jestem osobą, która dodała komentarz do "wypierdzielić". Po za tym widać, że piszesz nieprawdę. Komentarz do tego hasła JEST i wcale nie jest usunięty. Więc nie mogłem się skarżyć na usunięty ten komentarz, bo on nie został przez ciebie usunięty.

Kto tu robi z siebie głupka? Przykro mi, ale ty, tevex. Zamiast pomyśleć logicznie, co piszesz, klepiesz w klawiaturę jak małpa. I nie dziw się, że się na ciebie skarżę. Mam kolejny powód !!!

tevex # 2011-07-09

Tragedia, na tyle postów tylko 2 były w miarę (pod 'Parszkowo' i 'hanzeatycki'), więc je zostawiłem. Zostawiłem też twój popis w przedostatnim poście pod 'Brigitte Bardot' ;). Cała reszta poleciała, pretensje możesz mieć tylko do siebie.

~gosc # 2011-07-09

no, rzeczywiście, teraz masz rację, wpisałem jeden komentarz w brigitte bardot.
Co rozumiesz tevex przez pojęcie "w miarę" ? Czy nie powinien tutaj każdy mieć prawo do wypowiedzi?

~gosc # 2011-07-09

ha! mam cię tevex, kłamiesz. Jedyny podpis pod "Parszkowo" ~gosc pochodzi z 2009 roku, wtedy nie znałem tej strony, więc go nie dodałem. Dodał go ktoś inny. Widzę więc, że nie wiesz, co napisać, i przyporządkowujesz wszystkich użytkowników ~gosc do mnie, a tak nie jest.

~gosc # 2011-10-13

W sprawie nieszczęsnego ŻEŚ proponuję zerknąć pod ten link: http://tiny.pl/h1dcv. Myślę, że to wiele wyjaśni.

haga01 # 2012-02-09

nie ma żeś, ale jest ęsi,oń i wiele innych fajnych które w normalnym słownictwie nie występują, więc trochę to dziwne

~gosc # 2012-02-09

Co do "żeś" http://www.przelom.pl/porady/2627/e-zemy-zecie-dobre-i-ze/

~gosc # 2012-10-11

Co by nie gadać , jest tyle debilizmów dopuszczonych,których nikt nigdy nie użył w mowie potocznej od 40 lat , a słowa którego każdy pytany znaczenie zna, nie ma. Jest np: DE BI LI CO RAZ WIEC EJ SŁOWNIK UK ŁADA.

~gosc # 2012-10-11

Co by nie gadać , jest tyle debilizmów dopuszczonych,których nikt nigdy nie użył w mowie potocznej od 40 lat , a słowa którego każdy pytany znaczenie zna, nie ma. Jest np: DE BI LI CO RAZ WIEC EJ SŁOWNIK UK ŁADA.

~gosc # 2012-12-07

Nawet podali przykłady to czemu nie ma?

~gosc # 2013-02-10

Przez to słowo zraziłem się do całego systemu edukacji w Polsce. Jedna z nauczycielek osto ganiła jednego z uczniów pochodzenia wiejskiego, za to że użył w wypracowaniu słowo żeś. On oczywiście broniąc się wypowiedział : "proszę pani , ja żem nie wiedział ...", nuczycielka oczywiście wstawiła uwagę bo myśla, a raczej swoją nauczycielska odruchowością uznała, że uczeń się z niej zgrywa. Dla wszystkich w klasie było jednak jasne że on to powiedział tylko dlatego że nalezało to do jego naturalnego języka. Uważam że tworzenie zasad "poprawnego" języka, wyrzucania pewnych słów bo brzydkie, albo nie ładne w odmianie, i zastępowanie tego jakimiś innymi , których 90% populacji Polski nie rozumie to gwałt nad naturalnym językiem.
Jakieś chore ęsi może byc, bo użył tego jakiś poeta, i jest to mądre, "Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode" się nie liczy, bo za dużo wieśniaków używa tego słowa i trzeba je wycofywac, chocby kiedys użył Słowacki.

~gosc # 2013-08-14

Będzie cytat z "GW":: "Wałęsa, ty żeś przegrał!" ...tyle przykładow i zero reakcji???

slowakiwon # 2013-08-14

Należałoby dodać, że w zdaniu : 'Wałęsa, ty żeś przegrał!" "żeś" jest użyte w niepoprawny sposób. Można by powiedzieć "Wałęsa, tyś przegrał", albo "Wałęsa, powiedzieli, żeś przegrał".

GW będzie piała z zachwytu nad dziełem Wajdy. Prawicowe media powinny zrealizować w odpowiedzi dokument o Wałęsie w oparciu o publikacje Cenckiewicza i Zyzaka.

mirnal # 2014-05-11

dobre pytanie - dlaczego staropolszczyzna przegrywa z nowoczesną angielszczyzną?

~gosc # 2014-05-11

Może dlatego, że Amerykanie rządzą światem?

~gosc # 2014-09-20

Ale żeśta wymyślili

~gosc # 2015-01-12

Co żeś zrobił?21.05.2003
Czy poprawne są oba sformułowania: „Co żeś zrobił?”, „Co zrobiłeś?”? Czy słówko żeś istnieje?
Pozdrawiam.
Dziękuję.
„Co żeś zrobił?” to konstrukcja właściwa potocznej polszczyźnie mówionej; niektóre osoby uważają ją za niepoprawną. W starannym tekście, raczej pisanym niż mówionym, można spotkać się z konstrukcją „Cóżeś zrobił?”. Pytanie „Co zrobiłeś?” jest stosowne w każdej sytuacji, więc można je uznać za „najbezpieczniejsze”.
Słowo żeś nie budzi wątpliwości normatywnych, gdy składa się ze spójnika że i końcówki czasownikowej -ś, np. „Cieszę się, żeś zrozumiał”. Budzi podejrzenia natomiast, gdy składa się z partykuły że- uzupełnionej końcówką czasownikową, np. „Wreszcie żeś zrozumiał”. W słownikach poprawnej polszczyzny zdania takie jak to ostatnie są kwalifikowane jako błędy. O możliwości ich innej interpretacji – zob. Mały słownik wyrazów kłopotliwych, hasło że, -że, -ż, że-.
Mirosław Bańko

~gosc # 2015-01-30

Do mashroom i innych:
żeś i boś nie ma ale mamy sią!
Brawo!
Ten słownik jest dla niezłych jajcarzy!

~gosc # 2015-01-30

Dla jajcarz, którzy znają podstawy języka polskiego. Ty - jak widać - się do nich nie zaliczasz.

przekorny # 2015-01-31

nie przesadzajmy, z jego wypowiedzi wynika jeno tyle, że nie zna ZDS-u =)

~gosc # 2015-07-27

Żeś - niedozwolone w grach, ale oń - już jak najbardziej. Przecież to takie same archaizmy. Jakaś niekonsekwencja?

~gosc # 2015-09-15

Przykład: Polsko, jak żeś daleko ode mnie!

~gosc # 2015-09-15

Polaku, więcej czytać, mniej pisać!
http://sjp.pl/jakżeś

~gosc # 2015-09-15

Istotnie, powinno być napisane PRZEZE MNIE 'jakżeś'. Pierwotnie napisałem 'jakżeś', ale automatyczny korektor komputerowy podkreślił to słowo, więc odruchowo zmieniłem jak to podałem poprzednio!

Jak widać programy komputerowe też zawierają błędy.

~gosc # 2015-09-15

„Program” nie popełnił błędu w żadnym z dwóch wyrazów, które pomyliłeś z „jakże(ś)”.

~gosc # 2015-12-26

żeś niedopuszczalne, a jakieś durne nic nieznaczące "ęsi" czy "hi" dopuszczalne. Ten słownik jest słaby.

~gosc # 2015-12-26

To żeś, czyś, boś są niedopuszczalne a już tyś, doń czy oń są dopuszczalne? nie jestem specjalistą od języka ale dla mnie to te słowa są na podobnych zasadach utworzone i tak samo często używane- no już na pewno są powszechniejsze niż ćela, ćakra (i inne słówka, których używają osoby zajmujące się taką a nie inną profesją/ kulturą) albo duć i inne regionalizmy, które sprawiają, że do gry trzeba znać chyba wszystkie gwary występujące w naszym kraju (jakby się uprzeć to wychodzi, że można dodać słówka z gwary używanej tylko we np. we wsi zadupice i jej okolicach, których reszta kraju na uszy nie słyszała albo np. nazwy naczyń liturgicznych ze Sri lanki/ Mauritiusa/ plemion z głębi amazońskiej dżungli itp.). Nie wolno używać nazw własnych a mazda, kia i podobne im wolno bo są pisane małą literą. Ludzie wykłócają się, żeby dodawać skróty. Mnóstwo słówek nie jest zapożyczonych ale żywcem wziętych ze słownika j. angielskiego, gdzie w normalnym codziennym użyciu ich nie ma. Nie ma imion ale EWA jest. Czy są tu jakieś zasady, którymi można się kierować układając słowa? Potem gracz z rankingiem powyżej 1300 układa sobie takie właśnie hi, hau, zwił czy hiw i na tym chce wygrywać a jak układam coś w rodzaju "estyma" to zaraz sprawdza. To powoli przestaje być nawet śmieszne- ustalcie zasady, których będziecie ściśle przestrzegać.

~gosc # 2015-12-26

Co do tej ewy, to uważam, że powinni dodać też adama.

~gosc # 2015-12-26

"nie jestem specjalistą od języka"

I w tym miejscu wypadałoby zakończyć.

~gosc # 2015-12-27

sprostowanie: to, że nie jestem specjalistą od języka dotyczy TYLKO tego, że nie wiem dokładnie jak tworzono takie słówka jak oń czy żeś. Ale rozumiem- niektórzy maja ograniczony słownik to muszą bronić tych swoich hau czy phi żeby mieć jakiekolwiek szanse.

~gosc # 2015-12-27

To, że nie jesteś specjalistą (co widać doskonale w KAŻDYM z wybełkotanych powyżej zdań), oznacza, że co najmniej kilka najbliższych lat powinnoś poświęcić na CZYTANIE i/lub SŁUCHANIE (nie: udzielanie porad językowych i/lub "poprawianie" słowników).

~gosc # 2015-12-27

Nie udzielam porad i nie poprawiam słownika tylko chcę jasnych zasad. Bo to co jest niby napisane nie jest w żaden sposób przestrzegane- a to już nie tylko moje zdanie. Jak umiesz czytać to popatrz nie tylko na mój komentarz ale też na inne i nie tylko tu. Spójrz na słowa o których pisałam. Nie no ale wszyscy oni są ignoranci. Dobrze, że jest kilku takich mądrych jak ty. Koniec dyskusji dla mnie, nie ma sensu rozmawiać z kimś kto pisze "powinnoś".

~gosc # 2016-12-19

Ta goraca dyskusja pikazuje istote tematu.
Jak żeś wypił to se nalej a butelke podaj dalej.
Żeś itp niestety Iwado nagminnie uzywaja dziennikarze elektroniczni. Rzadziej piszacy. Niestety bo tez uwazam ze gramatyka to slowo eliminuje a raczej chcialaby wyeliminować z jezyka taze mowionego. Za pozno. Miodek ma racje i wielu ma. Uwazam ze choc to brzydka mowa to jednak mowa usankcjonowana praktyka. Gdyby literaki przestrzegaly regul to bym geby nie otworzyl ale jak juz wielokrotnie podkreslalem - nie przestrzegaja i odstepstw wiele. Poza tym ze jak w innych sliwnikach etc. Czas na wlasny slownik. Czas Wielki. Czas na odwage Kreatora a nie tylko ksiegowego. Jesli dzis jest w uzyciu i to nie spiradycznie to choc sie nie pidoba piwinno byc w tym Nowym Slowniku Iuterakow i wszystkie ęsi odwaznie out. Wlacz tv i sluchaj naszych wielkich dzienikarzy i politykow. To żeś uslyszysz co chwile. Mashroom nie boj sie zmian. Nie badz kostyczny. Badz kreatywny. ... polacy nie gesi i swoj jezyk maja. Zebb

~gosc # 2017-01-03

Jeszcze chciałem przypomnieć że słowo żeś istnieje w innej formie być może bardziej gwarowej

np A żeś tego miśka wypieścił
i skrót od tego
Aś tego miśka wypieścił

~gosc # 2020-04-24

Dla tych co "żeś" uważają za anachronizm.
Użycie tego słowa w wypowiedzi podczas oficjalnych uroczystości w 2017 roku przez prof. Miodka: "Tobie, ziemio rzeszowska, dziękuje, żeś tyle pięknych ludzi dała ziemi polskiej"
http://supernowosci24.pl/prof-jan-miodek-z-godnoscia-doktora-honoris-causa/

~gosc # 2020-11-30

Czy prawidłowe jest zatem słowo - "ażem" czy może "a żem"?

~gosc # 2022-06-11

Uważam, że słowo "żeś" powinno być dodane do słownika. Podaję przykład użycia tego słowa w zdaniu pytającym: "Gdzie żeś był?" Tak zapyta mocno spóźnionego, podchmielonego męża zdenerwowana żona, czyż nie?:-)

~gosc # 2022-06-12

Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny - Kurpisz 1994-2005 - H. Zgółkowa (pod: że)
Dlaczego ndpl.?

~gosc # 2022-06-12

wynika to z zds

~gosc # 2022-06-12

https://sjp.pl/aleś

~gosc # 2022-06-12

W sumie dobra defa. Nazwanie tego końcówką czasownikową wiele wyjaśnia.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

72517251 od końca