SJP

epifania

dopuszczalne w grach ✔

epifania

objawienie się Boga na ziemi i święto Trzech Króli upamiętniające to wydarzenie

Epifania

niedopuszczalne w grach

Epifania

najstarsze ze świąt chrześcijańskich, obchodzone 6 stycznia; święto Objawienia Pańskiego; święto Trzech Króli


komentarze:

~gosc # 2012-12-30

rozumiem,że narodzenie Syna Bożego /nasze Boże Narodzenie/ powinno być obchodzone 6 stycznia, chyba,że mędrcy ze Wschodu 14 dni szukali Betlejem aby w końcu pokłonić się Jezusowi.I Bóg objawił się całemu światu. ..Panie Boże, Ty naprawdę mocno wierzysz w człowieka: Syn Żydem, zakatowany przez Żydów, potem pozwoliłeś Hitlerowi przyjść na świat i stał się holokaust, a dziś Żyd to pogarda,brak tolerancji,szacunku,nienawiść,hipokryzja, a w ręce włożyłeś mu bogactwa tego świata.. do Czego Ich Wybrałeś Panie Boże? Co mamy się z tej historii nauczyć? Tak jak Ojciec i Syn Marnotrawny.. i idzie o miłość, zawsze o miłość?

~gosc # 2012-12-30

I takie brednie należałoby kasować, drodzy moderatorzy.

~gosc # 2012-12-30

Do pierwszego gościa. Boże Narodzenie ustanowiono 25. grudnia dlatego, ponieważ wtedy poganie obchodzili Zimowe Staniesłońca. Nikt nie powiedział, że Chrystus urodził się akurat tego dnia :D Poza tym było tam coś jeszcze o pasterzach, chyba, że trzymali owce na polach i to wykluczało datę 25.

~gosc # 2012-12-30

epifania to także objawienie; olśnienie w znaczeniu potocznym

~gosc # 2013-01-22

hmm zachęcam do przestudiowania historii wprowadzania świąt:) oraz tekstów Biblijnych , Mateusz opisuje odwiedziny mędrców nie wspomina o królach, no i nigdzie nie jest napisane, że było ich 3-ch) uważny czytelnik zauważy , że Pan Jezus urodził się i położono go w żłobie ze względu na brak miejsca w gospodzie(ew. Łukasza), ale mędrcy weszli do domu ew. Mateusza). Herod kazał wymordować dzieci do 2go roku życia stosownie do czasu jaki mu podali mędrcy - a więc Pan Jezus już mógł mieć od kilku do kilkunastu miesięcy (kiedy był spis ludności ? - sprawdzić w historii starożytnej) Co do losu Izraela jako narodu , polecam proroctwa, tam dokładnie jest napisane co ich spotka i za co... wygnanie, utrata ziemi- państwa, prześladowania i to że będą zabijani i w nienawiści u wszystkich narodów i to , że potem łaska wróci do Izraela, że znowu wrócą do swojej ziemi( państwo Izrael istnieje od niedawna ;) no i wiele innych proroctw , które się właśnie spełniają :)

~gosc # 2013-05-05

komentarz powyżej jest b. dobry. zgodny z ewangelią i z "Poematem Boga - Człowieka" Marii Valtorty.
Przyjście (jednak 3) Magów miało miejsce około roku później po narodzeniu Chrystusa .
Nie mogło być zaraz po narodzeniu bo obrzezanie (Ofiarowanie P.Jezusa w Świątyni) było w czasie ustalonym ( tu termin 2 II wg. naszej rachuby miesięcy jest adekwatny) a nie mogło odbyć się po ucieczce do Egiptu

~gosc # 2013-05-05

dary magów symbolizują godność Króla ;Boga i Człowieka, można też odnieść je do ducha, rozumu i ciała,

~gosc # 2013-06-25

hej!
to nie byli magowie -.-
magów macie w bajkach i grach :)
Pozdrawiam

przekorny # 2013-06-26

magoi - więc byli ;P

mirnal # 2013-06-26

Epifania – także imię żeńskie