dopuszczalne w grach (i)
właściwy wcześniej wspomnianym czasom
KOMENTARZE
Dobry słownik!
jak sie pisze zdanie takie
genialny słownik
Zna ktoś może synonim tego słowa? Szukam od jakiegoś czasu, ale większość słowników w sieci odnosi się do "poprzedni, wcześniejszy".
niegdysiejszy
Uszanowanie. Mam pytanie. Czy można stosować przymiotnik "ówczesny" bez następującego po nim rzeczownika? Np. zamiast "ówcześni mieszkańcy uważali" napisać po prostu "ówcześni uważali"?
Tak, można.
Witam!
Nie jestem polonistą, ale wydaje mnie się, że tak. Czasami podmiot w zdaniu jest pomijany, żeby je skrócić. Inny przykład: "tutejsi (mieszkańcy) są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcych".
Pozdrawiam
Pan Michał
niebycie polonistą (czy też bycie niepolonistą) nie zwalnia z odpowiedzialności za mylenie „mi” z „mnie”, o ile odczuwa się Powołanie do udzielania porad językowych.
Pan
"tutejsi (mieszkańcy) są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcych".
Anglicy zamiast powtórzenia dają "one"/"ones".
Dzięki. Wiem, że można używać terminów "tutejsi" jak również "współcześni" bez rzeczownika np. "był wysoko ceniony przez współczesnych", ale nie jestem pewien czy to samo dotyczy słowa "ówcześni", "ówczesny".
Sądzę, że w tym przypadku wchodzi kwestia zwyczaju, brzmienia.
No i nie jest to jednoznaczne. Czasem pomija się rzeczownik w szerszym tekście, żeby uniknąć powtórzeń. Rzeczownik wynika nierzadko po prostu z kontekstu wypowiedzi.
Wg mnie - każde tego typu wyrażenie w nieoficjalnych wypowiedziach można stosować bez rzeczownika, wówczas to wyrażenie przejmuje rolę rzeczownika/podmiotu, np. "moi drodzy" zamiast "moi drodzy Przyjaciele"; każdorazowo jednak może być takie zdanie oceniane jako dziwne lub kontrowersyjne, jeśli większość Polaków nie przyzwyczaiła się do takich fraz.
mn