SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Łabaj

niedopuszczalne w grach (i)

Łabaj

nazwisko


KOMENTARZE

~gosc # 2009-07-07

Wiktam mam pytanie odnośnie mojego nazwiska skad sie ono wywodzi? dziekuje za odp Dj.Ramzess@interia.eu

~gosc # 2012-11-14

ŁABAJ - kiedyś słowo to oznaczało szpital polowy (lazaret) dla żołnierzy chorych na syfilis. Mój śp. dziadek, który walczył w I wojnie światowej, znał piosenkę żołnierską z wulgarnym tekstem, gdzie m.in. były słowa ,,my łabaja dzieci, sok nam z ch... leci".

~gosc # 2018-11-12

Ja również pamiętam słowo ŁABAJ oznaczające lazaret dla żołnierzy zarażonych syfilisem. Piosenka była śpiewana na melodię Marszu I Brygady, a zaczynała się słowami: Skończyły się już salvarsany, bizmutu też nie będziem brać; zgoiły się na ch..u rany i cały łabaj poszedł s..ć. My, łabaja dzieci, sok nam z ch... leci itp. itd. Piosenka miała wyjątkowo wulgarny tekst, ale trudno było wymagać od żołnierzy miesiącami siedzących w okopach, aby śpiewali patriotyczne pieśni.

~gosc # 2018-11-14

Dla mnie to szokujące co piszecie, pewnie dlatego, że nie mam przyjaciół syfilisyjnych. A na marginesie pytanie do polonistów w kwestii "poprawności językowej" i medyków w temacie właściwej specjalizacji: czy syfilis można z łabać czy z łapać, a może zarazić siebie na własne życzenie.

Co wobec tego z hasłem Łaba - rzeka cytat:
"Nazwę nadali rzece Celtowie, którzy mieszkali w jej dorzeczu. Celtyckie słowo elb znaczyło rzeka. Według niektórych źródeł w języku praindoeuropejskim słowo to znaczyło biały, jasny, czysty. W źródłach antycznych nazwa rzeki brzmi Albis, Alis lub Alba, w średniowiecznych niemieckich jako Alba, które się później zmieniło na Olba lub Elba."

Jak widać co kraj to obyczaj, bo moi przodkowie łabaj/połabiec nazywali rybaka (obecna nazwa), a łajba to takie coś czym wypływa się na połów (na obrazkach w necie kto chce to znajdzie)
Bez poetów i bajdurów tworzących miraże różni nas to, że nasze nazwy brano z natury i dźwięków z niej płynących.

~gosc # 2018-11-14

Mamy szpital: ogólny, gruźliczy, epidemiologiczny, okulistyczny, neurologiczny psychiatryczny i tak dalej
- a jak poprawnie nazywa się szpital syfilistyczny ?
- zamiast lazaret w mim rejonie używano nazwy chorzela od chorzy/chory
- to określenie było znaczeniowo nowe i inne od znanego nam "hoży" co znaczyło żwawy, skory, pełen wigoru, porzekadło: zdrów jak ryba

~gosc # 2018-11-15

"a jak poprawnie nazywa się szpital syfilistyczny ?"

Wenerologiczny lub dermatologiczny.

~gosc # 2018-11-15

dzięki, "weny" mi nie brakuje to wybieram dermatologiczny skoro mowa o chorobie skóry
- ale skąd wobec tego przyśpiewki cytat "sok nam z ch... leci itp."
- problem może być głębszy niż z pozoru wygląda ? hmm....