SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Abramczyk

niedopuszczalne w grach (i)

Abramczyk

nazwisko


KOMENTARZE

~gosc # 2009-01-22

Abramczyk - Nazwisko polskie wywodzące się od Żydów orientalnych zwanych Mizrachim. Od żydowskiego imienia 'Abram' - oryginalnego imienia Abrahama - praojca Żydów i Arabów. Z hebrajskiego znaczy: 'syn Abrama', lub 'mały Abram'.
Jest to nazwisko patronimiczne, utworzone przez neofitów nawróconych na wiarę chrześcijańską. Nazwisko to funkcjonowało zarówno w języku hebrajskim, jak i w jidysz, ponieważ Żydzi z Krajów Arabskich osiedlający się na terenie Polski szybko asymilowali się z kulturą aszkenazyjską, oraz polską.

~gosc # 2010-04-02

Abramczyk - Polskie nazwisko pochodzenia żydowskiego.

etymologia:
Nazwisko polskie wywodzące się od Żydów orientalnych zwanych Mizrachim. Od akadyjskiego imienia 'Abram' – oryginalnego imienia Abrahama – praojca rasy semickiej, czyli Żydów i Arabów. Z hebrajskiego z dodaną końcówką 'czyk' znaczy: 'syn Abrama', lub 'mały Abram'.

uwagi:
Jest to nazwisko patronimiczne, nadawane Żydom wywodzącym się z kultury arabskiej. Przybyli oni do Polski w XVI wieku z terenów ówczesnego Imperium Osmańskiego. Nazwisko to funkcjonowało zarówno w języku hebrajskim, jak i w jidysz, ponieważ Żydzi z krajów arabskich osiedlający się na terenie Polski szybko asymilowali się z kulturą aszkenazyjską. Jednakże, z biegiem czasu w znacznej większości zostali oni wcieleni w chrześcijańskie społeczeństwo jako neofici.

Źródło „http://pl.wiktionary.org/wiki/Abramczyk”

~gosc # 2010-12-18

Abramczyk (hebr.: אברמצ'יק, jid.: אַבראַמטשיק) - polskie nazwisko pochodzenia żydowskiego.

Trzon nazwiska to akadyjskie imię Abram – pierwotne imię Abrahama – praojca ludów semickich, czyli Żydów i Arabów. Z hebrajskiego אַבְרָם, z dodaną końcówką czyk znaczy: syn Abrama lub mały Abram. Jest to nazwisko patronimiczne, według wielu przesłanek, nadawane Żydom mizrachijskim wywodzącym się z Turcji. Przybyli oni do XVI-wiecznej Polski prawdopodobnie z terenów ówczesnego Imperium Osmańskiego. Nazwisko to funkcjonowało zarówno w języku hebrajskim, jak i w jidysz, ponieważ Żydzi z Bliskiego Wschodu, osiedlający się w Europie Środkowej, oraz Wschodniej, szybko asymilowali się z kulturą aszkenazyjską. Jednakże z biegiem czasu w znacznej większości zostali oni wcieleni w chrześcijańskie społeczeństwo jako neofici. Obecnie zdecydowana większość Abramczyków to katolicy.

~gosc # 2010-12-21

Poprzednie komentarze są lekko przesadzone.
Oto fakty dotyczące tego nazwiska:Abramczyk (hebr.: אברמצ'יק, jid.: אַבראַמטשיק) - polskie nazwisko pochodzenia żydowskiego.

Geneza:
Trzon nazwiska to akadyjskie imię Abram – pierwotne imię Abrahama – praojca ludów semickich, czyli Żydów i Arabów. Z hebrajskiego אַבְרָם, z dodaną końcówką czyk znaczy: syn Abrama lub mały Abram. Jest to nazwisko patronimiczne, według wielu przesłanek, nadawane Żydom którzy przybyli do XVI-wiecznej Polski prawdopodobnie z terenów ówczesnego Imperium Osmańskiego. Nazwisko to funkcjonowało zarówno w języku hebrajskim, jak i w jidysz, ponieważ Żydzi z południa, osiedlający się w Europie Środkowej, oraz Wschodniej, szybko asymilowali się z kulturą aszkenazyjską. Jednakże z biegiem czasu w znacznej większości zostali oni wcieleni w chrześcijańskie społeczeństwo jako neofici. Obecnie zdecydowana większość Abramczyków to katolicy.

Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Abramczyk_(nazwisko)”
Pozdrawiam.

~gosc # 2011-07-25

Abramczyk - od imienia "أبرام" - zapisywane także w ten sposób: أبرامتشيك lub niekiedy tak: أبرامتشك