niedopuszczalne w grach (i)
[czytaj: bejz-ik] język programowania (skrót od: Beginner's All Purposes Symbolic Instruction Code); BASIC
-
niedopuszczalne w grach (i)
[czytaj: bejz-ik] język programowania (skrót od: Beginner's All Purposes Symbolic Instruction Code); Basic
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
to w końcu jak to jest z tym basicem?
taka fajna dyskusja się skończyła...
Okazuje się, że bardzo niekonsekwentnie do słowników do gier słownych zostały wprowadzone języki programowania. W pierwszej chwili może dziwić, dlaczego niektóre z nich są obecne, a niektóre nie. Podejrzewamy więc, że zostały one wyselekcjonowane już przez redaktorów słowników źródłowych. Okazuje się jednak, że jest to tylko połowiczna prawda. Istotnie, znajdziemy bardziej znane języki programowania takie jak: Fortran (1957), LISP (1960), Algol (1960), COBOL (1960), BASIC (1964), a nie znajdziemy mniej znanych takich jak: APL (1962), czy SIMULA (1962). Jednak drugą przyczyną częściowej ich obecności, jest błąd redaktorów starszych słowników, którzy niesłusznie nie uznali ich za nazwy własne. W Korpusie PWN znalazłam tylko jeden przykład zapisu małą literą:1
Wykonane przez nie filmy przeniesiono na taśmę magnetyczną i sprowadzono do postaci wymyślnych równań algorytmicznych, które przekazano z kolei do specjalnego komputera z łatwością tłumaczącego skomplikowany język algol na czytelnie obrazy graficzne.
Współczesne zasady ortograficzne, jak np. ta, którą znajdujemy we wstępie do PWN-owskiego słownika ortograficznego, rozwiewają wszelkie wątpliwości:2
Wielką literą piszemy:
(...)
18.18. Nazwy języków programowania, programów i systemów komputerowych bez względu na to, czy są z pochodzenia wyrazami pospolitymi, czy skrótowcami głoskowymi:
Algol, Cobol (a. COBOL), Fortran (a. FORTRAN), Lisp, Norton Commander, Novell, Pascal, Simula, Windows, Word, Tag
Słowniki wydane po roku 1995(???) stosują się już konsekwentnie do tej zasady, dlatego też najnowsze języki programowania, np. Delphi, nie są obecne w słownikach do gier. Sensownym zatem wydaje się potraktowanie tych starszych jako błędów słownikowych i usunięcie ich. Pozornym wyjątkiem byłoby pozostawienie słów asembler i assembler. Pozornym, gdyż oba są wariantami nazwy gatunkowej tzw. języka niskopoziomowego.
Serdecznie pozdrawiam
Blimunda
PS Z rozrzewnieniem wspominam ów piękny letni dzień, gdy w Słowniku Alternatywnym gościły dwuliterówki ee i eo. Czy to se vrati?
Blimunda wykazała, że starsze słowniki popełniły błąd i nowe już nie zamieszczają nieprawidłowej pisowni małą literą. Czy możemy liczyć na to, że i z SA wkrótce znikną te błędne formy pisane małą literą? Czy może będziemy czekać, jak zinterpretuje to Polska Federacja Scrabble i jak będzie wyglądał najnowszy update do Oficjalnego Słownika Polskiego Scrabblisty?
koalar, uprzedzam, specjalnie pominałem w definicjach wątpliwy obecnie "basic" :-)
I całkiem słusznie! :)
koalar: Czy może będziemy czekać, jak zinterpretuje to Polska Federacja Scrabble i jak będzie wyglądał najnowszy update do Oficjalnego Słownika Polskiego Scrabblisty?
obawiam się, że i owszem
ja tego nie ruszę, bo scaevus znajdzie to potem w Karpowiczu i znów będzie zabawa, co taki basic może innego oznaczać :-))
Wierność 'Występowaniu' to fajna rzecz, ale akurat z tą wymową należało raczej postąpić dokładnie na odwrót..