niedopuszczalne w grach (i)
zdrobnienie od imion męskich: Bartłomiej, Bartosz
KOMENTARZE
ej no!
fajnie ja sie tak nazywam:D:):>
Bartek jest zdrobnieniem tylko od imienia Bartłomiej
Mam tak na imie
ja też
:)
Nie prawda, Bartek jest również zdrobnieniem od imienia Bartosz.
myślalam ze jest takie drzewo;/ :))
'Bartek' to zdrobnienia od osobnych:Bartłomiej i Bartosz, są to dwa osobne imiona ale mają jedno zdrobnienie(tez np.Julian i Juliusz mają jedno zdrobnienie:Julek)
ja mam na imię Bartosz,
bartek to gwarowe, używane przez pasterzy, określenie barana(według "Słownika gwary górali Skalnego Podhala" Stanisława Andrzeja Hodorowicza)
bartek
W Pokoleniu Wajdy, podczas nadawania pseudonimu jednemu z bohaterów, pada następująca kwestia: "Wyglądacie jakby trochę z wiejska. Taki Bartek". Chciałem zapytać, czy kojarzenie imienia Bartek ze wsią ma jakiekolwiek uzasadnienie?
odpowiedź -
Można przypomnieć nowelę Sienkiewicza pt. Bartek zwycięzca, której tytułowy bohater jest chłopem z Wielkopolski. Sienkiewicz nie był jednak twórcą przysłowia "Co chłop, to Bartek", już bowiem w XVIII w. – jak pisze Jan Grzenia w Słowniku imion – "wyraz bartek oznaczał nieogładzonego wieśniaka, a poza tym Bartek lub Bartosz jest częstą postacią w pieśniach ludowych". W kwestii zacytowanej przez Pana z filmu słowo bartek można by więc zapisać małą literą.
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Źle napisany temat, ponieważ skrót od imienia Bartłomiej to Bartek, a od imienia Bartosz - Bartoszek. Proste :D
Gość wyżej robi sobie żarty. Wszystko prawidłowo.
Ciężka sprawa bo jak są dwa imiona to dlaczego nie ma dwóch zdrobnień?
"Bartosz – staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej (jedna z wielu wówczas istniejących, inne to np. Bartek, Bartusz czy Bartysz). W Polsce używane w średniowieczu (pierwszy zapis w 1216 r.)."
~Wikipedia