dopuszczalne w grach (i)
ciemnoszary o brązowym i brudnym odcieniu
-
dopuszczalne w grach (i)
potocznie: nagana, napomnienie
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko polskie
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko
-
niedopuszczalne w grach (i)
potomkowie holenderskich kolonistów osiadłych w Afryce Południowej; Afrykanerzy
-
niedopuszczalne w grach (i)
potomek osadników holenderskich, którzy osiedlali się w Afryce Południowej w XVII i XVIII wieku, posługujący się językiem afrikaans; Afrykaner
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko
KOMENTARZE
Co do nazwiska - dwaj Burzy? Na wizytówkach - "Państwo Maria i Jan Burzy"?
Zgadza się :)
Ale większość osób noszących to nazwisko woli go nie odmieniać.
Co nie zmienia sprawy, że w taki (prawidłowy) sposób powinny być pisane wizytówki, zaproszenia itp. Ciekawe, czy nosiciele tego nazwiska znają prawidłową formę? Kiedyś odpisał mi pan Ksiądz, że był zaskoczony, kiedy zapytałem go o deklinację nazwiska - aż mi się wierzyć nie chce...
Bury to zbój, bandyta z Bałkan z oddziału Ondroża wiek XVI. Potem grasował z Węgrami na terenie polsko-czeskiej granicy. Powieszony na haku w 1630 roku. Nazwa Bury pochodzi od szarobrązowej burki (jupa, płaszcz). Kolor też nazywany się bury. Burka to inaczej dżihab. Obecnie znane nazwisko polityków polskich.
Hasło BUROWIE i BUR to przekręt. Ktoś publikuje w internecie zmyśloną historyjkę BURYCH pochodzących od holenderskich osadników osiadłych w Afryce wiek XVII/XVIII. Dodatkowo podaje, że trudnili się handlem niewolnikami. Pewnie chodzi o szaber afrykańskiej ziemi czyli rzekome odzyskanie majątków po pseudo przodkach. Polacy wiedzą, że przełom XVII/XVIII wiek to okres porozbiorowy i wtedy powstał na wschodzie męski zakon Marianów "tłumaczących", a oficjalnie fałszujących dokumenty. W wyniku tego w XIX wieku wybuchła wojna polsko- ukraińska, masowe ludobójstwo i planowa akcja zasiedlania naszych terenów. Nazwisko BURY to przydomek od BURKI (burqe) okrycie głowy wyznawców Islamu z terytorium Imperium Osmańskiego. Islam ma wspólne korzenie z Judaizmem.
do - mirnal # 2015-05-06/
Źle napisałeś. Nie dwaj Burzy tylko dwóch Burych. Na wizytówce powinno być: państwo Maria i Jan Burowie.
Uważam, że rzeczownik (nazwisko) BURY odmienia się bez problemów tak samo jak przymiotnik (kolor) bury.
Gościu, zdecyduj się. Albo nazwisko odmieniamy jak przymiotnik, albo nie. Zresztą, tak czy siak chrzanisz kocopoły - nazwisko Bury odmienia się właśnie Burzy, a nie Burowie (co innego, gdyby ów nazwisko brzmiało Bur).
"ów nazwisko"?
cura te ipsum, uzdrawiaczu niepiśmiennych imbecyli.
do~gosc # 09:14 / odpowiedź: BUR - to temat słowa (rdzeń):
BUR-y, BUR-ek, BUR-czy, BUR-awy, BUR-ka, BUR-qe, BUR-na, BUR-leska i tak dalej.
BUR (z) Leska (burleska/ski). Może być BUR (z) Miela (burmielska/ski), albo BUR (z) Rzeszowa (burrzoska/ski) skrócone do burzowska/ski = bur-zowska/ski. Znak (-) to łącznik.
Każdy ród inaczej naród pochodzi od rdzenia na przykład BUR. Przynależność to przymiotnik, który określa rzeczownik (rdzeń): (jaki) bury, (czyj) burski.
Rzeczowniki osobowe czyli nazwiska piszemy dużymi literami, a przymiotniki małymi. Czasem nazwisko jest przymiotnikiem jak BURY, Cichy i Krępy. Masz też nazwiska od czasownikowe na przykład: Nawracaj, Pomykała, Kapinos.
Część mowy PRZYMIOTNIK odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? który? która? które? czyj? czyja? czyje?. Odmieniany jest przez przypadki, liczby, rodzaje i podlega stopniowaniu.
Podtrzymuję, że zapis BURY w formie "państwo Maria i Jan Burowie" jest prawidłowy.
Inne przykłady: (Jucha) Maria i Jan Juchowie, (Mróz) Maria i Jan Mrozowie, (Krępa) Maria i Jan Krępowie. Końcówka -OWIE jest formą odpowiadającą na część mowy zwaną liczebnik zbiorowy. DWOJE ludzi mężczyzna i kobieta występujący pod jednym nazwiskiem. Odpowiednio zapiszemy DWÓCH mężczyzn i DWIE kobiety.
ps. Udowodnij, że masz rację: liczba pojedyncza to Bury, liczba mnoga to Burzy. Takie założenie rzeczywiście daje formułę: państwo Burzy. Nic dodać, nic ująć. @
do ~gosc # 12:36
W temacie: "ów nazwisko"?
Tak, zgadza się. Końcówka -ÓW odpowiada wyraźnie na zapytanie CZYJ na przykład Rusów, Gradów, Kowalów, Kroków, Mazurów, Jurków, Staszków, Busków, Polaków, Niemców itd..... itp...... @
Totalny bełkot, z którego nic nie wynika. Powinieneś zostać specem od przemówień na wiecach partyjnych.
jest zasada, że nazwiska od nazw kolorów nie kończą się na owie, np. państwo Biali, a nie Białowie...
Inna sprawa, że nosiciele ów nazwisk (zapewne pod wpływem jakiejś kretyńskiej mody z zachodu) zazwyczaj nie życzą sobie ich odmieniania i mówią o sobie: państwo Bury, państwo Biały itd.
Fakt, ta „moda” na nieodmienianie nazwisk jest niemal tak kretyńska jak nieumiejętność odmieniania „ów” (zwłaszcza przez, zapewne nastoletniego, niedorozwoja odczuwającego Powołanie do nawracania innych niepiśmiennych istot).
W temacie: np. państwo Biali, a nie Białowie.../ (cytat)
Nic nie rozumiesz.
DWOJE to zaimek od liczby 2 = mąż i żona, rzeczownik męsko-osobowy i żeńsko-osobowy (dwupak) występujący pod jednym nazwiskiem jako rodzaj.
Zatem, M.J BUROWIE od nazwisk Bur - Bury - Burow, M.J BIALOWIE od nazwisk Bial - Bialy - Biali - Bialo - Bialowy, M.J BIAŁOWIE od nazwisk Biał - Biały - Białow.
DWÓCH - zaimek rodzaju męskiego: Burych, Bialych, Białych
DWIE - zaimek rodzaju żeńskiego: Bure, Biale, Białe.
Dlaczego zamieniasz spółgłoskę -l (el) na spółgłoskę -ł (eł). Nie są tożsame i fałszują nazwisko. Rdzeń nazwiska BIA pochodzi z greki i oznacza przemoc, siłę.
Podaj źródło, skąd wiesz, że nazwiska od kolorów nie mogą być zakończone na -owie. Ja mam inne i uzasadnione dane. To nie moda z zachodu.
Nie mogą, tak jak wszystkie inne nazwiska "przymiotnikowe", bo przeczy temu polska gramatyka.
"Ja mam inne i uzasadnione dane."
Ale kogo obchodzi bełkot niedorozwoja mylącego zaimki z liczebnikami (o myślnikozie i reszcie dysmózgowi nie wspominając)?
Twoje chamstwo nie zna granic: art. 23, art. i 24 k.c ochrona godności i dóbr osobistych. Dotyczy to również formuły: państwo Burzy. Zniekształcanie nazwiska w sposób uwłaczający i ośmieszający podlega karze. Fałszowanie nazwisk też jest karalne.
Obowiązujący wypis z: Nazwiska polskie – zasady pisowni i odmiany.
Nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymują w mianowniku liczby mnogiej końcówkę –i albo –y i odmieniają się według modelu przymiotnikowego: Iksiński - Iksińscy, Borowy -Borowi,
Co ważne, nazwiska zakończone na –y mogą mieć w mianowniku liczby mnogiej końcówkę –i lub –owie, np. Duży -Duzi lub Dużowie. Nazwiska zakończone na –owy nie otrzymują końcówki –owie.
W przypadku nazwisk zakończonych na –i, ale niemających formy przymiotnikowej, w mianowniku liczby mnogiej dodawana jest końcówka –owie. Przykład: Boni, Boniowie
Poza tym nazwisko BURY pochodzi od burqe i nie jest polskie. Licz się ze słowami, bo skończysz źle. Nie jesteś taki mądry na jakiego pozujesz. Wszystkie myślniki są zachowane w formie z przedruku. @
Brytyjski sędzia Mark Bury - należałoby dodać angielską wersję deklinacji.
mn
~gosc # 2018-04-13
1 - cytat: "się za znawców polszczyzny)". /
Polszczyzna = ojszczyzna po ojszczu (ojcu). szcz wygląda tak: Щ щ (szcza). Ojszczyzna szczaków. Przykre to dla mnie. Apropos, profilaktykę cechuje wysoka kultura osobista.
2 - cytat: "męsko-osobowy" i "żeńsko-osobowy"* też tam są./
odp. Też są, jeżeli wolisz napiszę męskoosobowy i żeńskoosobowy (bez pauzy, myślnika, łącznika). Wybierz sobie z nawiasu co chcesz.
3 - cytat: "Poza tym nazwisko BURY pochodzi od burqe" Nie ćpaj tyle./
odp. Tak pochodzi od nazwy burqe i słowo to określa rodzaj okrycia głowy lub całego ciała. Zbliżone nazwy mogą być hidżab, albo bardziej swojsko derka, pałatka.
3 - cytat: "nie zmienia to głównego przesłania" /
odp. Jakiego przesłania? Co ty z tego wszystkiego rozumiesz? Nic. Taka choroba nazywa się matołectwo, jest dziedziczna, a powoduje ją brak jodu. Objawy: spłaszczenie mózgu i tępota, gruby kark i agresja. @
Bury: angielskie miasto; należałoby dodać brak deklinacji.
Ciekawe to miasto Bury. W centrum miasta w rynku sprzedają słynną na całą okolicę kaszankę. Taki produkt z krwi, kaszy i podrobów w jelicie. To wyrób szlachecki oparty na prastarej recepturze.
Jak będzie po angielsku: mieszkaniec Bury.
nazwisko, np. Emilia Bury - obecna burmistrzyni Białogardu; jest pierwszym burmistrzem tego miasta w historii, któremu udało się nakłonić mieszkańców do przyjścia na wspólną wigilię na rynku miejskim. Wpadła bowiem na pomysł, żeby obok stołów ustawić wielki telebim, na którym leciałyby telezakupy Mango.
Państwo Burowie/Burzy/Bure.
Mark Bury - odmiana zapewne Marka Bury'ego.
I nie widzę tu bohatera a raczej "bohatera" Burego - "Zbrodnia w Zaleszanach − mord dokonany 29 stycznia 1946 na cywilnych mieszkańcach wsi Zaleszany w województwie podlaskim, za który odpowiedzialność ponosi oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury”. W wyniku masakry zginęło 16 osób".
~gosc # 2019-01-05
Ten post to jakaś kryptoparodia?
Masz coś przeciw p. burmistrz miasta Białogard?
Przedyskutuj to z autorem wpisu. On pewnie też jest z Pomorza.
Lokalny patriota.
Yhm, parodia. Uderzająca jednocześnie w dwóch największychj pieniaczy z sjp.
Sugerujesz mi jakieś powiązania z p. burmistrz?
W czym miałoby to uderzyć we mnie?
Płaskie myślenie.
P.s.: P. Emilia jest owszem, owszem. Młoda, sympatyczna.
Jako burmistrzyni raczej neutralna. Nie mam nic na plus i na minus jako mieszkaniec miasta.
Muzułmanizm nie tyle ma wspólne korzenie z mozaizmem co Arabowie z Hebrajczykami jako Semici. A muzułmanizm ma korzenie w mozaizmie tak jak chrześcijaństwo ale chrześcijaństwo było przed muzułmanizmem.