SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

bury

dopuszczalne w grach (i)

bury

ciemnoszary o brązowym i brudnym odcieniu

-

bury

dopuszczalne w grach (i)

bura

potocznie: nagana, napomnienie

-

Bury

niedopuszczalne w grach (i)

Bura

nazwisko polskie

-

Bury

niedopuszczalne w grach (i)

Bury

nazwisko

-

Bury

niedopuszczalne w grach (i)

Burowie

potomkowie holenderskich kolonistów osiadłych w Afryce Południowej; Afrykanerzy

-

Bury

niedopuszczalne w grach (i)

Bur

potomek osadników holenderskich, którzy osiedlali się w Afryce Południowej w XVII i XVIII wieku, posługujący się językiem afrikaans; Afrykaner

-

Bury

niedopuszczalne w grach (i)

Bury

nazwisko


KOMENTARZE

mirnal # 2015-05-06

Co do nazwiska - dwaj Burzy? Na wizytówkach - "Państwo Maria i Jan Burzy"?

pluralis4ever # 2015-05-06

Zgadza się :)
Ale większość osób noszących to nazwisko woli go nie odmieniać.

mirnal # 2015-05-07

Co nie zmienia sprawy, że w taki (prawidłowy) sposób powinny być pisane wizytówki, zaproszenia itp. Ciekawe, czy nosiciele tego nazwiska znają prawidłową formę? Kiedyś odpisał mi pan Ksiądz, że był zaskoczony, kiedy zapytałem go o deklinację nazwiska - aż mi się wierzyć nie chce...

~gosc # 2017-10-28

Bury to zbój, bandyta z Bałkan z oddziału Ondroża wiek XVI. Potem grasował z Węgrami na terenie polsko-czeskiej granicy. Powieszony na haku w 1630 roku. Nazwa Bury pochodzi od szarobrązowej burki (jupa, płaszcz). Kolor też nazywany się bury. Burka to inaczej dżihab. Obecnie znane nazwisko polityków polskich.

~gosc # 2018-04-12

Hasło BUROWIE i BUR to przekręt. Ktoś publikuje w internecie zmyśloną historyjkę BURYCH pochodzących od holenderskich osadników osiadłych w Afryce wiek XVII/XVIII. Dodatkowo podaje, że trudnili się handlem niewolnikami. Pewnie chodzi o szaber afrykańskiej ziemi czyli rzekome odzyskanie majątków po pseudo przodkach. Polacy wiedzą, że przełom XVII/XVIII wiek to okres porozbiorowy i wtedy powstał na wschodzie męski zakon Marianów "tłumaczących", a oficjalnie fałszujących dokumenty. W wyniku tego w XIX wieku wybuchła wojna polsko- ukraińska, masowe ludobójstwo i planowa akcja zasiedlania naszych terenów. Nazwisko BURY to przydomek od BURKI (burqe) okrycie głowy wyznawców Islamu z terytorium Imperium Osmańskiego. Islam ma wspólne korzenie z Judaizmem.

~gosc # 2018-04-12

do - mirnal # 2015-05-06/
Źle napisałeś. Nie dwaj Burzy tylko dwóch Burych. Na wizytówce powinno być: państwo Maria i Jan Burowie.
Uważam, że rzeczownik (nazwisko) BURY odmienia się bez problemów tak samo jak przymiotnik (kolor) bury.

~gosc # 2018-04-12

Gościu, zdecyduj się. Albo nazwisko odmieniamy jak przymiotnik, albo nie. Zresztą, tak czy siak chrzanisz kocopoły - nazwisko Bury odmienia się właśnie Burzy, a nie Burowie (co innego, gdyby ów nazwisko brzmiało Bur).

~gosc # 2018-04-12

"ów nazwisko"?
cura te ipsum, uzdrawiaczu niepiśmiennych imbecyli.

~gosc # 2018-04-12

do~gosc # 09:14 / odpowiedź: BUR - to temat słowa (rdzeń):

BUR-y, BUR-ek, BUR-czy, BUR-awy, BUR-ka, BUR-qe, BUR-na, BUR-leska i tak dalej.
BUR (z) Leska (burleska/ski). Może być BUR (z) Miela (burmielska/ski), albo BUR (z) Rzeszowa (burrzoska/ski) skrócone do burzowska/ski = bur-zowska/ski. Znak (-) to łącznik.

Każdy ród inaczej naród pochodzi od rdzenia na przykład BUR. Przynależność to przymiotnik, który określa rzeczownik (rdzeń): (jaki) bury, (czyj) burski.
Rzeczowniki osobowe czyli nazwiska piszemy dużymi literami, a przymiotniki małymi. Czasem nazwisko jest przymiotnikiem jak BURY, Cichy i Krępy. Masz też nazwiska od czasownikowe na przykład: Nawracaj, Pomykała, Kapinos.

Część mowy PRZYMIOTNIK odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? który? która? które? czyj? czyja? czyje?. Odmieniany jest przez przypadki, liczby, rodzaje i podlega stopniowaniu.
Podtrzymuję, że zapis BURY w formie "państwo Maria i Jan Burowie" jest prawidłowy.
Inne przykłady: (Jucha) Maria i Jan Juchowie, (Mróz) Maria i Jan Mrozowie, (Krępa) Maria i Jan Krępowie. Końcówka -OWIE jest formą odpowiadającą na część mowy zwaną liczebnik zbiorowy. DWOJE ludzi mężczyzna i kobieta występujący pod jednym nazwiskiem. Odpowiednio zapiszemy DWÓCH mężczyzn i DWIE kobiety.

ps. Udowodnij, że masz rację: liczba pojedyncza to Bury, liczba mnoga to Burzy. Takie założenie rzeczywiście daje formułę: państwo Burzy. Nic dodać, nic ująć. @

~gosc # 2018-04-12

do ~gosc # 12:36
W temacie: "ów nazwisko"?
Tak, zgadza się. Końcówka -ÓW odpowiada wyraźnie na zapytanie CZYJ na przykład Rusów, Gradów, Kowalów, Kroków, Mazurów, Jurków, Staszków, Busków, Polaków, Niemców itd..... itp...... @

~gosc # 2018-04-12

Totalny bełkot, z którego nic nie wynika. Powinieneś zostać specem od przemówień na wiecach partyjnych.

~gosc # 2018-04-12

jest zasada, że nazwiska od nazw kolorów nie kończą się na owie, np. państwo Biali, a nie Białowie...

~gosc # 2018-04-12

Inna sprawa, że nosiciele ów nazwisk (zapewne pod wpływem jakiejś kretyńskiej mody z zachodu) zazwyczaj nie życzą sobie ich odmieniania i mówią o sobie: państwo Bury, państwo Biały itd.

~gosc # 2018-04-12

Fakt, ta „moda” na nieodmienianie nazwisk jest niemal tak kretyńska jak nieumiejętność odmieniania „ów” (zwłaszcza przez, zapewne nastoletniego, niedorozwoja odczuwającego Powołanie do nawracania innych niepiśmiennych istot).

~gosc # 2018-04-13

W temacie: np. państwo Biali, a nie Białowie.../ (cytat)
Nic nie rozumiesz.
DWOJE to zaimek od liczby 2 = mąż i żona, rzeczownik męsko-osobowy i żeńsko-osobowy (dwupak) występujący pod jednym nazwiskiem jako rodzaj.
Zatem, M.J BUROWIE od nazwisk Bur - Bury - Burow, M.J BIALOWIE od nazwisk Bial - Bialy - Biali - Bialo - Bialowy, M.J BIAŁOWIE od nazwisk Biał - Biały - Białow.
DWÓCH - zaimek rodzaju męskiego: Burych, Bialych, Białych
DWIE - zaimek rodzaju żeńskiego: Bure, Biale, Białe.

Dlaczego zamieniasz spółgłoskę -l (el) na spółgłoskę -ł (eł). Nie są tożsame i fałszują nazwisko. Rdzeń nazwiska BIA pochodzi z greki i oznacza przemoc, siłę.

Podaj źródło, skąd wiesz, że nazwiska od kolorów nie mogą być zakończone na -owie. Ja mam inne i uzasadnione dane. To nie moda z zachodu.

~gosc # 2018-04-13

Nie mogą, tak jak wszystkie inne nazwiska "przymiotnikowe", bo przeczy temu polska gramatyka.

"Ja mam inne i uzasadnione dane."

Ale kogo obchodzi bełkot niedorozwoja mylącego zaimki z liczebnikami (o myślnikozie i reszcie dysmózgowi nie wspominając)?

~gosc # 2018-04-13

Twoje chamstwo nie zna granic: art. 23, art. i 24 k.c ochrona godności i dóbr osobistych. Dotyczy to również formuły: państwo Burzy.  Zniekształcanie nazwiska w sposób uwłaczający i ośmieszający podlega karze. Fałszowanie nazwisk też jest karalne.

Obowiązujący wypis z: Nazwiska polskie – zasady pisowni i odmiany.

Nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymują w mianowniku liczby mnogiej końcówkę –i albo –y i odmieniają się według modelu przymiotnikowego: Iksiński - Iksińscy, Borowy -Borowi,
Co ważne, nazwiska zakończone na –y mogą mieć w mianowniku liczby mnogiej końcówkę –i lub –owie, np. Duży -Duzi lub Dużowie. Nazwiska zakończone na –owy nie otrzymują końcówki –owie.
W przypadku nazwisk zakończonych na –i, ale niemających formy przymiotnikowej, w mianowniku liczby mnogiej dodawana jest końcówka –owie. Przykład: Boni, Boniowie

Poza tym nazwisko BURY pochodzi od burqe i nie jest polskie. Licz się ze słowami, bo skończysz źle. Nie jesteś taki mądry na jakiego pozujesz. Wszystkie myślniki są zachowane w formie z przedruku. @

~gosc # 2018-04-15

Brytyjski sędzia Mark Bury - należałoby dodać angielską wersję deklinacji.
mn

~gosc # 2018-04-15

~gosc # 2018-04-13

1 - cytat: "się za znawców polszczyzny)". /
Polszczyzna = ojszczyzna po ojszczu (ojcu). szcz wygląda tak: Щ щ (szcza). Ojszczyzna szczaków. Przykre to dla mnie. Apropos, profilaktykę cechuje wysoka kultura osobista.

2 - cytat: "męsko-osobowy" i "żeńsko-osobowy"* też tam są./
odp. Też są, jeżeli wolisz napiszę męskoosobowy i żeńskoosobowy (bez pauzy, myślnika, łącznika). Wybierz sobie z nawiasu co chcesz.

3 - cytat: "Poza tym nazwisko BURY pochodzi od burqe" Nie ćpaj tyle./
odp. Tak pochodzi od nazwy burqe i słowo to określa rodzaj okrycia głowy lub całego ciała. Zbliżone nazwy mogą być hidżab, albo bardziej swojsko derka, pałatka.

3 - cytat: "nie zmienia to głównego przesłania" /
odp. Jakiego przesłania? Co ty z tego wszystkiego rozumiesz? Nic. Taka choroba nazywa się matołectwo, jest dziedziczna, a powoduje ją brak jodu. Objawy: spłaszczenie mózgu i tępota, gruby kark i agresja. @

~gosc # 2018-04-16

Bury: angielskie miasto; należałoby dodać brak deklinacji.

~gosc # 2018-06-20

Ciekawe to miasto Bury. W centrum miasta w rynku sprzedają słynną na całą okolicę kaszankę. Taki produkt z krwi, kaszy i podrobów w jelicie. To wyrób szlachecki oparty na prastarej recepturze.
Jak będzie po angielsku: mieszkaniec Bury.

~gosc # 2019-01-05

nazwisko, np. Emilia Bury - obecna burmistrzyni Białogardu; jest pierwszym burmistrzem tego miasta w historii, któremu udało się nakłonić mieszkańców do przyjścia na wspólną wigilię na rynku miejskim. Wpadła bowiem na pomysł, żeby obok stołów ustawić wielki telebim, na którym leciałyby telezakupy Mango.
Państwo Burowie/Burzy/Bure.

mirnal # 2021-03-02

Mark Bury - odmiana zapewne Marka Bury'ego.
I nie widzę tu bohatera a raczej "bohatera" Burego - "Zbrodnia w Zaleszanach − mord dokonany 29 stycznia 1946 na cywilnych mieszkańcach wsi Zaleszany w województwie podlaskim, za który odpowiedzialność ponosi oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury”. W wyniku masakry zginęło 16 osób".

~gosc # 2021-06-30

~gosc # 2019-01-05
Ten post to jakaś kryptoparodia?

~gosc # 2021-06-30

Masz coś przeciw p. burmistrz miasta Białogard?
Przedyskutuj to z autorem wpisu. On pewnie też jest z Pomorza.
Lokalny patriota.

~gosc # 2021-06-30

Yhm, parodia. Uderzająca jednocześnie w dwóch największychj pieniaczy z sjp.

~gosc # 2021-07-01

Sugerujesz mi jakieś powiązania z p. burmistrz?
W czym miałoby to uderzyć we mnie?
Płaskie myślenie.
P.s.: P. Emilia jest owszem, owszem. Młoda, sympatyczna.
Jako burmistrzyni raczej neutralna. Nie mam nic na plus i na minus jako mieszkaniec miasta.

~gosc # 2021-12-14

Muzułmanizm nie tyle ma wspólne korzenie z mozaizmem co Arabowie z Hebrajczykami jako Semici. A muzułmanizm ma korzenie w mozaizmie tak jak chrześcijaństwo ale chrześcijaństwo było przed muzułmanizmem.