SJP
SŁOWNIK SJP

X

czarny

dopuszczalne w grach (i)

czarny

1. ciemny;
2. mroczny, nie oświetlony;
3. mający ciemną skórę, włosy;
4. brudny;
5. nieżyczliwy, złośliwy;
6. smutny, trudny do zniesienia

czarny

dopuszczalne w grach (i)

czarny

1. człowiek rasy czarnej;
2. potoczne określenie na policjanta działającego w policyjnej grupie szturmowej

czarny

dopuszczalne w grach (i)

czarny

czarny pionek w szachach, warcabach itp.

Czarny

niedopuszczalne w grach (i)

Czarny

pogardliwie: Murzyn

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE:

mirnal # 2014-06-01

Nazwisko do Czarnego, z Czarnym, bracia Czarni, dwie (panie) Czarne (p. Batore)

~gosc # 2017-06-06

Czy to prawda, że teraz w fizyce mają zmienić "ciało doskonale czarne" na "ciało doskonale afroamerykańskie" i będą drukować na nowo wszystkie podręczniki, a stare zniszczą?

marek176cm # 2017-06-07

Czy istotnie ktoś, kto będzie chciał pisemnie dopiec Murzynowi, lub pośrednio w komentarzu odnoszącym się do jego osoby, zdobędzie się na poprawną, kurtuazyjną formę 'Czarny' (patrz hasła wyżej) zamiast 'czarny', lub po prostu 'brudas'?
Słowa 'Czarny' i 'czarny' nie są formą pogardliwą, gdyż jest to raczej skrót od 'czarny facet/ gość/ facio'. Są to raczej formy potoczne, gdzie w tzw. białym środowisku/ społeczeństwie czarny kolor skóry jest określeniem najbardziej rzucającym się w oczy. Słowo użyte przeze mnie wyżej, a więc 'brudas', można zaliczyć do pogardliwych, ale nie słowo 'czarny'.

europej # 2017-06-08

Nie masz racji, czarny to obraźliwe słowo, ponieważ piętnuje człowieka i wywołuje negatywne skojarzenia. Czarni to co najwyżej mogą być księża.

~gosc # 2020-04-15

Ale księża są czarno-biali. Tak, czarny piętnuje, a biały krystalizuje. Ale czy w takim razie nie lepiej zacząć walczyć z określeniami czarny i biały charakter?


Zważcie o czym wspomniał już marek, że w tym słowniku omawiany przymiotnik jest ukazany jako pejoratywny gdy jest pisany wielką literą, natomiast przy zapisie, w którym występuje mała litera przedstawiany neutralnie, podczas kiedy zazwyczaj jest na odwrót. Wynika to z różnego pochodzenia, i tak mamy tu: Czarny od Murzyna oraz czarny od czarnoskórego.