SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Dyzio

niedopuszczalne w grach (i)

Dyzio

zdrobnienie od: Dyzma, Dionizy (imiona męskie); Dyź


KOMENTARZE

ellunia56 # 2007-11-04

a nie moze byc dyź???

greenpoint # 2007-11-07

imiona męskie mają w D. l.mn. końcówkę -ów

~gosc # 2007-12-10

Dionizy i Dyzma to 2 różne imiona, nie wiem czemu są połączone na tej stronie. Dyzma to greckie dysme - zachód słońca, od dyo - zachodzić - imię męskie oznaczające tego, który narodził się o zachodzie słońca.
Zdrobnienia: Dyzio, Dyż.
Dionizy greckie Dionisios, łacińskie Dionysius - związany z Dionizosem, należący do Dianizosa - imię męskie używane w wielu krajach.
Forma żeńska: DIONIZJA.
Zdrobnienia: Dionizio, Dionek, Dionizja, Nizja, Dionka.

Pozdrawiam Językoznawca by się przydał do głębszej analizy.
W innych językach: niem. Dionysius, Dionys, ang. Dionysius.

~gosc # 2007-12-10

jeśli oglądałeś złotopolskich (taki serial) to jeden z głównych bohaterów miał na imię Dionizy i wszyscy mówili na niego Dyzio, może stąd to wynika, pozdrawiam;]

~gosc # 2010-09-08

Słowniki imion zdrobnienie Dyzio podają przy imieniu Dyzma, ale gdzie nie spojrzeć, na każdego Dionizego mówią Dyzio. Dotyczy to nie tylko Złotopolskiego. Wystarczy Google'owi zadać wyszukanie stron zawierających obie formy, aby się przekonać, jak powszechne jest to przyporządkowanie.

Pod adresem http://leksykony.interia.pl/haslo?hid=264052 (na temat imienia Dionizjusz) w części "W poezji" pojawia się Dyzio marzyciel Tuwima.

Ktoś wcześniej pytał o formę Dyź. Jest ona - jako mianownik i jako jeszcze jedno zdrobnienie od Dyzma - podana w "Księdze naszych imion" Józefa Bubaka wydanej przez Ossolineum.

~gosc # 2013-10-25

Jeśli zaczniemy opierać zasady pisowni na zlotopolskich to będzie niezafajnie. Just sayin.

~gosc # 2013-11-27

zdrobnienie od Dyzmy to jest Nikoś anie Dyzio :P
A tak na serio to nie widzę powodu dlaczego Dwa różne imiona nie mogą mieć takiego samego zdrobnienia, np. Mundek może być zarówno od Edmunda jak i od Zygmunta.

przekorny # 2013-11-28

Lolek zdrobnienie od Karola, Leopolda, a nawet Eulogiusza (tak ma na imię pewien gość, którego znałem i wolał, aby mówić na niego Lolek =)). Nie mówiąc już o Bogusiu (Bogumił, Bogusław, Bogdan, Bohdan).
Co do Mundka, troszeczkę bym polemizował - Edmund, Rajmund i owszem, ale Zygmunt to raczej Muniek, względnie Muntek. =)

~gosc # 2013-12-26

Witam, do wszystkich ktorzy tu sie kloca: a jesli ja bede zdrabnial imie mojej dziewczyny lub dziecka w sposob inny niz podaje to slownik to wpadniecie mi na chate i zaczniecie krzyczec ze popelniam blad? A ja odpowiem: zdrobniam tak, bo tak mi sie podoba. Zrozumcie, ze to nie reguly a wyklocanie sie w internecie o takie pierdoly to jak paraolimpiada: nawet jesli wygrasz, nadal jestes uposledzony:) Pozdrawiam! PS: nadal bede Dionizego oraz Dyzmę zdrabnial w TAKI SAM sposob, czyli na obu bede wolal dyzio ;)

~gosc # 2013-12-26

Do Pana "przekornego":

Zawsze słyszałem zdrobnienie dla Zygmunta jako <MunDek>, ale nie <MunTek>. NIGDY nie słuszałem <Muniek>, choć żyję parę dziesięcioleci.

Marek / Warszawa

przekorny # 2014-01-01

'Muntek' był moją własną twórczością (uważam, że taka forma ma większy sens). =) Natomiast 'Muniek' już nie (Zygmunt Staszczyk - wokalista i lider zespołu T.Love).


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

22492249 od końca