niedopuszczalne w grach (i)
szwedzki koncern meblarski; Ikea
-
niedopuszczalne w grach (i)
szwedzki koncern meblarski; IKEA
KOMENTARZE
sklep
nie ma
a szkoda, mają takie ładne meble
miałoś zapewne na myśli całą sieć tych sklepów, bo pojedynczy obiekt miałby też liczbę mnogą
przykład słownikowej niekonsekwencji...
ja widzę tu przede wszystkim przykład błędnej definicji. nie wiemy chyba, jak to wygląda u tej Kłosińskiej. i jak wygląda u niej np. Carrefour, któremu tutaj przyprawiono także liczbę mnogą
powyższe odnosiło się, rzecz jasna, do "Ikea", a nie do "IKEA"
Kłosińska i tak już podpadła graczom, za "toś".
Skoro przy słowie Ikea nie ma predykatu o nieodmienności (w przeciwieństwie do IKEA), to znaczy, że prawdopodobnie chodzi jednak o sklep, a nie o sieć.
wersję "Ikea" wprowadzono do słowników właśnie po to, żeby zachęcić czytelników (oraz sam koncern) do odmieniania nazwy (bo wynalazki typu IKE-ę raczej do tego nie zachęcają). I nie ma to nic wspólnego ze znaczeniem, które - wobec braku form liczby mnogiej - może być tylko jedno.
a skoro już mowa o błędach, to odkryłem przy okazji, że pod "AGFA" tutejsi przepisywacze zapomnieli o odmianach z dywizem
Niech Ci będzie... Niemniej pozostaje zagadką, dlaczego np. nie można powiedzieć "W naszym mieście są dwie Ikee", ale "trzy Reale i cztery Carrefoury" - jak najbardziej.
Szwedzi pewnie nie wiedzą, że w j. polskim jest fleksja i że my odmieniamy zasadniczo wszystko "co się da" lub powinniśmy tak czynić. Coca-cola można odmieniać? Napój marki Coca-Cola; koka-kola, cola (potocznie), kola (potocznie). A fiat i FIAT?
Wikipedia: "IKEA – przedsiębiorstwo zajmujące się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Zostało założone przez Ingvara Kamprada w 1943. Jego firma powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.
Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA".
Kogo pytać - Szwedów czy Holendrów?
IKEA (торговая марка в России — ИКЕА), po serbsku Икеа - może dostali zgodę?