dopuszczalne w grach (i)
jeden z okresów mezozoiku trwający około 55 mln lat
-
niedopuszczalne w grach (i)
imię męskie
-
niedopuszczalne w grach (i)
imię żeńskie
KOMENTARZE
okres geologiczny
Chyba była jedna jura
a jur jako juror np.w ycd po prostu tancz???
heh to chyba skrót bo jura tylko jedna była ale może założyciele tego słownika na historie nie chodzili
no właśnie była tylko jedna jura. Kogo? czego nie ma? jur
Była jedna jura więc skad liczba mnoga....paranoja
Heh, muszę wrócić do korzeni :)
Liczba mnoga w tym przypadku ma charakter czysto potencjalny, tzn. w realnym świecie nie ma sensu, jednak pod względem gramatycznym jest w 100% poprawna. Tak samo jak w przypadku wyrazów: zeł, send, złot, cyn itd.
Nie można się z tym zgodzić. Możemy robić wiele zła, które dotyka wielu osób, więc czynimy wiele zeł. Jura to nazwa jednego okresu i nie może być wielu jur.
Szanowny oponencie, zakładając, że jesteś bardzo mądry i masz rację, wytłumacz mi w takim razie, dlaczego może wystąpić forma potencjalna lm od wyrazu singulare tantum, a nie może zaś wystąpić forma potencjalna lp od wyrazu plurale tantum, hę?
Heh, widzę, że karma wraca ;) - sam wielokrotnie podszywałem się / parodiowałem jednego warszawiaka, teraz sam dostąpiłem tego zaszczytu ;).
@gość
Tak jak napisałem, liczba mnoga od "jura" ma charakter potencjalny, tzn. niewystępujący w przyrodzie, jednak poprawny pod względem gramatycznym. To, że okres w dziejach Ziemi znany jako "jura" był tylko jeden, nie znaczy, że nie możemy tworzyć odeń liczby mnogiej. Przykładowo student geografii po egzaminie może powiedzieć: "Gdyby mnie tak nie maglował z tych kred, jur i triasów, pewnie bym zdał".
@singularis
jest to specyfika naszego języka, który pozwala na łatwiejsze utworzenie potencjalnej l.m. wyrazów z rodzaju singulare tantum niż l.p. dla plurale tantum. Dlatego słownik uwzględnia te pierwsze, żeby nie robić zamieszania w grach słownych.
Także nazwisko, np.
Jurianna Jur - scenografka kilku filmów.