SJP
SŁOWNIK SJP

Juraszczyk

niedopuszczalne w grach (i)

Juraszczyk

nazwisko


KOMENTARZE:

~gosc # 2009-04-12

Juraszczyk - Nazwisko polskie pochodzenia czesko - chorwacko - serbsko - rumuńskiego; od czeskiego imienia, Juras (chorw. Juraj, rum. Jura). Nazwisko to wywodzi się głównie z Moraw, lecz jego korzenie sięgają obszarów Chorwacji, Serbii i Rumunii. Jest to nazwisko patronimiczne, utworzone ze starego miejscowego dialektu, od greckiego, Georgios (pol. Jerzy).

~gosc # 2009-08-24

Juraszczyk - polskie nazwisko pochodzenia czesko-chorwacko-serbskiego; od czeskiego imienia, Juras (chorw. Juraj, rum. Jura). Nazwisko to wywodzi się głównie z Moraw, lecz jego korzenie sięgają obszarów Chorwacji, Serbii, oraz częściowo Rumunii. Jest to nazwisko patronimiczne, utworzone ze starego miejscowego dialektu, od greckiego, Georgios (pol. Jerzy).

~gosc # 2009-08-27

Nazwisko to posiada Wołoskie (Bałkańskie) korzenie.
Pozdrawiam :)

~gosc # 2010-03-18

Juraszczyk w prawdzie ma jakieś tak pokrewieństwo wołoskie (rumuńskie), lecz jest ono nikłe. Natomiast jest to w dużej mierze nazwisko pochodzenia chorwackiego (od Jurasz - Yurash)
Link: http://www.croatia-in-english.com/kapetanic/kon-sur.html

~gosc # 2010-03-20

Zgadza sie, to nazwisko pochodzi z byłej Jugosławii. Oto linki w których jego pochodzenie się wyjaśnia:

http://books.google.pl/books?id=Wcw7AAAAIAAJ&pg=PA459&lpg=PA459&dq=jurash+montenegro&source=bl&ots=tgAZkirDyi&sig=0L7IVx1Cv_56CImmeP9y2pld778&hl=pl&ei=7eOkS52GC5aomgOi26X9CQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CBIQ6AEwAg#v=onepage&q=jurash%20montenegro&f=false

http://209.85.135.132/search?q=cache:3s8Y5M5GStcJ:www.sai.msu.su/EAAS/rus/spisok-ino.htm+jurashevich&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

w prawdzie człon "Jurasz" jest tutaj jako serbski, dlatego nazwisko to można określić jako serbsko-chorwackie.

PS. To nazwisko mojego ojca, więc bardzo się tym niegdyś interesowałem i odkryłem pochodzenie.
Pozdrawiam wszystkich Juraszczyków, Juraszów, Jurasów itp ;)

~gosc # 2010-03-20

Zapomniałem dodać, iż nazwisko Juraszczyk występuje w różnych formach od 'Juras' lub 'Jurasz' także w Czechach, na Słowacji, w Austrii, w Rumunii, na Ukrainie, oraz w niektórych krajach byłego ZSRR np. w Mołdawii, jak i właśnie w krajach byłej Jugosławii skąd oryginalnie sie wywodzi.

~gosc # 2010-03-21

jeszcze jedna ważna informacja - mianowicie nazwisko Juraszczyk zapisywano dawniej w ten sposób: Juraščik
Jest jeszcze blisko spokrewnione nazwisko - Juraszewicz, które z kolei zapisywane było następująco: Juraševič

Pozdrawiam

~gosc # 2010-12-13

Mam na nazwisko Juraszczyk i nie zgodzę się z niektórymi informacjami tutaj zamieszczonymi.

Bardzo prawdopodobne jest natomiast, że nazwisko Juraszczyk jest pochodzenia czechosłowacko-jugosłowiańskiego.

Każda inna interpretacja jest raczej naciągana. W prawdzie są takie polskie wsie jak Jurasze, Juraszowa, czy Juraszki, lecz każde z tych miejsc zostało nazwane dopiero w ubiegłym wieku, co wyklucza tak zwane odmiejscowe pochodzenie nazwiska liczącego sobie ponad 300 lat.

Sam trzon mówiący o pochodzeniu, czyli "Jurasz" (Juraš, Jurash, lub Yurash jak kto woli) występuje w przeróżnych formach w wielu krajach, głównie słowiańskich. Nie licząc Polski, najczęściej spotykany jest kolejno na Słowacji, w Chorwacji, w Słowenii, w Czechach, w Serbii, na Węgrzech, na Ukrainie, w Mołdawii, w Rosji, w Austrii, oraz w Niemczech.

...Był taki pan, który nazywał się Stefan Đurašević (Jurašević = Juraszewicz) Crnojević, władca Czarnogóry.. warto poczytać.
Pozdrawiam.

~gosc # 2010-12-14

sprawdźcie sobie ten link: http://www.magazin-tabloid.com/srp/clanak2.php?br=180&cl=26

Oto cytat z niego: "Od imena Đuraš proizašlo je ime Juraš i prezimena Đurašević, Jurašević, Juričić i Jurić."

Tłumaczenie: "Od imienia Đuraš (Dziurasz) pochodzi imię Juraš (Jurasz), oraz nazwiska Đurašević (Dziuraszewicz), Jurašević (Juraszewicz), Juričić (Juriczic) i Jurić (Juricz)."

I wszystko jasne.

~gosc # 2010-12-18

Juraszczyk - polskie nazwisko pochodzenia jugosłowiańskiego.

Zostało ono utworzone od imienia Juras (chorwackie Juraj, rumuńskie Jura) występującego głównie na Morawach, jednakże w krajach takich, jak Chorwacja, oraz Słowacja, często spotykana była również forma Jurasz (Juraš), co wyraźnie wskazuje na pochodzenie tego nazwiska. Jest to nazwisko patronimiczne, powstałe ze starego miejscowego dialektu, od greckiego, Georgios (pol. Jerzy). Nazwisko Jurasz jako trzon nazwiska Juraszczyk występuje w różnych formach nie tylko w Polsce, Chorwacji i na Słowacji, lecz także między innymi w Serbii, Słowenii, Czechach, na Węgrzech, oraz w krajach byłego Związku Radzieckiego np. na Ukrainie, czy w Mołdawii. Jest blisko spokrewnione z nazwiskiem Juraszewicz, którego najgłębsze korzenie również pochodzą z krajów byłej Jugosławii.

~gosc # 2012-08-27

A co powiecie Państwo na temat nazwiska Jurkiewicz? Jego formy pochodzące z Bałkanów brzmią: Jurkiević, Jurkijević, Jurjević. W sjp, nie ma niestety jego opracowania.

~gosc # 2013-12-03

Juraszczyk to nazwisko węgiersko-serbskie. To o chorwacji to trochę bzdury. Jurasz, Juras, Juraj, Djuras, Giuras, Jurash itp, to wszystko nazwiska węgierskich i serbskich Cyganów oraz rodowitych Serbów.

~gosc # 2014-01-20

pierwszy władca Czarnogóry i bardzo ważna postać w historii Serbii nazywał się ponoć Crnojević, a oryginalnie nazywał się Jurašević bądź Juraševič (obydwa czytane "Juraszewicz"), znany też jako Đurašević.