SJP
SŁOWNIK SJP

X

Konakry

niedopuszczalne w grach (i)

Konakry

stolica Gwinei; Konakri


KOMENTARZE:

micking # 2005-11-05

stolica Gwinei; Konakri

mirnal # 2015-07-08

Konakry (fr. Conakry) - spolszczono tę nazwę, choć połowa Polaków nie wie, gdzie leży, a co z Nevadą? Albo powinna być po polsku Konakra i odmiana jak Akra lub Konakry odmieniać jak Wigry i Helsinki

~gosc # 2015-07-08

Zamiana literki/literek po to, aby nie było problemów z wymową, to nie jest jakieś wielkie spolszczenie. Samo słowo się nie odmienia, a to oznacza, że stopień jego przyswojenia jest marny. Uważam, że "Nevada" jest bardziej spolszczona, ponieważ słowo to odmieniamy i nie mamy problemu z jego wymową.

mirnal # 2015-07-08

"Samo słowo się nie odmienia, a to oznacza, że stopień jego przyswojenia jest marny" - bardziej znane są Los Angeles, Sydney, Monako, a jednak... Nevada pod. jak Texas są dobrze spolszczone i wiemy jak wymawiać...

~gosc # 2015-07-08

Oczywiście, że słowo "Nevada" jest lepiej przyswojone, a gdyby w słownikach występowało słowo "Texas" - które nie wiadomo dlaczego przytaczasz - to także i ono, ponieważ oba są/byłyby odmienne, i to jest niezaprzeczalny fakt. Wie to każda osoba, która choć trochę orientuje się w temacie zapożyczeń.
Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, by robić z liter v i x, które nie zmieniają wymowy, problem na skalę światową i wrogów numer jeden polskości. Nie potrafisz ich odczytać, czy napisać? Jeśli chodzi o to pierwsze, to nie mam pojęcia jak Ci pomóc. Jeśli o to drugie, to cofnij się do przeszkola, tam się ćwiczy rysowanie/pisanie ptaszków i krzyżyków...

mirnal # 2015-07-08

Nevada i Texas oraz w wersji W i KS, to dwie pary doskonale oddające problem omawiany tu od lat - jedną nazwę spolszczono, lecz drugiej nie, choć są to nazwy tak bardzo pasujące do siebie, że zapytane osoby są zdumione, że w sjp jest Teksas i Nevada. To po prostu kpina, która zgotowali nam poloniści i ciekawe, w jaki sposób mogą to wyjaśnić, aby nie obrazić swej inteligencji... Oni, podczas dyktanda, chcą aby nasza młodzież i dzieci pisały zdania typu - "podczas wycieczki do Stanów zwiedziliśmy Teksas i Nevadę"... Istna kpina!

~gosc # 2015-07-08

O co Ci chodzi, jaka kpina? Jedne wyrazy piszemy z ó/u, drugie z v/w...

~gosc # 2015-07-09

A kiedy dowiedziałeś się, że piszemy Teksas, ale Nevada? Nie pomyślałeś, że to jakaś dziwna niekonsekwencja? A zapytałeś bliźnich swoich, w jaki sposób by napisali obie nazwy?

przekorny # 2015-07-09

A pisownia "ogórka" jest konsekwentna? =>

>> Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, by robić z liter v i x, które nie zmieniają wymowy, problem na skalę światową
'V' to symbol szatana, więc można jeno chwalić Mirnala za to, że walczy z diabłem.
http://bit.ly/1HjJOfg =]
Natomiast litera 'x' to - jak sam pisałeś - krzyżyk, więc teoretycznie - mając na uwadze moje powyższe zdanie - powinna Mirnalowi się podobać (ba! powinna być mu pomocna w walce z 'v'). =) Jednakże Mirnal walczy też z analfabetyzmem na świecie, a - jak powszechnie wiadomo - krzyżykami podpisują się analfabeci... =)

~gosc # 2015-07-09

O ile się nie mylę, to istnieją opinie polonistów, w tym RJP, że x, q oraz v nie są literami polskimi, więc - oczywiście - mogą być stosowane w cytatach, nazwach geogr., nazwiskach itp., ale po spolszczeniu powinny być wyeliminowane i zastąpione przez KS, K lub KU albo KW, także W. Inaczej - wg mnie (i chyba nie tylko) - jeśli wyraz posiada owe litery, to nie jest wyrazem polskim, choć oczywiście można go stosować (wszak nie wszystkie wyrazy zostały spolszczone, niektórych podobno się nie da, np. weekend). A że tego typu wyrazy (niepolskie) są deklinowane? Przecież deklinować można niemal każdy wyraz, który został pierwszy raz ujrzany. Przy okazji - wg mnie Chopin nie jest wyrazem polskim, natomiast Szopen i owszem. Pod. Washington i Waszyngton oraz Du[A]blin i Du[U]blin.

przekorny # 2015-07-09

>> O ile się nie mylę, to istnieją opinie polonistów, w tym RJP, że x, q oraz v nie są literami polskimi
Opinie Rady nie tyczą Nevady (członkowie RJP są na pasku władz owego stanu; za to, że tolerują 'v', otrzymują zniżki w hotelach i kasynach w Las Vegas*). ;)
>> Przy okazji - wg mnie Chopin nie jest wyrazem polskim, natomiast Szopen i owszem.
W takim razie wypadałoby się zająć Vivaldim (o zgrozo, aż dwa 'v'!). =)
Swoją drogą 'Konakry' to dla mnie zbyt swojskie spolszczenie (wolę 'Konakri'), podświadomość podpowiada mi, że chodzi o liczbę mnogą, i w związku z tym ta nazwa kojarzy mi się z nazwami wysp (Baleary, Komory...).

* patrząc na pisownię 'Las Vegas', coraz bardziej upewniam się co do tego, że moja spiskowa teoria jest słuszna =]

~gosc # 2015-07-09

"W takim razie wypadałoby się zająć Vivaldim" - obce nazwiska i imiona oraz nazwy geogr. tudzież inne nie zawsze są spolszczane. Gdyby na cześć Vivaldiego nazwano jakiś pierwiastek lub jednostkę fizyczną, to byłyby one spolszczone.