SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Koniowo

niedopuszczalne w grach (i)

Koniowo


KOMENTARZE

pluralis4ever # 2017-09-23

brak jako przysłówek

np. podczas gry w szachy można dać mata koniowo, czyli za pomocą konia (skoczka).

balans # 2017-09-23

No to dlaczego nie "skoczkowo"?
Koń, konik, skoczek - te nazwy w szachach funkcjonują w zasadzie mniej więcej równomiernie - bez wyraźnej przewagi, że konik lub skoczek.
Podobnie jest z gońcem - wielu grających w szachy mówi = laufer.
A więc również "laufrowo".

pluralis4ever # 2017-09-24

skoczkowo, laufrowo, hetmanowo a nawet pionowo - oczywiście, wszystkie są poprawne. Podałem tylko pierwsze przykłady z brzegu.

balans # 2017-09-24

Zaraz zaraz... a takie powiedzenie:
- " dałem mu szacha laufrem/gońcem, hetmanem/królówką, etc."?
Mogę znów podpaść komuś, ale ta forma wydaje mi się używana częściej.
Kiedyś grałem w szachy.

pluralis4ever # 2017-09-24

Oczywiście, forma narzędnikowa jest używana częściej, ale użycie przysłówka nie jest błędem. Tez grywam w szachy, acz wyłącznie amatorsko.

~gosc # 2017-09-25

Nie jestem polonistą, ale uważam, że takie przysłówki są niedorzeczne.

pluralis4ever # 2017-09-25

Również nie jestem polonistą i zasadniczo się zgadzam, jeśli chodzi o niedorzeczność, jednak mimo wszystko są one poprawne pod względem słowotwórczym. Rzekłbym, że to ta sama kategoria, co np. liczba mnoga dla singulariów tantum (tleny, zeł, sedn, złot, wszechświaty), czasowniki rodzaju nijakiego (zgodziłoś, byłom, zjadłobym), "egzotyczne" formy deprecjatywne (dawce, radce, wybawce), czy nawet wołacze rzeczowników nieosobowych. Zobacz dyskusje pod mosznowo, nożowo, wołowo, dorszowo.

~gosc # 2017-09-25

Sądzę jednak, że Twoje tłumaczenie nie ma wiele wspólnego z prawdą, uważam bowiem, że "koniowo" to freudowszczyzna :).

Heniek

~gosc # 2017-09-25

"moczowo" jest równie niedorzeczne, a jest

~gosc # 2017-09-25

"Badanie na obecność środków dopingujących w organizmie zostało przeprowadzone moczowo".


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

878878 od końca