dopuszczalne w grach (i) -
1. żelazna lub stalowa podstawa, na której kuje się przedmioty metalowe;
2. w związku frazeologicznym: znajdować się między młotem a kowadłem - być w sytuacji, w której każde z dwu rozwiązań jest niekorzystne
-
niedopuszczalne w grach (i) -
szczyt w Górach Złotych
KOMENTARZE
Nie wyjaśniono hasła "Kowadło".
Także nazwisko, np. Kowadło-Kowalik – w latach 60. student zaliczany przez SB do tzw. złotej młodzieży; na niego donosił znany aktor (m.in. film "Faraon"); "kowalskie" nazwisko było kanwą ustalenia humorystycznego kryptonimu "Kuźnia" (dotyczyła inwigilacji nosiciela obu nazwisk). Celownik - Kowadłowi-Kowalikowi? Państwo Kowadłowie-Kowalikowie...
Nie ma liczby mnogiej przy odmianach, więc to pewnie nazwa geograficzna.
Co do nazwiska (Kowadło-Kowalski), to pierwszy człon pozostaje nieodmienny, gdyż jest to nazwa herbu (Kowalik herbu Kowadło), zatem: panu Kowadło-Kowalikowi, z panem Kowadło-Kowalikiem itd.
Gdyby było to samodzielne nazwisko, wówczas odmienialibyśmy jak inne nazwiska zakończone na -o, a więc: do pana Kowadły, panu Kowadle (nie 'Kowadłowi'), z panem Kowadłą, o panu Kowadle.
Jednak sjp nie powinien umieszczać haseł bez definicji, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy należy się domyślać, o jaką kategorię chodzi. Co do pary nazwisk. Bywają takie podwójne nazwiska, ale pierwsze nie musi być rodowe i wówczas odmieniamy oba?
Są nazwiska Mężydło (celow. Mężydłowi) oraz Sidło (Sidle); prawdopodobnie nazwiska krótkie wg "Sidło"?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kowadło_(szczyt)
Nie ma takiego herbu - Kowadło. Pierwszy człon nazwiska Kowadło-Kowalik to pseudonim.
"Nie ma takiego herbu - Kowadło."
Otóż nic bardziej MYLNEGO! Kowadło jest w herbie mojego pięknego miasta.
Darek / Starachowice