SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

LSD

niedopuszczalne w grach (i)

LSD

[czytaj: el-es-DI, możliwe też: el-es-DE] (skrót od: Lyserg-Säure-Diäthylamid - dietyloamid kwasu lizergowego) alkaloid o silnym działaniu halucynogennym, stosowany jako narkotyk, w latach 60. XX w. używany jako lek w psychiatrii; w dużych ilościach może zostać użyty jako bojowy środek trujący; lizergid


KOMENTARZE

~gosc # 2006-03-17

bzdury piszecie!!!! LSD-25 nigdy nie było i nie będzie zastosowane jako środek bojowy!!!! Było to testowane w US pod kątem zastosowań bojowych ale okazało się zupełnie nie przydatne do tych celów!!!!

pogonstaszow # 2007-03-19

gosc ;d dobrze napisane;] jak chesz wiedziec:P moj brat pisal referat o uzalenieniu LSD oraz innych celach uzytku;;p

~gosc # 2013-02-04

SPROSTOWANIE I POKAZANIE BŁĘDÓW:
Jak możecie używać w opisie słów, których znaczenia sami nie wyjaśniliście? Mam tu na myśli narkotyk - brak znaczenia. Jednak słownik PWN tłumaczy go tak: "narkotyk «substancja działająca na system nerwowy, powodująca uspokojenie, uśmierzenie bólu, odurzenie, euforię lub sen»". Więc coś jak etanol. A przecież LSD nie ma takiego działania. LSD jak inne entheogeny jest katalizatorem naturalnych procesów psychicznych, a nie depresantem - do tej grupy substancji psychoaktywnych wymyślono nazwę narkotyk (narcotic).
Środek bojowy? Wszystko w dużej dawce jest toksyczne. Chyba chodzi wam o MK-ULTRA...
Oddychanie holotropowe (OH) powoduje takie same przeżycia co LSD. Więc jest to dowód, że przeżycia wywołane dzięki LSD nie mają związku z substancją samą w sobie. LSD jest jedynie (aż) katalizatorem - depresanty czy stymulanty katalizatorami nie są.

1." halucynogenny
taki, który wywołuje halucynacje (np. środek halucynogenny"
2." halucynacja
objaw zaburzeń psychicznych, mający charakter realnych doznań zmysłowych; omam". Według waszego tłumaczenia, LSD nie jest środkiem halucynogennym. A tutaj piszecie, że ma działanie halucynogenne - BŁĄD!!! Czyli tlen też powoduje halucynacje(OH)? Bzdury!
Halucyncja pochodzi od łać. alucinar(e) i oznacza w wolnym tłumaczeniu podróżować przez umysł, a nie objaw zaburzeń psychicznych. Nazwa jest przestarzała i obecnie wprowadza w błąd!

~gosc # 2013-02-05

Wyżej jest opis do tego:

"[czytaj: el-es-DI, możliwe też: el-es-DE] (skrót niem. Lyserg-Säure-Diäthylamid - dietyloamid kwasu lizergowego) alkaloid o silnym działaniu halucynogennym, stosowany jako narkotyk, w latach 60. XX w. używany jako lek w psychiatrii; w dużych ilościach może zostać użyty jako bojowy środek trujący; lizergid"

takiesafakty # 2013-02-08

POPRAWNE ZNACZENIE:

Enteogen psychedeliczny. Pół syntetyczna molekuła zsyntetyzowana przez Alberta Hofmanna w 1938 roku w Szwecji. Jej właściwości katalizujące świadomość zostały odkryte wiosną 1943 roku; Jedno z najskuteczniejszych narzędzi psychiatrycznych oraz badawczych rzeczywistości; Nie uzależnia; Nie powoduje omamów; Bardzo skuteczna w leczeniu narkomanii; Dawkowana w mikrogramach. Maksymalna dawka katalizująca (przyspieszająca lub wyzwalająca naturalne zdolności świadomości) wynosi ok. 1mg; Na podstawie badań nad LSD została opracowana mapa ludzkiej psychiki, która idealnie pasuje do doświadczeń wynikających z oddychania holotropowego (OH) i potwierdza tezę, że LSD jest katalizatorem, a nie nośnikiem tych doświadczeń.