SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

OBOP

niedopuszczalne w grach (i)

OBOP

skrót od: Ośrodek Badania Opinii Publicznej; firma zajmująca się dostarczaniem informacji w celach marketingowych (obecnie pod nazwą TNS OBOP Sp. z o.o.)

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2007-11-12

Ośrodek Badania Opini Publicznej:)

~gosc # 2011-04-07

Całe wyrażenie 'sp. z o.o.' (lub z rozwiniętym pierwszym wyrazem: spółka z o.o.) najlepiej pisać małymi literami, bowiem gdyby pierwszy wyraz został zapisany literą wielką, wskazana byłaby konsekwencja w pisowni pozostałych wyrazów, co doprowadziłoby do bardzo problematycznych zapisów 'Sp. z O.O.' (lub SzOO).
-Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

meg # 2011-04-07

Krajowy rejestr sądowy podaje w odpowiedniej rubryce wypisu z rejestru przewidzianej na nazwę podmiotu: KALKOR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. Jak poprawnie należy pisać w skrócie nazwę tego przedsiębiorstwa: Kalkor Sp. z O.O. czy Kalkor sp. z o.o.? Zwrot spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowany przez sąd jako część nazwy i moim zdaniem pierwsza forma jest poprawna, ale moi znajomi twierdzą, że poprawna jest druga z podanych wyżej pisowni. Jak jest naprawdę?
W nazwach stosuje się zwykle ten skrót, zapisując wielką literą jedynie jego pierwszą literę, można też cały skrót zapisać małymi literami. Drugi wariant jest – moim zdaniem – najlepszy. Stosowanie skrótu Sp. z O.O. odradzam, bo puryści zaraz zapytają, a czemu nie SzOO, co by było bardziej ortograficznie.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski



Szanowni Państwo.
Mam pytanie dotyczące pisowni nazwy firmy. Firma nazywa się meiller direct Sp. z o.o. (użyłam tu pisowni stosowanej w firmie). Pisownia z małej litery narzucona została przez właścicieli z Niemiec. Skoro dwa człony nazwy piszemy z małej, to czy skrót sp. powinno się pisać z małej czy dużej litery?
Skoro właścicielom zależy, aby meiller direct pisać małymi literami, to może niech się wypowiedzą także co do pozostałej części nazwy. Tak czy owak będzie ona zapisana nieortograficznie, a decyzja co do pisowni skrótu sp. niczego tutaj nie zmieni.
Wielkich liter używa się między innymi po to, aby zwracały na siebie uwagę. Ich stosowanie to przywilej osób, instytucji i organizacji mających nazwę własną. Jeśli ktoś dobrowolnie rezygnuje z czegoś, co go indywidualizuje i wyróżnia, to widocznie ma jakieś ważne powody. Rekompensatą za brak wielkich liter w nazwie może być inna konwencja typograficzna (być może nazwa Państwa firmy jest zawsze pisana czerwonym kolorem na niebieskim tle?). Jeśli jednak brak takiej zastępczej konwencji, proponowalibyśmy pisanie słowa Sp. wielką literą, gdyż będzie ono dla Państwa ostatnią szansą, aby nazwa Waszej firmy odróżniała się od tysięcy innych słów pisanych małymi literami.

— Mirosław Bańko

~gosc # 2013-11-07

Dodatkowe pytanie do wątku:

Z tego co wiem, w wielu krajach nazwy firm/korporacji pisane są samymi wielkimi literami. na wzór zasady "capitis deminutio maxima". tj. korporacje nie posiadają obywatelstwa, ani samodzielnie nie mogą posiadać (same są posiadane przez udziałowców/akcjonariuszy...) i są poddane pod wszelkiej maści urzędy, sądy itd.

Zauważyłem także, że we wszelkich pismach urzędowych do firm, urzędy stosują z nieznanej mi przyczyny zawsze same wielkie litery tworzące nazwy.

Czy w związku z tym prawidłową jest pisownia:

ORLEN czy Orlen?
PEWEX czy Pewex?

Proszę zwrócić uwagę na ewentualną rozbieżność języka polskiego i języka prawnego. Pytanie czy ktoś z Państwa jest zorientowany w temacie?

Pozdrawiam
fooky

fanmirnala # 2013-11-09

Akronimy piszemy raczej małą literą.