SJP
SŁOWNIK SJP

X

Pete

niedopuszczalne w grach (i)

Pete


KOMENTARZE:

mirnal # 2013-08-14

to jest inne imię niż Peter?

pluralis4ever # 2013-08-14

Zdrobnienie, choć wielu używa go jako oficjalne imię.
Np. Pete Waterman - ang. producent muzyczny

mirnal # 2013-08-14

Otóż to! Pomijają końcowe R i podają w Wikipedii, na afiszach, w składzie aktorów itp. Kto i kiedy wymyślił to? To jakby zamiast Krzysztof pisać Krzyszto.

pluralis4ever # 2013-08-14

Przesadzasz. Identyczne zjawisko występuje u nas (np. Kuba Wojewódzki, Muniek Staszczyk) i jakoś nikogo to nie wzrusza ani oburza. :)

mirnal # 2013-08-14

Ale Wikipedia podaje - Jakub Władysław Wojewódzki znany jako Kuba Wojewódzki. Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów.
A imię Pete jest pisane nie jako Peter w oficjalnych wykazach, np. w oficjalnych artykułach i notach.

slowakiwon # 2013-08-14

Mirnal, patrzysz na wszystkie języki przez pryzmat j. polskiego. Przecież to kretynizm. Równie wielki kretynizm wykazujesz także w pseudo-durnalogii (ładne, co?;) Pete-Krzyszto.

Przecież 'Pete' to powszechne zdrobnienie od 'Peter'. 'Krzyszto' powszechnym zdrobnieniem nie jest (jeśli w ogóle jest czymkolwiek).

Pete Sampras miał grecką matkę, która nadała mu takie imię (Pete, Peter, pochodzą z greki). Znowu wietrzysz skandal, tam gdzie go nie ma. W wielu krajach istnieje dowolność nadawania imion i nikogo to nie szokuje. Weźmy stosunkowo niedawno powstałe imię Brooklyn. Niektórzy mówią, że to wariant imienia Brook/Brooke lub Brook Lynn, a inni biorą je z nowojorskiej dzielnicy. Jedni nazywają tak chłopców a inni dziewczynki. No big deal.

----------------------------------
Wioskowego Głupka trzeba wreszcie zbanować i usunąć jego komentarze z sjp.pl.

~gosc # 2013-08-14

Mam nadzieję, że temu kulturalnemu panu z miasta nikt nie odpowie. Skandal? Kretynizm? Chłopie, gdzie ty się wychowywałeś? Z żoną sobie tak dyskutuj!

~gosc # 2020-11-21

liczba mnoga od pete to pety
niedopałki papierosów w popielniczce lub na bruku