SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Ruś

niedopuszczalne w grach (i)

Ruś

nazwa wielu historycznych państw, dzielnic i obszarów powstałych na terenach wschodniej Europy, głównie obecnej Rosji

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

ewajoannad # 2006-01-22

Nie rozumiem dlaczego słowo Ruś jest niedopuszczalne

greenpoint # 2006-01-22

link po lewej: dopuszczalność słów

lbn # 2006-11-15

dipuścić ruś przecież tojet Rosja carska....

januszek3 # 2006-12-08

jeżeli są regiony w Polsce to powinny być i na świecie

zenobiuszostatni # 2007-06-01

bzdura ruś była częścią polskiego regionu

komandor # 2007-06-16

najogólniej mowiąc: wyrazy pisane wielką literą nie są dopuszczalne

~gosc # 2010-01-22

no co to jest, bez przesady....

~gosc # 2015-12-06

Ruś to było obsada w państwie :D

~gosc # 2017-10-12

Januszek nie gadaj głupot. Regiony polskie też są niedopuszczalne ponieważ są pisane wielką literą. Mazury np. są dopuszczalne, ale nie jako region tylko jako liczba mnoga od tańca mazur.

~gosc # 2017-10-12

Tyle że Januszkowi przez te 11 lat pewnie już wyrosły wąsy (w końcu imię zobowiązuje) i - daj Boże - przybyło rozumu.

~gosc # 2018-01-03

Z tego co mi wiadomo, to Ruś zawsze 'chodziła' z przymiotnikiem, np. Kijowska, Zakarpacka itd, więc jeśli mowa o Rusi, to nie o konkretnej, tylko w ogóle, tak więc słowo Ruś powinno być małą literą i dopuszczalne w grze.

~gosc # 2019-10-08

Co ty pitolisz? I co z tego, że z przymiotnikiem, albo że w ogóle? To właśnie przymiotniki od nazw własnych pisze się małą literą, a nie rzeczowniki. Gdyby to nie były Ruś Kijowska i Ruś Zakarpacka tylko Kijów Ruski i Zakarpacie Ruskie wtedy drugie człony nazw będąc równocześnie niezależnymi przymiotnikami utworzonymi od wyrazu Ruś byłyby pisane małą, a Kijów i Zakarpacie oczywiście wielką. A ponieważ mamy tak jak mamy to pisane małą MOGĄ być wyrazy kijowska i zakarpacka, a wielką zawsze będzie pisana Ruś. Wyjątkiem jest Rzeczpospolita Polska gdzie każdy człon nazwy może być potraktowany jako niezależny przymiotnik, a więc pisany małą. Dzieje się tak dlatego, że rzeczpospolita to przymiotnik określający rzecz, która jest pospolita, a polska to przymiotnik rodzaju żeńskiego utworzony od państwa Polska. Ruski, ruskie, ruska, polska, polski, polskie piszemy małą, ale tylko jako niezależne przymiotniki utworzone od nazwy własnej, jako przymiotniki będące częścią nazwy własnej, albo rzeczowniki wielką. Co do tych bzdur o konkretach i ogólnikach to, to nie ma nic do rzeczy, co wyjaśnię zaraz na przykładach. Polska też jest w ogóle, a nie konkretna. Żeby sprecyzować o jaką nam chodzi musimy napisać, czy to Rzeczpospolita Polska, czy Polska Rzeczpospolita Ludowa. Mało tego, Polską bywają nazywane państwa, które nie mają w nazwie wyrazu Polska np. Królestwo Polskie. Śląsk też jest ogólnie, bo mamy w Polsce Górny Śląsk i Dolny Śląsk, a i jeszcze w Niemczech i Czechach są one też. A piszemy te nazwy własne wielką literą: Polska i Śląsk. Rzeczownik będący częścią nazwy własnej zawsze będzie pisany wielką, jedynie przymiotnik po odłączeniu go od tej nazwy może być pisany małą. Więc w zdaniu, które napisałeś nie byłoby błędu gdybyś napisał kijowska i zakarpacka, ale gdybyś napisał ruś to byłoby to błędem.

~gosc # 2020-07-28

Skoro nazwa wielu historycznych państw to gdzie liczba mnoga? I pragnę zauważyć że większość kojarzy Ruś głównie z obecną Ukrainą. Bo Ruś Kijowska jest bardziej znana niż Ruś Moskiewska.

pluralis4ever # 2020-07-29

Wedle tutejszej (nie do końca zrozumiałej, ale to temat na inny wątek) konwencji nazwy geograficzne (np. Londyn) oraz imiona/przydomki konkretnych osób/postaci (np. Boy-Żeleński) nie mają wpisanych form liczby mnogiej.

~gosc # 2022-03-27

Nazwa kilku wsi w Polsce


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

68366836 od końca