SJP
SŁOWNIK SJP

X

Sri Lanka

niedopuszczalne w grach (i)

Sri Lanka

państwo w Azji


KOMENTARZE:

mirnal # 2010-04-17

Ale nazwa... To po polsku? Dobrze, że na 'Niemcy' nie mawiamy 'Deutschland'. A może Lankijczycy Polskę określają jako 'Polska'? A, to zwracam honor!
A gdyby jakieś państwo zwało się 'No To Sru', to tak byłoby po polsku?

mirnal # 2013-09-17

Tego typu nazwy nie powinny być uznane za polskie, zatem wymagają odpowiedniego spolszczenia. Można zacytować listę wszystkich państw i od razu przeciętny Polak wskaże nazwy, które nie są na pewno polskie lub w zasadzie niepolskie. W ramach ćwiczenia podam nazwy miast SR - Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai. Które mają polską nazwę?

mirnal # 2013-09-17

Kiedyś Libia miała w nazwie ową Dż. Rewolucja upadła i już nie ma. Sri Lanka jest socjalistyczna, zatem kiedy rewolucja upadnie, całkiem możliwe, że powróci do poprzedniej nazwy (Cejlon). Rewol. Francuzi pozmieniali nazwy miesięcy a po rewolucji podkulili ogony, wracając do starych nazw. Rosja była ZSRR i powróciła do starej nazwy. My mieliśmy IV RP krótko i wróciliśmy do III RP. Mało kto chce IV.

przekorny # 2013-09-17

Mieszkańcy Sri Lanki - Lankijczycy, mieszkańcy Wielkiej Brytanii - Brytyjczycy (a nie Wielkobrytyjczycy), zatem wszystko ok.

mirnal # 2013-09-17

Niezupełnie - mieszkańcy NY to nowojorczycy, Nowej Zelandii - Nowozelandczycy, zaś WB to faktycznie Brytyjczycy, ale Wielka Brytania to ongiś mniejsza Brytania... Mieszkańcy Wielkich Niemiec (III Rzesza) to nadal Niemcy, nie Wielkoniemcy.
Sri Lanka nie jest poprawnie utworzoną polską nazwą. Powinno być Lanka, Lankia a. Srilanka (pod. Hongkong).

mirnal # 2013-09-17

Gdyby Litwa i Polska zmieniły nazwy na Wielka Litwa i Wielka Polska, to nadal Litwini i Polacy byliby Litwinami i Polakami (bez Wielko-).

mirnal # 2013-09-17

Chyba tylko Łotysze pisują łącznie - Šrilanka, oficiāli Šrilankas Demokrātiskā Sociālistiskā Republika.
Inni piszą w stylu Sri-Lanka (niektórzy cyrylicą S lub SZ), a najwięcej języków przyjeło bezkrytycznie po prostu nazwę oryg. Sri Lanka, choć nazwy państw typu Polska, Niemcy, Rosja, Francja są w każdym niemal języku odmienne, bo utworzone w swojej kulturze albo co najmniej przyjęte do danego języka wg ichnich zasad językowych. Sri Lanka i Burkina Faso to jakieś dziwolągi językowe.

przekorny # 2013-09-17

Słusznie, dlatego tam mieszkają (przede wszystkim) Syngalezi oraz Tamilowie, nie widzę błędu w nazwie państwa (bo jak go można widzieć? każdy nazywa swój kraj jak chce), tylko - jeśli już - w nazwie mieszkańców (Cejlończycy moim zdaniem byliby ok).
Swoją drogą skoro miałaby być - Srilanka, to i Sierraleone, Sanmarino, Saintlucia... =] Ponadto, jak wtedy mieliby zwać się mieszkańcy?

mirnal # 2013-09-17

Niezupełnie - zwyczajowo są nazwy pisane osobno, np. San X, Saint X, Nowa X... A co by się stało, gdyby Sri Lanka była Lanką a Sierra Leone Leonią?
Co do nazw państw, które mogą być ustalane przez nie suwerennie i dowolnie.
Pani Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele z Honolulu dostanie dokumenty, w których będzie wpisane jej pełne nazwisko, liczące 36 liter. Na Hawajach powstanie nowy program komputerowy, który pozwoli wpisywać do dokumentów dane liczące do 40 znaków.
A gdyby Hawaje miały ambicję mieć podobna nazwę, to co świat by uczynił?

mirnal # 2015-10-17

"Sri Dźajawardanapura Kotte (ang. Sri Jayawardenepura Kotte), znane także jako Kotte - miasto na Sri Lance, siedziba parlamentu i rządu tego kraju" - Wikipedia.

Skoro nazwę stolicy skrócono do Kotte (opuszczając Sri i inne), to nazwa państwa powinna brzmieć Lanka (widać, że Sri jest mało istotną częścią nazwy).

mirnal # 2019-04-22

Gdyby nazwa państwa była po polsku Lankia, to przymiotnik byłby taki sam, jak teraz - lankijski. Gdyby Lanka, to lankański?

mirnal # 2019-04-22

Oficjalna nazwa - Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki.
Mamy jeszcze parę socjalistycznych państw...

mirnal # 2019-04-22

Po łacinie - Srilanca (jedno słowo); słowo "Sri" znaczy "Święty".
Ciekawe, czy gdyby Polska zmieniła nazwę na Święta Polska, to w innych językach mielibyśmy nazwy typu Saint Poland?

~gosc # 2019-04-22

Nazwa Swieta Polska bardzo mi sie podoba!

mirnal # 2019-08-21

Sugerowałem "Święta Polska".
Sri Lanka Pradźatantrika Samadźawadi Dźanaradźja
państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972)
i komu to przeszkadzało?

~gosc # 2019-08-21

A co? Wszyscy muszą zwracać uwagę na to, że mirnalowi coś nie halo jest?
W swoim domu możesz nazywać sobie to czy tamto - jak chcesz, twoja sprawa. A mieszkańcy czy władze Sri Lanki nie mogą?
Jeśli nie - to dlaczego?
Jeszcze inaczej - są tacy, co uważają, że Polska ma Króla i Królową i zagryźli by ciebie gdybyś ośmielił się zaprotestować.
Tak, tak, to charakterystyczna postawa pewnej grupy ludzi - kulkawogniu czy jakoś tak - to jej przedstawiciel.
Z nimi powalcz, po co zajmujesz się krajem na drugiej półkuli?

pluralis4ever # 2019-08-22

"i komu to przeszkadzało?"

Widzisz WG, o nazwie państwa decydują jego mieszkańcy. Widocznie stara nazwa im przeszkadzała, kojarzyła się z czasami kolonialnymi. To samo spotkało m.in. Rodezję (Zimbabwe), Birmę (Myanmar), Górna Woltę (Burkina Faso).