SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Truskolasy

niedopuszczalne w grach (i)

Truskolasy

nazwa kilku wsi w Polsce


KOMENTARZE

~gosc # 2010-06-05

W Truskolasach w woj. śląskim mieszkańcy mówią o sobie, że pochodzą z Truskolas, a okoliczni mieszkańcy jadą do Truskolas. Mnie razi forma do/z Truskolasów. Irytuje mnie brak poszanowania dla uzusu, zwłaszcza w lokalnej prasie.

~gosc # 2010-06-06

coś kiepsko przyjrzano się tu temu guglowi/uzusowi, bo np. "do Truskolas" występuje w nim wielokrotnie częściej niż "do Truskolasów"

~gosc # 2010-06-07

ale usunięcie "Truskolasów" to też przesada, zwłaszcza że te śląskie Truskolasy nie są jedynymi

tevex # 2010-06-07

Wyraz ten został dodany na drodze uzusu, a ja widzę odmianę 'Truskolas', jeśli chodzi o śląską wieś (http://pl.wikipedia.org/wiki/Truskolasy_%28wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie%29).
Nie jestem za dodawaniem słów, które mogą sprawić trudność przy odmianie, jako uzus. Jeśli inne wsie (wsi) mają w dopełniaczu 'Truskolasów', to nie ma ich w naszym słowniku.

~gosc # 2012-12-23

Skoro w mianowniku nazwa brzmi Truskolasy to deklinacja będzie następująca: mianownik (kto? co?)Truskolasy
dopełniacz (kogo? czego?)Truskolasów
celownik (komu? czemu?)Truskolasom (nie Truskolasowi, nawet zwolennik innej interpretacji tak powie)
biernik (kogo? co?)Truskolasów
narzędnik ((z) kim? (z) czym?)Truskolasami
miejscownik (o kim? o czym?)Truskolasach
Na zwyczaj można powoływać się w przypadku społeczności o wysokim stopniu świadomości językowej.Błędne używanie nawet przez większą grupę ludzi nie sankcjonuje błędu.
Purysta

~gosc # 2014-01-29

Drogi purysto, w takim razie "do Piekar Śląskich" czy "do Piekarów Śląskich"? Jest coś takiego, jak archaiczna forma dopełniacza, którą się spotyka w nazwach miejscowości przy ich odmianie.

~gosc # 2015-04-14

Dobra panowie, a powie mi ktoś czy nazwa wzięła się od nazwisk Truskolas lub Trzuskolas czy raczej od ukształtowania terenu? Bo jeśli to nazwisko wzięłoby się od nazwy to nie brzmiałoby Truskolas czy Trzuskolas lecz Truskolaski jako osoba pochodząca z tej miejscowości. To chyba jest nazwisko szlacheckie, więc zastanawiam się nad genezą nazwy tej miejscowości

~gosc # 2017-09-23

Wydaje mi się, że wywodzi się od nazwiska szlacheckiego Truskolas/Trzuskolas (te dwa nazwiska zapewne też pochodzą od jednego przodka). Nazwisko przez swoje zakończenie brzmi Litewsko, możliwe iż kiedyś ród szlachecki z Wielkiego księstwa posiadał swoją ziemię w dzisiejszej Polsce, stąd tyle tych wszystkich Truskolas na Podlasiu.