niedopuszczalne w grach (i) -
stacja kolejowa PKP na terenie Ursynowa
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
a łącznik gdzie?
od paru lat nie dajemy łącznika
Uchwała RJP z 2004 r. nakazuje w tego typu nazwach dawać łącznik.
Przy okazji - wołacz to "Warszawo Okęcie", nie "Warszawo Okęciu".
Wikipedia podaje "Warszawa Okęcie", zaś na zdjęciu http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wszystkie-zdjecia-z-wnetrza-tu-154m-przed-tragedia-smolenska/efrpmz5 nazwa jest z łącznikiem.
Jednak RJP (2004) - "Z łącznikiem piszemy nazwy miejscowości, jeśli są złożone z dwóch lub więcej członów, które wspólnie identyfikują jednostkę administracyjną lub geograficzną, a więc miejscowość lub jej część, np. dzielnicę: Bielsko-Biała, Busko-Zdrój, Ceków-Kolonia, Kalwaria-Lanckorona, Krynica-Zdrój, Rutka-Tartak, Warszawa-Okęcie, Warszawa-Śródmieście; Bielsko-Biała-Lipnik, Warszawa-Praga-Północ".
Gdańsk Oliwa
Opinia z 2002 (2 lata przed wykładnią RJP) -
[...] na przykład: katedra pw. Trójcy Przenajświętszej, Marii Panny i św. Bernarda w Gdańsku Oliwie albo - mniej oficjalnie - katedra w Gdańsku Oliwie lub katedra oliwska. W związku z tym: katedra w Winchesterze (dostępne mi źródła nie podają imienia jej patrona).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Zgodnie z ustaleniami kodyfikatorów pisowni sprzed 12 lat nazwy miejscowości złożone z dwóch lub więcej członów, które wspólnie identyfikują jednostkę administracyjną lub geograficzną, a więc miejscowość lub jej część, np. dzielnicę, pisze się z łącznikiem (vide Uchwała ortograficzna nr 11 RJP w sprawie użycia łącznika w wieloczłonowych nazwach miejscowych, przyjęta na XVII Posiedzeniu Plenarnym dn. 7 maja 2004 r.). Tak więc za jedynie poprawny uważa się dzisiaj zapis Warszawa-Grochów (z dywizem).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
PS Zamiast
dn. 7 maja 2004 r.
napisałbym
7 maja 2004
"Zamiast
dn. 7 maja 2004 r.
napisałbym
7 maja 2004"
Dlatego właśnie na "uniwersytecie pedagogicznym" w Krakowie lądują ci, co nie mają szans na UJ.
Tylko że Malinowski skopiował to od RJP.