dopuszczalne w grach (i)
przedstawiciel podtypu stawonogów, charakteryzujący się obecnością wyraźnie wyróżnionej głowy i wydłużonego tułowia o wielu segmentach
-
niedopuszczalne w grach (i)
konsola do gier wideo wyprodukowana przez firmę Nintendo, następczyni Nintendo GameCube
KOMENTARZE
jezeli to D. l.mn od 'wij' to powinno byc 'wijow' a nie 'wii' MSZ
wii tylko i wylacznie...
co to jest w ogole "wij", jakis przedmiot ? czy co ? jak ma byc "wii", to "wij" musi byc podmiotem ... blah, blah, blah .... ;)
gromada ladowych stawonogow
co to za słownik??????
otóż maschroomie z tymi wijami faktycznie jest problem, w zasadzie zgodnie z ogólnymi regułami języka polskiego, oraz tabelami odmian ze Słownika Poprawnej Polszczyzny pawidłowa odmiana słowa WIJ w dopełniaczu L.Mn powinna być jednak WIJÓW i tutaj zgodne są zdania prawie wszystkich autorytetów językowych.
Ja też tak uważam (hoc żaden ze mnie autorytet) na nieszczęście (być może przez niedopatrzenie) w którymś ze słowników (nie pamiętam w którym) dopuszczono dwie formy D. L.Mn i stąd ten cały ambaras.
Ergo - jak na razie WII powinno zostać - trzymajmy się zasad, nie twórzmy wyjątków bo ni dobrego z tego nie wyjdzie.
PS.
Osobiście także uważam, ze WII to jest nieporozumienie, ale... w słowniku (jeszcze) jest więc na razie nie ma powiodu do wykreślenia go. :))))))
Kot
tutaj powinien sie wypowiedziec znawca od wszystkiego alias Wladca Karpat z grupy o inicjalach A.W :)
no coz...na razie jest WII a nie WIJÓW choc mozliwe ze niedlugo bedzie wprowadzone WIJÓW
PS - do maschroomka
WIJÓW - też jest :))))))))))))
Kot
A tak a'propos WIJA
Weźmy taki np. KIJ (tak per analogia)
i popatrzmy jakby głupio wyglądało w D.L.Mn - KII
KIJÓW zdecydowanie lepiej wygląda
hehe cii ;)
ee.. zamącilo mi się to wszystko...
Mashroom, właśnie zaglądnąłem do słownika, tu w literakach na odmianę słowa wij i tam jak byk WIJÓW, a WII ręcznie dopisane (nie wiem co to oznacza, bo nie jestem tu stałym gościem). Może trochę więcej konsekwencji w zeznaniach.
"(...) Zróbmy więc imprezę jakiej nie przeżył nikt! Niech sąsiedzi walą, walą, walą do drzwi. Sztuczne ognie niech się palą, palą, palą, a ty... ten się browar WII, niech cały wiruje świat. (...)" (Liroy - Impreza
Nie widzę więc, dlaczego wszyscy tutaj mają w ogóle jakiekolwiek wątpliwości! :D
jakoś dziwnie w słowniku PWNu takiego dziwactwa jak WII nie znalazlam.....to poprostu totalne zniekształcenie j. polskiego - LUDZIE LITOŚCI!!!! robicie z tego "słownika" dziwactwo i jednocześnie pośmiewisko jakieś!!!!!
A może "poprostu" znalazłaś? :DJ
kij - kijów, wij - wijów (skąd wii?)
KOALAR??? Tobie się spacja nigdy nie zacięła???
Mądralo??
Nigdykurde!
wii??? jaka beznadzieja co to wogóle jest
teraz jest taka konsolka nintendo wii (czyt. łi)
wii jest poprawną formą, bo jak mówi zasada ortograficzna, kiedy słychać "j" w mianowniku, w dopełniaczu mamy "ii"
nintendo wii !! :)
skoro w dopełniaczu wii to Lm wijów chyba nie.... ale od dawna ten słowanik mam za poryty a mashroomowi czy jak mu tam jest dziwie sie ze go borni ale coz demokracja w koncu nie ;)
Pozdrawiam wszystkich baranow takich jak ja którzy wciąż tu graja... bo jednak graja nie :)
O czym w ogóle mowa, przecież takie okaleczanie rodzimego języka to jakieś nieporozumienie? Kto tu to wpisał??!! To może kii mu w ..., skoro wii tyle sie teraz wije. Mi to nawet przez klawiaturę nie przejdzie, jak klikam na kurniku to chwilami myszka mi się buntuje - widać patriotka, swego języka broni! A jak!
Przepraszam - powinno być kii 100 na ten przykład.
Od razu kiami chcesz wywijać?
...ostra, ostra :-P Może ikarusami tudzież concorde'ami na wstępie?
Mogłoby być całkiem ciekawo... :-P
No no, Pianista, bez prowokacyi proszę!
Wii - konsola nintendo
co oni nie wymyślą
TO KONSOLA OD NINTENDO HEHE
objasniam ten kretyński wyraz- wii- czyli świński okrzyk- huurra żarcie idzie znany jest już od starożytnosci to ze nie znalazł sie w słowniku pwn oznacza ze twórca nigdy nie hodował świń ani nie był starożytny . Proponuje idąc za ciosem dodawac zwierzece odgłosy godowe oraz wszystkie słowa z leksykonu -chiński w weekend co ubogaci znacznie gre w literaki. moznaby tez dodawac odgłosy no brzdek upadającej lokomotywy no srruubummmłuupp -ciekawy wyraz albo odgłos biegunki (przeciez to kazdy dobrze zna) np ppffrprrbllll no co nie bedzie ciekawiej?
dziwna zaleznosc
mam pytanko z jakiego słownika jest dopuszczalne wii w osps-ie, może ktoś wie, bo słownik tu wymieniony nie występuje w dopuszczalnych w osps-ie
Oczywiście, że jest dopuszczalny:
"Dopuszczalne są wydania z roku 1980 i późniejsze, z wyjątkiem słownika ortograficznego, dopuszczalnego tylko w wydaniach od roku 1996, które ukazały się pod tytułem „Nowy słownik ortograficzny PWN”. (Uwaga! W roku 1996 było również ostatnie wydanie „Słownika ortograficznego języka polskiego” pod redakcją Mieczysława Szymczaka, który nie jest dozwolony."
Forma 'wii' jest też w Podręcznym SJP z 1996 r. (PWN).
szkoda że nic nie ma na stronie PFS-u o tym do którego roku słowniki są dopuszczalne, ale jak widać to jest ściśle tajne:)
w takim razie proszę zlikwidować to słowa.Przez nie straciłam kolejkę!!!
Co za pajace dodają takie słowa nigdy nie słyszałam żeby pisało się wii a po drugie to jest Polsaka i polskie słowa powinny byc a nie jakieś pochodne
anitamaj masz rację ja gram już od ponad 5 lat i dużo mi się tu nie podoba , ale cóż zrobić ciągnie do gry. Dużo jest słów których nie powinno być , albo raz są a na drugi raz ich nie ma . Pozdrawiam wszystkich
czy tu jest czas określony na nicka "uśpionego"?, bo kilka m-cy temu nick był zajęty a teraz założyłam, bo okazał się wolny... jaki to czas?
Skąd 'wii', skoro 'wij' jest r.męskiego?
Wg http://doroszewski.pwn.pl/haslo/wij/ jedynie '5 wijów' (dop.; pod. 5 kijów).
autorom tego durnego słownika radzę korzystać ze SŁOWNIKA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY. Będzie to z korzyścią dla nich i tych, którzy z lekcji języka polskiego nic nie wynieśli
Liczba mnoga: wije
Mianownik (kto? co?): wije
Dopełniacz (kogo? czego?): wijów
Celownik (komu? czemu?): wijom
Biernik (kogo? co?): wije
Narzędnik (z kim? z czym?): wijami
Miejscownik (o kim? o czym?): o wijach
Wołacz: Hej wije!
Liczba pojedyncza: wij
Mianownik (kto? co?): wij
Dopełniacz (kogo? czego?): wija
Celownik (komu? czemu?): wijowi
Biernik (kogo? co?): wija
Narzędnik (z kim? z czym?): wijem
Miejscownik (o kim? o czym?): wiju
Wołacz: Hej wiju!
Czy ktoś wii o co chodzi?