dopuszczalne w grach (i)
1. właściciel majątku ziemskiego; dziedzic, obszarnik, agrariusz;
2. mieszkaniec Ziemi (w opozycji do niebian)
-
niedopuszczalne w grach (i)
mieszkaniec Ziemi (w opozycji do domniemanych mieszkańców innych planet)
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko
KOMENTARZE
no fajnie
Ziemianinka?
http://doroszewski.pwn.pl/haslo/ziemianin/
podaje 'ziemianin' od małej litery jako mieszkańca Ziemi?
To ciekawe: 'ziemianin' od małej litery, 'Azjata' od dużej, 'Chińczyk' też, a 'paryżanin' z powrotem od małej...
Te, można by podpisać, że jedno z powyższych pisanych od dużej litery to nazwisko, drugie nazwa mieszkańca planety Ziemi.
Ludzie sobie potem myślą, że oboczność, i można se deklinować, jak kto chce.
Wczoraj -
Ziemianin a ziemianin
Szanowni Państwo,
czy nazwę mieszkańca Ziemi piszemy tylko wielką literą?
Z poważaniem
Czytelnik
Nazwy (czy rzeczywistych, czy hipotetycznych – nie jest tu istotne) mieszkańców planet zapisujemy wielkimi literami – Ziemianin, Marsjanin, Wenusjanin. Pojęcie ‘mieszkaniec Ziemi (ziemi)’ jest jednak odnoszone nie tylko do kontekstów związanych ze Wszechświatem, lecz także z opozycją: „ziemia – niebo”. Z tego powodu ziemianinem nazywa się (szczególnie w tekstach związanych z mitologią grecką) także nieboga, istotę ludzką (w przeciwieństwie do niebianina – istoty boskiej, nieczłowieka). W tym znaczeniu zapisujemy wyraz od małej litery: ziemianin.
- Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
A to ciekawe, bo ja drogi gosciu w ogóle w słowniku Doroszewskiego nie znajduję paryżanina, a jedynie paryżankę, która według tego słownika może być zapisywana zarówno małą jak i wielką literą. Zależy, czy chodzi o mieszkankę miasta, czy o długą igłę używaną przez modystki przy robieniu kapeluszy lub hymn paryski stworzony dla uczczenia rewolucji lipcowej. Co jest błędem, bo jakbyś chciał wiedzieć to w naszym języku mieszkańców miast pisze się małą literą.
Jeżeli przyjmiemy, że Ziemianin = mieszkaniec ziemi, to czy odmianą żeńską będzie Ziemianka czy Ziemianinka?
Pozdrawiam,
Katarzyna
Uczono mnie, że mówimy "małą literą" lub "wielką literą", gdyż nie ma liter "dużych". Czy to prawda? Dosyć często spotykam sformułowanie: "duża litera" lub rusycyzmy: "z dużej" czy "z małej litery".
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wielka-litera-czy-duza-litera;443.html
*mieszkaniec
Kto odważy się teveksa poprawić? Dodał drugie znaczenie w które wkradł się błąd. Ziemianin to przecież przede wszystkim mieszkaniec a nie mieszkanka. Wygląda na to że bezmyślnie skopiował z hasła ,,ziemianka" przy którym wcześniej majstrował tego samego dnia.
Gdzie operatorzy słownika? Definicja 1.2 do poprawy.