niedopuszczalne w grach (i)
z łaciny:
1. bez zapoznania się z faktami, uprzedzając fakty; z góry (dosłownie: od pierwszego, z założenia);
2. w filozofii nowożytnej: termin określający poznanie niezależne od doświadczenia zmysłowego, zwłaszcza poznanie czysto intelektualne;
3. w średniowieczu: formuła oznaczająca wnioskowanie z przyczyn o skutkach
KOMENTARZE
a priori, przyjąć coś apriorycznie = przyjąć jakieś założenie z góry za prawdziwe;
np:
Studenci nie szukali potwierdzenia słów profesora w książkach, lecz ucząc się do egzaminu uznali swoje notatki z wykładów za aprioryczne źródło wiedzy.
definicja sugeruje, że "a priori" to tyle, co wg "widzi mi się". Tymczasem chodzi tu o a) niezależność od empirii i bardzo często o warunkowanie mozliwości empirii. U Kanta, z którym szczególnie wiąże się ten zwrot, choć nie jest jego wynalazkiem, sądy czystej amtematyki są własnie sądami a priori (w dodatku, syntetycznymi, tj. istotnie wnoszącymi nowe treści do naszego poznania) i jako takie warunkują możliwość całego przyrodoznawstwa.
Z wyrazamia należnego szacunku. Aj.
zła definicja i samo priori powinno byc dopuszczalne jako czesc wyrazenie no ale bida jest a priori nie ma
annvangier trudno jest zrozumieć Twój wywód, gość I wyczerpał dobrze opis znaczenia, tak uważam
Jak można tak krytykować innych, ~gosciu II, gdy samemu robi się tyle błędów w jednym zdaniu. Poza tym nie uprawiamy tu filozofii, a jedynie podajemy znaczenie słów. Definicja ~goscia I wcale nie sugeruje, ze "a priori" znaczy tyle, co widzi mi się". Gdy studenci przyjmują a priori to, co mówi im profesor, to nie znaczy, że mają takie "widzi mi się". Świadczy to jedynie o ich bezkrytyczności.
annvangierze! Definicja nie jest zła. Są pewne wyrażenia, które składają się z pojedynczych słów, które mogą występować też samodzielnie. Nie wolno jednak niektórych wyrażeń rozbijać. W tym wypadku a priori nie znaczy dosłownie to, co a+priori, toteż nie można dopuścić samego "priori".
Ta definicja nie jest zbyt dobra, nawet właściwie to jest zła. W wikipedii jest to hasło opracowane na 90%.
A priori nie znaczy bynajmniej z góry ani z założenia. Z góry to z góry, a z założenia to z założenia. A priori jest antonimem a posteriori; wyrobienie sobie opinii po zapoznaniu się z faktami, po zbadaniu sprawy. Tak więc decyzja podjęta a priori nie oznacza, że została ona podjęta z góry czy z założenia, tylko że została podjęta przed zaznajomieniem się ze sprawą, w pewnym sensie prowizorycznie, tymczasowo - a priori.
Ani prowizorycznie, ani tymczasowo, ani nawet w pewnym sensie.
mógłby ktoś użyć tego pojęcia w zdaniu?
http://slowodnia.wordpress.com/2010/05/11/a-priori/