SJP
SŁOWNIK SJP

X

alkoholan

dopuszczalne w grach (i)

alkoholan

związek chemiczny będący efektem reakcji alkoholu z metalem


KOMENTARZE:

wielki_jubiler # 2007-03-20

Dałem wyraz {etanolan} w klamrach {} bo nie występuje on w SA i w związku z tym jest niedopuszczalny w grach. Taki sposób oznaczania wyrazów niedopuszczalnych w grach użytych dla objaśnienia znaczeń wyrazów jest też stosowany w "M-szale słówek".
Mam prośbę, aby inni wpisujący znaczenia także tak czynili, a uwagach dla nich dopisać, żeby również tak opisywali wyrazy niedopuszczalne w grach użyte w definicjach znaczeń.
Celem tego jest uniknięcie użycia w grach niedopuszczalnego wyrazu poznanego podczas czytania znaczeń w SA.

fansiatkowki # 2007-03-20

Chyba dobra propozycja:) Jak ktoś znajdzie takie zawiasy na klawiaturze:) Pozdrawiam {Kolekcjonera_Perełek_Słownikowych} :)

fant_siatkówki

koalar # 2007-03-20

Już od jakiegoś czasu stosowane jest oznaczenie "ndpl" zapisywane w nawiasie, nie widzę sensu, by to zmieniać.

ppianista # 2007-03-20

Taa...ak! Taki nawias wygląda trochę dziwnie... a może nie tyle sam nawias, co dalsze wytłumaczenie objaśniające do czego on w ogóle jest...

...po pierwsze: nie pasuje to do definicji... Nagle mowa o czymś tam, czymś tam, czymś tam... a potem pojawia się ni z gruszki, ni z pietruszki ów dziwny kwiatek (czasami pewnie byłby dłuższy niż sama defa...)

...po drugie: przy dłuższych wyjaśnieniach nie starczy miejsca, aby w razie potrzeby to tam napisać... '(ndpl)' to w sumie tylko sześć znaków i wydaje się być najlepszym rozwiązaniem...

...po trzecie... tyle def do zmienienia, bo ktoś chciał wprowadzić rewolucję... tera je trza wyłapać ino, a bydzie git...Samo 'ndpl' może też ma parę minusów (z początku niektórzy - wśród nich byłem ja - mogą mieć problemy z rozszyfrowaniem tego skrótu...) Ale lepiej wybrać mniejsze zło... Też nie widzę sensu zmiany...

wielki_jubiler # 2007-04-16

Widocznie musiałem nie trafić na słowo, gdzie w znaczeniu użyto (ndpl), natomiast znałem gotowy wzór z M-szału słówek {} i wydawało mi się, że dobrze byłoby, aby w dwóch opracowaniach powstałych głównie z myślą o miłośnikach gier słownych tj. M-szale słówek i S.A. użyte w definicjach słowa niedopuszczalne w grach były oznaczane tak samo.
Jednak przytoczone powyżej argumenty przekonały mnie bo po pierwsze (ndpl) jest już przyjęty, a p drugie łatwiej się domyślić co to znaczy (w M-szale słówek to nie stanowi problemu, ponieważ jest to wyjaśnione we wstępie do będącego częścią tej książki słowniczka trudniejszych wyrazów).

koalar # 2007-04-16

Obecnie nie stosujemy już żadnych skrótów dla oznaczenia słów ndpl w grze, wyjaśnienie pod słowem: ndpl.

~gosc # 2007-10-09

co oznacza znak "s" przed wyrazem alternatywnym np."pacierzy" ?

koalar # 2007-10-09

A co to jest "wyraz alternatywny"?

~gosc # 2008-03-03

i tak was nie lubie xD