SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

allocentryzm

niedopuszczalne w grach (i)

allocentryzm

atrybut osobowości powiązany z kolektywizmem, w którym ludzie skupiają uwagę i działania na innych osobach, a nie na sobie; alocentryzm


KOMENTARZE

~gosc # 2009-07-20

Wydaje mi się, że jest to antagonizm do egocentryzmu. Egocentryzm to skupianie się na własnej postaci, a allocentryzm to taki szerzej pojęty altruizm.

~gosc # 2012-05-24

Mnie się może dużo rzeczy wydawać, ale wolałabym wiedzieć na pewno co dane słowo oznacza, zwłaszcza, że jest używane w opracowaniach medycznych na temat komunikacji z pacjentem (w tym przypadku tzw. komunikacji terapeutycznej). Nasuwa mi się w związku z tym pytanie dlaczego nie ma tego słowa w słowniku jeśli jest ono używane?

muszlin # 2012-05-24

Google znalazł dla hasła "allocentryzm" tylko 630 wystąpień. Więc wyraz jest używany ale rzadko(możliwe, że to jest powód nienotowania go w słownikach drukowanych).
Dobrze jest zajrzeć do Google Books. Stamtąd dowiemy się, że najczęściej używa się tegoż terminu w psychologii. W "Słownik lekarskim polsko-angielskim" znajdziemy analogię: "allocentryzm = allocentrism". Wg Wikipedii "allocentrism" to rzeczywiście przeciwieństwo egocentryzmu. Niemniej moim zdaniem polskie tłumaczenie winno brzmieć "alocentryzm" (jedno "l"), bowiem to przedrostek "alo-" wzięty z greckiego (allos 'inny') jest pierwszym członem wyrazów złożonych mający znaczenie: inny, różny, obcy, np. alochromatyczny, alochton(źródło: USJP Dubisza). Widać więc po tych dwu ostatnich przykładach, że zrezygnowano z podwójnego "l".

Co ciekawe, "Słownik pedagogiczny" podaje, iż termin ten ma korzenie w łacinie - "[łac. alius - inny]". Nie do końca poprawnie, albowiem "inny" po łacinie to "aliis". To jednak również wskazywałoby na korzyść pojedynczego "l".