SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

amen

dopuszczalne w grach (i)

amen

1. wyraz stanowiący zakończenie modlitwy lub roty przysięgi;
2. wyraz oznaczający potwierdzenie;
3. fraz. na pewno, z całą pewnością;
4. ostateczne zakończenie czegoś, koniec

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

locumnet # 2007-06-15

amen - niech tak się stanie

~gosc # 2017-01-23

Ale z was robią głupka. Zwrot "amen" po akadyjsku pisze się poprawnie Am En i oznacza "Marduk Pan".

~gosc # 2020-05-07

amen - niech się stanie
amen - wierność
Amen - jedno z imion egipskiego boga życia i płodności Amona, znanego szerzej jako Amon-Re. W tradycji judaistycznej egipski bóg Amon jest przedstawiany jako demon.
Nie całkiem jasny jest fragment Iz 65,16, w którym zostało użyte wyrażenie "Bóg Amen" – począwszy od Septuaginty, tłumaczy się ten fragment najczęściej wyrażeniem "prawdziwy Bóg" lub "wierny Bóg".

~gosc # 2020-05-07

Czyżbyś sugerował, że Amen w (Trito-)Izajaszu to imię demona? Pomyśl, czy to się zgadza w kontekście całej księgi, czy byłoby wtrętem niemającym związku z resztą.

~gosc # 2020-06-19

Nic nie sugeruję, raczej wydaję mi się, że tych informacji absolutnie nie należy łączyć w jedną całość. Egipcjanie to Egipcjanie, Hebrajczycy to Hebrajczycy. Lepiej połącz ostatnie zdanie z 2 info, a może nawet 1.

~gosc # 2020-06-19

Ja nikomu nie chcę nic sugerować, bo jestem gorącym zwolennikiem dowolnej interpretacji i samodzielnego dochodzenia do prawdy, sensu itd.

~gosc # 2020-06-19

stawiam na Amon, to słońce rządzi światem,
wklejam z opracowania "Ra (Re) – bóg Słońca, stwórca świata i pan ładu we Wszechświecie. Czczony w starożytnym Egipcie, przedstawiany z dyskiem słonecznym i z głową sokoła bądź jastrzębia. Uważany był przez Egipcjan za najważniejszego z bogów i władcę ludzi. Jego symbolem był obelisk"