SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

anarchia

dopuszczalne w grach (i)

anarchia

1. sytuacja, w której władze państwowe utraciły kontrolę nad sytuacją w kraju; bezrząd, bezprawie;
2. potocznie: nieprzestrzeganie lub brak obowiązujących zasad; bezład, samowola, chaos;
3. ustrój polityczno-społeczny bez władz państwowych, w którym nie obowiązują przepisy prawa;
4. środowiskowo: duże A wpisane w okrąg; znak anarchistów


KOMENTARZE

~gosc # 2004-07-29

Anarchia-bezrząd, samowola; anarchizm-kierunekpolityczny, głównie w XIXw., dążący do natychmiastowej likwidacji państwa(i wszelkiej władzy politycznej).

vampiri # 2006-12-19

czemu odrazu chaos ? :]

zapeuny # 2007-01-21

ruch polityczny to anarchizm a nie anarchia.

zapeuny # 2007-01-21

a właściwie jest to ruch społeczno - ideowy, polityczny to niewłaściwe miano

~gosc # 2008-04-02

Niszcz anarchie !!

~gosc # 2009-12-21

jeżeli chcesz niszczyć anarchie to po co wpisałeś to hasło w słowniku

~gosc # 2013-02-27

Ja was nie rozumiem,ale my na lekcji mieliśmy wytłumaczyć słowo anarchia i znaczenie tego słowa powinno być trochę dłuższe niż trzy określenia!

~gosc # 2014-07-21

proste. spójrzcie co się teraz dzieje w państwie polskim :)) i odpowiedzcie sobie sami :))

~gosc # 2015-06-20

Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji; wiekszosc ludzi twierdzi, że Anarchia to ruch lewicowy(ja też tak de facto twierdzę), czy możecie to potwierdzić ?

~gosc # 2015-06-22

"Anarchia" pisana z dużej litery to może faktycznie jakiś konkretny ruch lewicowy - najlepiej sam poszukaj, słownik to nie najlepsze miejsce na takie pytania.

Co do związków między anarchią a lewicą - formalnie nie ma takowych. Lewica zakłada silną instytucjonalizację, odgórne planowanie i kierowanie większością sfer życia; anarchia dokładnie odwrotnie.

Natomiast potocznie te dwie idee często są zestawiane ze sobą - np. większość anarchistów ma poglądy lewicowe, sporo socjalistów było wcześniej anarchistami, często media niepoprawnie łączą obydwa nurty itd.

~gosc # 2016-01-06

Anarchia byłaby wtedy gdyby nie było w ogóle żadnych polityków więc informuję goscia z 2013 r., że w RP nie ma anarchii i dawno nie było, a szkoda, bo może bez tych wszystkich ,,mądrych'' polityków byłoby lepiej, a może jeszcze gorzej, bo trudno przewidzieć do czego nieograniczona samowolka może doprowadzić na dłuższą metę, tak źle i tak niedobrze i nie wiadomo co lepsze.

~gosc # 2016-11-15

Dlaczego tak ważne i naturalnie poprawne zjawisko ma definicję złożoną tylko z pejoratywnych określeń?

Anarchia znaczy tyle co równość wszystkich ludzi, harmonia, wyzbycie się idei rządów - brak rządów.

~gosc # 2017-01-20

Anarchia to bezprawie , potrzebna jest władza która nie będzie wtrącać się w rodzinę, nie może doić społeczeństwa czy rozwalać religi i wojska.Polacy nie są niewolnikami władzy za psi grosz , Komorowską jałmużnę.Nie można całe życie okradać rodzin a w razie wojny oczekiwać patriotyzmu .

~gosc # 2017-08-31

Sytuacja w RP od kilkunastu la to anarchia, rozumiana jako rozklad lub niedowlad struktur lub instytucji państwa niezależnie od ich przyczyn. Zwracam sie do goscia z 2016-01-06, obecnosc politykow tylko rozpowszechnia
chaos organizacyjny w instytucjach, organizacjach i społeczności, co stanowi idee anarchii.
Lewis

~gosc # 2018-08-12

Anarchia, to brak władzy czy też niestosowanie się do pewnych regół, ale też władza wspiera tę anarchię, bo jeśli daje wyrażne sygnały osobie/ bom, które ją stosują, że im wolno lub swoimi działaniami wspiera anachistę, to poprawy nigdy nie będzie. Jest wiele instytucji w państwie, gdzie skargi na pracownika, funkconariusza nie tylko nie pomogą ofierze, ale pogorszą jej sytuację. To też jest przykład anarchi, bo wspierakąc lub chroniąc patologię tez tworzy się bezład i anarchię. Tak, to pojmuję. Świadome niszczenie czyjegoś autorytetu może być też tego przykładem.

~gosc # 2019-02-01

3. ustrój polityczno-społeczny bez władz państwowych, w którym nie obowiązują przepisy prawa;

Ruch anarchistyczny dąży do ustanowienia anarchizmu a nie anarchii.
Co do powyższych komentarzy ciężko coś powiedzieć, odsyłam na początek na wikipedię.

~gosc # 2019-02-03

wypis wikipedii: "Anarchizm – ogólny termin oznaczający różnorodne doktryny polityczne i ruchy społeczne cechujące się niechęcią wobec scentralizowanej władzy (szczególnie państwa) i sformalizowanych instytucji i wskazujące, że są one źródłem opresji społecznej i zagrożeniem dla wolności."
A jednak diabeł tkwi w szczegółach i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy 10 przykazań z katechizmu w podstawówce załatwiłoby temat z punktu widzenia regulacji prawa ?

~gosc # 2019-05-10

Jestem anarchistą, jestem anarchistą i znowu nie spuszczę wody, Wodociąg się zatka i będzie anarchia, papier zerwę, wrzucę w szalet. Rurę zerwę, miskę wyrwę, kupą o ścianę rzucę. ANARCHIA! ANARCHIA W WC! Bo ja jestem anarchią, anarchią w WC jestem! Terror w WC, Anarchia w WC! Nikt mnie nie złapie, bo ja jestem anarchią w WC, anarchią w WC, tak Wielu woźnych złapać mnie chciało- ja się nie dałem i nie poddałem, To robiłem tylko ja! Bo we mnie jest anarchia! Anarchia w WC, anarchia w WC Bo ja jestem anarchią, anarchią w WC jestem! Terror w WC, Anarchia w WC! Nikt mnie nie złapie, bo ja jestem anarchią w WC, anarchią w WC. BUM BUM!

~gosc # 2020-07-04

chaos